Pomoc wojskowa za miliard dolarów oraz kolejne 4,5 miliarda na świadczenia socjalne. Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę

2022-08-08 21:09 aktualizacja: 2022-08-08, 21:47
Wyrzutnia rakiet HIMARS Fot. TOMS KALNINS/PAP/EPA
Wyrzutnia rakiet HIMARS Fot. TOMS KALNINS/PAP/EPA
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dol. pomocy finansowej - ogłosiła rządowa agencja USAID. Pieniądze te mają posłużyć do wsparcia dalszego funkcjonowania państwa ukraińskiego i świadczeń socjalnych w tym kraju. Także Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów. W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm. 

Jak ogłosiła agencja, środki trafią na Ukrainę za pomocą Banku Światowego, a ich wypłata odbędzie się w transzach, z których pierwsza wyniesie 3 mld dol. W lipcu USA przekazały 1,7 mld., zaś w czerwcu - 1,3 mld., zaś łączna wartość bezpośredniej pomocy budżetowej dla Ukrainy wyniesie 8,5 mld. Niemal drugie tyle wynosi wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez USA Kijowowi. Jeszcze w poniedziałek ogłoszony ma zostać kolejny pakiet wart ok. 1 miliarda.

Środki z USAID mają zostać przeznaczone na finansowanie dalszego działania państwa ukraińskiego, w tym państwowej pomocy dla ubogich i uchodźców. Jak podała USAID, dotychczasowe wsparcie umożliwiło Ukrainie utrzymanie działania szpitali, szkół i innej infrastruktury krytycznej w obliczu dotkliwych skutków rosyjskiej agresji dla ukraińskich finansów publicznych.

Agencja podkreśliła, że do środków dołączone są mechanizmy mające zapewnić, że środki będą wydawane zgodnie z przeznaczeniem. Czuwać nad tym mają również organizacje pozarządowe.

"Ukraina potrzebuje kontynuowanych usług państwowych, w tym służby zdrowia, edukacji i ochrony socjalnej, by uniknąć dalszego spadku warunków życia i wzrostu ubóstwa" - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass. 

Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów

W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm.  "To są kluczowe zdolności, by pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjską ofensywę na wschodzie, a także by odpowiedzieć na ewolucję sytuacji na południu i innych regionach (Ukrainy)" - powiedział Kahl, podsekretarz obrony ds. politycznych, omawiając nowy pakiet podczas konferencji prasowej.

Jak ogłosił Pentagon, w 18. - największym dotąd - pakiecie sprzętu wojskowego dla Ukrainy znalazły się dodatkowe rakiety dla systemów artylerii rakietowej HIMARS, 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, 20 moździerzy 120 mm wraz z 20 tys. pocisków, rakiety AMRAAM do ofiarowanych przez USA systemów obrony powietrznej NASAMS, tysiąc zestawów przeciwpancernych Javelin i setki przeciwpancernych granatników AT4, 50 karetek pancernych, miny przeciwpiechotne Claymore oraz materiały wybuchowe i sprzęt medyczny.

Jak powiedział Kahl, jak dotąd USA dostarczyły kilkaset rakiet GMLRS do zestawów HIMARS. Dodał, że USA skupiają się na tym, by dostawy amunicji były stabilne i odbywały się w regularnym rytmie. Zaznaczył, że Ukraina nie potrzebuje setek wyrzutni ze względu na precyzję rakiet. Obok USA podobne systemy - M270 - wysłały Niemcy i Wielka Brytania.

Pytany o możliwość szkolenia ukraińskich pilotów przez USA oraz dostarczenie zachodnich myśliwców, Kahl odpowiedział, że prace w tym temacie trwają i taki scenariusz "nie jest nie do pomyślenia", ale jest to perspektywa roku do trzech lat i nie jest to obecnie priorytet. Dodał, że systemy NASAMS trafią na Ukrainę "w ciągu najbliższych kilku miesięcy".

Urzędnik odniósł się też do rosyjskich strat od początku wojny. Jak powiedział, mimo że "mgła wojny" uniemożliwia precyzyjne szacunki, liczba zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy to ok. 70-80 tys. Stwierdził, że choć obie strony ponoszą ciężkie straty, to Ukraina ma pod tym względem przewagę w postaci woli walki, zaś Rosjanie zaczynają odczuwać coraz większą presję na południu kraju.

Pytany o to, jak długo armia rosyjska będzie w stanie wytrzymać, ponosząc tak duże straty, Kahl ocenił, że zależy to od decyzji politycznej Władimira Putina i tego, czy uruchomi powszechną mobilizację.

"Jak dotąd się przed tym wzbraniał (...) Na pewno wiemy, że rosyjskie wojsko zostało mocno przetrzebione. Z pewnością (Rosjanie) zakładali, że będą w stanie zmiażdżyć Ukrainę w ciągu kilku dni i tygodni. Mocno się przeliczyli" - powiedział.

Całkowita wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku inwazji to 9,1 mld dolarów. Wartość pomocy udzielonej od 2014 r. to 11,8 mld dol.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

gn/