O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na wzmocnienie kości zdrowych osób. Zaskakujące wyniki badań

Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u zdrowych mężczyzn i kobiet w USA. Praca została opublikowana w The New England Journal of Medicine.

Nowe badania o suplementacji popularną witaminą Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Nowe badania o suplementacji popularną witaminą Fot. PAP/Archiwum Turczyk

Chociaż suplementy witaminy D są powszechnie przepisywane i stosowane w celu poprawy zdrowia kości, ostatecznie dane na temat tego, czy suplementy te zmniejszają złamania w populacji ogólnej, są niespójne.

Aby poszerzyć wiedzę na ten temat, zespół naukowców z Brigham and Women's Hospital przeprowadził dodatkowe badanie obejmujące 25 000 osób dorosłych.

Więcej

Egipska mumia – jak uważano w 2021 r. ciężarnej kobiety – w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak

Naukowcy: mumia egipska z Warszawy nie była w ciąży. W jej miednicy znajdują się... pakunki

Wyniki badania klinicznego w ramach projektu VITAMIN D and OmegA-3 TriaL (VITAL) nie dotyczą osób dorosłych z niedoborem witaminy D, niską masą kostną lub osteoporozą. Większość uczestników badania nie miała niedoboru i mogła już osiągnąć poziom witaminy D niezbędny dla zdrowia kości.

„Nasze badania koncentrują się na tym, czy poziom wolnej witaminy D lub zmienność genetyczna we wchłanianiu witaminy D, metabolizmie lub funkcji receptora dostarczą informacji o osobach, które mogą odnieść korzyści z suplementacji witaminy D dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego” – powiedziała prof. Meryl S. LeBoff, autorka artykułu i dyrektorka ośrodka Skeletal Health and Osteoporosis Center.

„Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają zasadności stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u ogólnie zdrowych mężczyzn i kobiet w USA” – powiedziała LeBoff.

W okresie obserwacji o medianie 5,3 roku, potwierdzono łącznie 1991 przypadków złamań u 1551 uczestników. W porównaniu z placebo, suplementacja witaminy D3 (2000 j.m./dzień) nie zmniejszyła złamań całkowitych, pozakręgowych ani szyjki kości udowej. Analizy wykazały również, że suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na poważne złamania osteoporotyczne, złamania nadgarstka lub złamania miednicy.

W badaniu nie zastosowano rozróżnienia na wiek, płeć, rasę, wskaźnik masy ciała oraz początkowy poziom witaminy D we krwi.

Autorka: Urszula Kaczorowska

mar/
 

Zobacz także

  • Witamina D. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/LAWRENCE LOOI

    Probiotyki i witamina D mogą poprawiać funkcje poznawcze u osób ze schizofrenią

  • Fot. Freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

    Naukowcy wyjaśniają zależność między witaminą D a procesem starzenia się

  • Badania. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/KEYSTONE/GAETAN BALLY

    Niedobór witaminy D i depresja zwiększają ryzyko przedwczesnej demencji

  • Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)

    W immunologicznym leczeniu czerniaka ważny może być poziom witaminy D. Wyniki polskiego badania

Serwisy ogólnodostępne PAP