Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19, skierowano do konsultacji publicznych.
MZ uzasadnia decyzję o wydłużeniu realizacji programu rehabilitacji pocovidowej
Jak uzasadniono, konieczność wydłużenia realizacji programu pilotażowego jest podyktowana aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce – obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego.
"W okresie stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnione jest przedłużenie realizacji programu pilotażowego, które ponadto pozwoli w odniesieniu do większej liczby przypadków przetestować model opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami po przebytej chorobie COVID-19" – napisano.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
W projekcie zaznaczono, że dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawiają swoją sprawność oddechową, wydolność wysiłkową i krążeniową. Podkreślono, że pozytywnie wpłynie ona również na ich kondycję psychiczną.
Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, np. lekarz rodzinny.
Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.(PAP)
Autorka: Agata Zbieg
mmi/