Cieszyn. Otwarto kapsułę czasu umieszczoną na wieży ratusza

2022-08-05 14:59 aktualizacja: 2022-08-05, 17:57
Cieszyn. Otwarto kapsułę czasu umieszczoną na wieży ratusza Fot. Urząd Miejski w Cieszynie
Cieszyn. Otwarto kapsułę czasu umieszczoną na wieży ratusza Fot. Urząd Miejski w Cieszynie
Kapsuła czasu, umieszczona w 1984 r. w bani na iglicy wieży Ratusza w Cieszynie została w piątek komisyjnie otwarta – podał cieszyński magistrat. Wśród rzeczy, które się w niej znajdowały, była m.in. odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego Solidarność.

Bania była elementem wieńczącej ratuszową wieżę iglicy, która została złamana 10 sierpnia 2017 r. wskutek silnego wiatru. „Od tego czasu zawartość kapsuły była zdeponowana w urzędzie miejskim w Cieszynie" - zakomunikował magistrat.

Wewnątrz znajdowały się m.in. dzieje miasta spisane na czterech kartach, 44 monety, dokument poświadczający nadanie Cieszynowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, mapa turystyczna i fotografie autorstwa Janiny Ciupek oraz Dominika Dubiela, egzemplarz lokalnego tygodnika, a także kartka na reglamentowaną w PRL żywność i odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego „Solidarność” Cieszyn.

Magistrat zakomunikował, że artefakty trafiły do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie wkrótce zostaną zaprezentowane na wystawie.

W Cieszynie trwają obecnie prace przy przywróceniu Ratuszowi iglicy. Będzie ona identyczna jak ta z 1845 r. Wykonana zostanie z drewna modrzewiowego i pokryta blachą miedzianą. Oprócz bani, w której zostanie umieszczona nowa kapsuła czasu, znajdzie się na niej też blaszana chorągiew z orłem w koronie.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz w Cieszynie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

mar/