"Ta inwestycja (nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych - PAP) zwiększa możliwości turystyczne dla mieszkańców Polski dla wszystkich turystów zagranicznych, ale to jednocześnie ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy (...) w całym przemyśle turystycznym" - stwierdził premier.
Szef rządu podkreślił, że inwestycja ta nie powstałaby, gdyby nie wzorcowa współpraca znakomita współpraca między rządem a samorządem.
"Pokazaliśmy tutaj ogromną skuteczność, sprawczość. Ta inwestycja powstała w półtora roku" - podkreślił.
Zdaniem premiera, nie byłoby takich inwestycji, gdyby nie naprawa finansów publicznych, gdyby nie brak konieczności wyprzedania majątku.
"Znam te obszary, spaliśmy tutaj pod namiotami z moją rodziną, przepiękne miejsca, przyroda nietknięta ludzką ręką" - zwrócił uwagę Morawiecki.
"Dokonaliśmy repolonizacji w wielu miejscach" - stwierdził szef rządu. Dodał, że jednym z przykładów jest repolonizacja Polskich Kolei Linowych. "To dzięki temu nowy inwestor Polski Fundusz Rozwoju mógł zainwestować dodatkowe 200 mln zł w ostatnich paru latach, tylko w ostatnich trzech latach" - wskazał.
Zapowiedział, że na kolejne kilka lat planowane są "jeszcze większe inwestycje turystyczne, krajobrazowe". "Takie, żeby można było z jednej strony zarabiać, a z drugiej strony - zwiększać atrakcyjność turystyczną i przez to możliwości podziwiania polskich krajobrazów przez Polaków i turystów z zagranicy" - stwierdził.
"W czasach rządów PO wyprzedano (...) majątek narodowy naszych firm, różnych, właśnie takich jak Polskie Koleje Linowe" - przekonywał szef rządu.
Najnowocześniejsza kolejka w Polsce
Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpoczyna się od stacji Plasza zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stąd turyści podziwiając monumentalną zaporę oraz pięknie położone jezioro solińskie wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor.
Na trasie kolei znajduje się pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika mogą podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora ma 17 metrów wysokości, a najwyższa 75 metrów - to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Na ponad półtorakilometrowej trasie kolei gondolowej PKL wagony pokonują odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co również jest rekordową odległością w naszym kraju.
Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni 4,7 hektara na zboczu góry Jawor.
Właścicielem Polskich Kolei Linowych (PKL), jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco, Wojciech Huk
kw/