Okrutne dręczenie zwierząt w niemieckiej rzeźni. Ubój z naruszeniem szeregu przepisów

2022-08-02 10:46 aktualizacja: 2022-08-02, 17:37
Rzeźnia i zakład utylizacji w Niemczech. Fot. WALTRAUD GRUBITZSCH (zdjęcie ilustracyjne)
Rzeźnia i zakład utylizacji w Niemczech. Fot. WALTRAUD GRUBITZSCH (zdjęcie ilustracyjne)
Drastyczne sceny agonii i męczarni zwierząt ujawnili działacze niemieckiej organizacji ochrony praw zwierząt Soko Tierschutz, którzy przez kilkanaście dni nagrywali z ukrycia filmy w jednej z niemieckich rzeźni. Pozornie sielska, wiejska rzeźnia ze Szlezwiku-Holsztyna naruszyła szereg przepisów. Po zgłoszeniu sprawy do prokuratury zdecydowano o natychmiastowym zamknięciu zakładu – opisuje „Spiegel”, który miał możliwość zapoznania się z nagraniami i dokumentami. Nagrania są „nie do zniesienia”.

Nagrania, wykonane przez obrońców praw zwierząt w rzeźni we Flintbek (k. Kilonii), są „nie do zniesienia” – opisuje „Spiegel”. Ujawniają brutalność rzeźników, dramatyczne sceny z męczącymi się w agonii, wykrwawiającymi się zwierzętami.

Rzeźnia Horn położona jest w sielskiej, malowniczej okolicy – w jej skład wchodzi kilka zabudowań, sklepik z przekąskami, po łące spacerują kury. Strona internetowa obiektu jeszcze w połowie lipca zachęcała możliwością nabycia „lokalnych produktów i mięsa z własnego chowu”. „Wydawało się, że firma ta pozytywnie wyróżnia się na tle anonimowych rzeźni przemysłowych, gdzie zwierzęta umierają taśmowo” – opisuje „Spiegel”.

Naruszenie prawa o ochronie zwierząt

To, co naprawdę miało miejsce za murami rodzinnego biznesu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zostało sfilmowane przez aktywistów kamerami, potajemnie zainstalowanymi na terenie obiektu. Materiał filmowy dokumentuje w sumie 16 dni uboju, od maja do lipca. „Są tam ujęcia bydła, leżącego na ziemi przez kilka minut z poderżniętymi gardłami, dopóki się nie wykrwawiły na śmierć. Zwierzęta ściągane stalową linką z samochodów, ponieważ nie były w stanie samodzielnie pokonać kilku metrów do rzeźni” – opisuje „Spiegel” i podkreśla: „Nagrania wyraźnie dokumentują model biznesowy, opierający się również na zabijaniu chorych, rannych zwierząt”.

Soko Tierschutz złożyła w ubiegłym tygodniu doniesienie do prokuratury w Kilonii o podejrzeniu "znaczącego naruszenia prawa o ochronie zwierząt". „Chcemy wyrzucić z obiegu tę firmę, która bez skrupułów przedkłada swój zysk ponad dobrostan zwierząt” - mówi Friedrich Muelln, członek zarządu Soko Tierschutz.

„To właśnie małe i średnie rzeźnie wzywają obrońców praw zwierząt, bo mało kto widzi, jak odbywa się ubój za zamkniętymi drzwiami. W dużych zakładach, takich jak rzeźnie Toennies, problemy leżą gdzie indziej, ponieważ obiekty takie są doskonale zorganizowane i stale monitorowane” – wyjaśnia Muelln.

Zwierzęta cierpiały w agonii nawet przez kilka minut

Na nagraniach z Flintbek udokumentowano np. nieprawidłowy przebieg procesu ogłuszania bydła, ignorowanie podstawowych przepisów, mających na celu zminimalizowanie cierpień zwierząt przed śmiercią. Zwierzęta cierpiały w agonii nawet przez kilka minut. Zabijane były też zwierzęta chore, oraz takie, które nie były w stanie samodzielnie opuścić transportera.

„To, co widzimy na filmie, jest formą okrucieństwa wobec zwierząt, która jest karalna” – mówią eksperci, podkreślając że „działania takie mogą podlegać karze pozbawienia wolności do lat trzech lub grzywnie”.

Na warunki panujące w rzeźni uwagę działaczy zwrócił jeden z byłych pracowników. Jak wspomina chcący zachować anonimowość mężczyzna, 20 lat temu Horn była małą wiejską rzeźnią, prowadzącą ubój raz w tygodniu na potrzeby własnej masarni. Po zmianie właściciela firma „zmieniła model biznesowy” – zwierzęta zabijano codziennie, postawiono też na „zmaksymalizowanie zysku, który można było osiągnąć dzięki zabijaniu chorych zwierząt”. „Większość naszych pieniędzy zarabiamy na awaryjnej rzezi. Rolnik dostaje niewiele, a my dostajemy (za mięso) pełną cenę” – jak przyznaje na nagraniu pracownik rzeźni.

Brak właściwej kontroli weterynaryjnej

Dodatkowe wątpliwości dotyczą braku właściwej kontroli weterynaryjnej. „Każde zwierzę przed ubojem musi zostać przebadane przez lekarza weterynarii, w przeciwnym razie mięso nie może zostać sprzedane. Po pocięciu zwierzęcia weterynarz powinien ponownie zbadać jakość mięsa” - tak mówi rozporządzenie, ale rzeczywistość była inna, jak wskazuje informator.

Jak podkreśla „Spiegel”, urząd ds. weterynarii w Rendsburg-Eckernfoerde szybko zareagował na te doniesienia i zapowiedział niezwłoczne zamknięcie rzeźni. (PAP)

mj/