O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Milion za wskazanie trucicieli Odry. Napływają pierwsze informacje

Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry lub posiadającej istotne informacje pozwalające ustalić sprawców. Do tej pory Policja odnotowała 72 zgłoszenia, wszystkie są weryfikowane - napisali w niedzielę na Twitterze policjanci.

Śnięte ryby w Odrze Fot. PAP/Marcin Bielecki
Śnięte ryby w Odrze Fot. PAP/Marcin Bielecki

W czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział w sobotę, że komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

"Informacje można przekazywać dzwoniąc m. in. pod numer tel. 600940690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody" - przekazała policja dodając, że można również kontaktować się z każdą jednostką w kraju.

"Gwarantujemy anonimowość" - zapewnili policjanci.

W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek, 12 sierpnia w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Tego samego dnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej. Od soboty (13 sierpnia br.) terenie województwa lubuskiego obowiązuje rozporządzenie porządkowe wojewody lubuskiego z dnia 12 sierpnia 2022 r., ws. wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry. Zakaz obowiązuje do 18 sierpnia 2022 r. Jego przestrzegania pilnuje policja, która prewencyjnie patroluje okolice Odry.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mar/
 

Zobacz także

  • Śnięte ryby, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Jarek Praszkiewicz

    Śnięte ryby w Odrze. Czeska policja analizuje próbki wody

  • Odławianie śniętych ryb z Odry we wsi Chałupki Fot. PAP/Zbigniew Meissner

    Śnięcie ryb w Odrze. Czesi podają przyczynę

  • Śnięte ryby w Odrze. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Czeskie badania nie wskazują, by doszło do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze

  • Odławianie śniętych ryb w Odrze Fot. PAP/Zbigniew Meissner
    Specjalnie dla PAP

    Czeski Związek Wędkarzy: do Odry, w Ostrawie, mogła dostać się nieznana substancja

Serwisy ogólnodostępne PAP