O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Wobec wojny na Ukrainie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nabierają szczególnego znaczenia"

Wobec wojny na Ukrainie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nabierają szczególnego znaczenia – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Pomnik Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Fot. PAP/R. Guz
Pomnik Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Fot. PAP/R. Guz

"W obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, tegoroczne obchody nabierają szczególnego znaczenia" – napisał premier w piątek, nawiązując do przypadającej w poniedziałek 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"My to wszystko znamy, przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy"

"Obrazy ze wschodu, obrócone w gruzy ukraińskie miasta, barbarzyństwo rosyjskich żołnierzy - my to wszystko znamy, przetrwaliśmy, zwyciężyliśmy. A teraz musimy zrobić wszystko, by ta straszna historia nie została zapomniana, bohaterowie - nagrodzeni, a kaci – osądzeni" – dodał. Wezwał, by dbać o "pamięć i patriotyczne wychowanie w szacunku do przeszłości". "To one są źródłem siły i prawdy w czasach, gdy wszystko inne zawodzi" – napisał.

 

Szef rządu poinformował, że jak co roku z harcerzami z ZHR porządkował na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie groby żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim; zamieścił też zdjęcia. (PAP)
gn/

Zobacz także

  • Warszawscy Robinsonowie w okolicach mostu Poniatowskiego, 1945 rok. Fot. PAP/ArchiwumPAP/

    Ukrywali się, by przetrwać w zrujnowanym mieście. Kim byli warszawscy Robinsonowie? [WYWIAD, NASZE WIDEO]

  • Warszawa, 08.1944 r. Powstanie warszawskie. Żołnierze niemieccy. Fot. PAP/CAF

    Strzelali do pacjentów szpitala dla umysłowo chorych jak do kaczek. Dramatyczna relacja fotografa z powstania [NASZE WIDEO]

  • Ludność cywilna opuszcza gruzy Warszawy po ustaniu walk powstańczych. Fot. PAP/CAF

    Miejsce masowych mordów i okrutnych gwałtów. Historie kobiet z Zieleniaka

  • Wiosna 1946 r. Tadeusz Bernfeld (po prawej) z przyjaciółmi (w środku Kazimierz Stanisławski) w Miejskim Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Nowogrodzkiej 75 (dawny zakład ks. Boduena) w Warszawie
    Specjalnie dla PAP

    "To są takie przeżycia, których się nie da wykreślić z pamięci. Ciągle mam je przed oczyma". Poruszająca relacja z Powstania [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP