Nancy Pelosi zapowiada współpracę z Tajwanem

2022-08-03 06:03 aktualizacja: 2022-08-03, 22:15
Wizyta Nancy Pelosi (zdj.) w Tajpej wywołała agresywną reakcję Pekinu. Fot. PAP/EPA/CENTRAL NEWS AGENCY
Wizyta Nancy Pelosi (zdj.) w Tajpej wywołała agresywną reakcję Pekinu. Fot. PAP/EPA/CENTRAL NEWS AGENCY
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podziękowała przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi za jej wsparcie i oświadczyła, że Tajwan nie będzie rezygnować w obliczu zwiększonych zagrożeń wojskowych - poinformowała agencja Reutera. Chińskie MSZ potępiło wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że przeprowadzi wokół wyspy ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.

Ćwiczenia chińskiego wojska w pobliżu Tajwanu, autor: PAP/Adam Ziemienowicz

Zakończyła się wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na Tajwanie. Z Tajpej po południu czasu lokalnego odleciała ona do Seulu, który jest kolejnym etapem jej azjatyckiego tournee.

W trakcie 19-godzinnej wizyty Pelosi spotkała się z czołowymi członkami rządu i politykami, w tym prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Szefowa Izby Reprezentantów, trzecia osoba w konstytucyjnej hierarchii USA, była najwyższym rangą przedstawicielem władz Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Tajwan od 1997 roku, kiedy wizytę złożył ówczesny spiker Izby Newt Gingrich. W skład jej delegacji weszli politycy Partii Demokratycznej - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks oraz członkowie stałej specjalnej komisji ds. wywiadu i komisji ds. sił zbrojnych.

Pelosi, która przyleciała niezapowiedzianie do Tajpej we wtorek późnym wieczorem, rozpoczęła program w środę od wizyty w Juanie Legislacyjnym. W imieniu USA wyraziła tam uznanie dla Tajwanu "za to, że jest jednym z najbardziej wolnych społeczeństw na świecie" i podkreśliła potrzebę dalszego zacieśniania współpracy pomiędzy kongresem a parlamentem w USA i na Tajwanie.

Według informacji przekazanych przez parlamentarzystę Demokratycznej Partii Postępowej Ker Chien-minga, Pelosi rozmawiała również z założycielem największego światowego producenta podzespołów elektronicznych TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd) Markiem Liu.

Pelosi spotkała się z prezydent Tsai w pałacu prezydenckim, gdzie zostało jej wręczone najwyższe tajwańskie odznaczenie cywilne - Order Przyjaznych Chmur I klasy. Szefowa Izby Reprezentantów wskazała, że „determinacja USA, by chronić demokrację, tutaj, na Tajwanie i na całym świecie pozostaje niewzruszona". Pelosi i Tsai wzięły udział w lunchu razem z wysokimi rangą przedstawicielami rządu i członkami amerykańskiej delegacji.

Tuż przed wylotem amerykańska delegacja udała się do Parku Pamięci Białego Terroru Jinmei, powstałym na terenach byłego więzienia, gdzie władze Kuomintangu przetrzymywały w latach 70. i 80. członków demokratycznej opozycji. Rozmawiała tam z aktywistami, m.in. z ujgurskim dysydentem i jedną z czołowych postaci protestów na placu Tiananmen w 1989 roku, Wu’er Kaixim, oraz przetrzymywanym przez pięć lat w Chinach tajwańskim prodemokratycznym aktywistą Lee Ming-che.

Pelosi: Chiny nie mogą zabraniać światowym przywódcom podróży na Tajwan

W środę biuro przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wydało oświadczenie, w którym napisano, że Chiny nie mogą zabraniać światowym przywódcom, ani nikomu innemu, podróży na Tajwan.

"Niestety Tajwanowi uniemożliwiono uczestniczenie w globalnych spotkaniach, w tym ostatnio (na forum) Światowej Organizacji Zdrowia, ze względu na obiekcje Komunistycznej Partii Chin" - głosi oświadczenie Pelosi.

"O ile jednak Chiny mogą uniemożliwić Tajwanowi wysyłanie przywódców na globalne fora, to nie mogą jednak zabronić światowym przywódcom podróży na Tajwan" - napisała szefowa niższej izby Kongresu USA.

„Poważna prowokacja” i „igranie z ogniem” - chińskie MSZ potępiło wizytę

Chińskie MSZ potępiło we wtorek wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła, że przeprowadzi wokół wyspy ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji, oraz wysłała 21 samolotów, które naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ).

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ogłosiła również, że w czwartek rozpocznie mające trwać do niedzieli ćwiczenia z ostrą amunicją w sześciu lokalizacjach wokół Tajwanu. Według Centralnej Agencji Informacyjnej (CNA), miejsca ćwiczeń znajdują się w newralgicznych dla Tajwanu miejscach, blisko portów i lotnisk. Chińskie ćwiczenia wojskowe odbędą się m.in. w lokalizacji oddalonej zaledwie o 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od wyspy Tajwan. Inna część ćwiczeń odbędzie się 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.

Chińskie samoloty w przestrzeni Tajwanu, fot. PAP/Maciej Zieliński

Tajwański resort obrony oświadczył, że działania te łamią prawo międzynarodowe i stanowią naruszenie tajwańskiej przestrzeni powietrznej i morskiej, oraz naruszają międzynarodowe szlaki morskie.

27 myśliwców ChRL naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu 

Jak poinformowały władze w Tajpej, w dniu wizyty na Tajwanie szefowej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów, 27 myśliwców ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).

Wśród samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia od południowego zachodu ADIZ, znalazło się sześć myśliwców Shenyang J-16, pięć Shenyang J-11 oraz 16 myśliwców rosyjskiej produkcji Su-30.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony w Tajpej, w odpowiedzi strona tajwańska wysłała samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

W Tajpej pojawiły się także informacje o atakach hakerskich na stronę kancelarii prezydent Tsai. W sklepach 7-Eleven oraz na stacji kolejowej w mieście Kaohsiung włamano się do systemu ekranów i wyemitowano obraźliwe wiadomości, odnoszące się do wizyty Pelosi, napisane przy użyciu obowiązującego w Chińskiej Republice Ludowej uproszczonego systemu znaków chińskich.

ChRL wstrzymała także import produktów spożywczych od wielu tajwańskich producentów; w środę do listy takich produktów dodano dwa rodzaje cytrusów i ryb – Chiny tym samym próbują wywierać presję na rolników, którzy najbardziej ucierpią przez nowe obostrzenia. (PAP)

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

kgr/ js/mmi/