W Kijowie minister @jciesz i wicepremier @FedorovMykhailo podpisali porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy ws. cyberbezpieczeństwa. Celem dokumentu ma być wzmocnienie wzajemnej obecności Polski i Ukrainy w międzynarodowych procesach dot. zwiększania cyberbezpieczeństwa. pic.twitter.com/XHEijrwcA7
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) August 22, 2022
Z kolei ukraińskie Ministerstwo Cyfrowej Transformacji podkreśliło: "Razem staniemy się silniejsi i bardziej efektywni!" I podziękowało Januszowi Cieszyńskiemu za stałe wsparcie. "razem wygramy" - dodano.
🇵🇱 and 🇺🇦 strengthening the cybersec cooperation. Today @mintsyfra, @CyfryzacjaKPRM and @dsszzi signed the MoU. Together we’ll become stronger and more effective! Thanks @jciesz for the constant support of Ukraine! Jointly we will win. pic.twitter.com/YLmvdd80wC
— Міністерство цифрової трансформації України (@mintsyfra) August 22, 2022
Jak tłumaczy Rada Najwyższa Ukrainy, od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę Polska była również wielokrotnie atakowana przez rosyjskich hakerów. "Teraz będziemy mogli połączyć nasze wysiłki, aby odeprzeć wroga w cyberprzestrzeni. W ramach memorandum Ukraina i Polska będą wymieniać się najlepszymi praktykami w zakresie przeciwdziałania cyberatakom, prowadzić wspólne szkolenia, dzielić się informacjami o incydentach cybernetycznych oraz zwalczać dezinformację" - poinformowała Rada na Telegramie. "Jesteśmy wdzięczni Polsce za współpracę i odwagę w walce z wrogiem" - dodała.
Ukraińskie paszporty i prawo jazdy w polskiej aplikacji mObywatel
„Udostępnianie dokumentów między państwami to nie tylko kolejny krok w rozwoju cyfrowych relacji między Ukrainą a Polską, ale także pierwszy na świecie przypadek wymiany dokumentów w aplikacjach rządowych przez dwa kraje” – podkresla ministerstwo Transformacji Cyfrowej na Twitterze. Z kolei Mychajło Fiodorow dodał: „Poparcie Polski jest kolosalne. Od początku wojny na pełną skalę miliony Ukraińców w Polsce używa cyfrowego paszportu Diia.pl w aplikacji mObywatel. Pod koniec lipca Diia.pl uzyskała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Teraz mamy udostępnianie dokumentów między państwami. Przed nami jeszcze więcej wspólnych projektów.”
Kamila Wronowska