Związek Polaków w Niemczech świętuje stulecie powstania

2022-08-27 06:33 aktualizacja: 2022-08-27, 21:21
Fot. Fb Związek Polaków w Niemczech "Rodło"
Fot. Fb Związek Polaków w Niemczech "Rodło"
Związek Polaków w Niemczech – ZPwN – świętuje stulecie powstania. W sobotę w Berlinie odbędą się uroczystości rocznicowe, m.in. msza święta i spotkanie w Ambasadzie RP, ale także turniej dziecięcej piłki nożnej, zorganizowany przy wsparciu naszej placówki dyplomatycznej.

W sobotę, po złożeniu wieńców i kwiatów na grobach Polaków, ofiar drugiej wojny światowej na ziemi niemieckiej, które odbędzie się na cmentarzu Gedenkstaette Ploetzensee-Charlottenburg obecni na uroczystości wezmą udział we wspólnej mszy świętej w bazylice św. Jana w Berlinie. Zaplanowano także turniej dziecięcej piłki nożnej z udziałem drużyn z Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier, Irlandii i Ukrainy - informuje ZPwN.

Ambasada RP "udzieliła wsparcia dla międzynarodowego turnieju piłki nożnej dla dzieci, który odbędzie sią 27 sierpnia w Berlinie w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. Sport polonijny jest jedną z najważniejszych platform integracji młodych Polaków na obczyźnie" - poinformował PAP konsul RP w Berlinie Marcin Król.

Także w sobotę w siedzibie Ambasady RP Związek organizuje swój Jubileusz. W wydarzeniu udział wezmą m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego RP Julia Przyłębska, sekretarz stanu w KPRP Andrzej Dera i sekretarz stanu w MSZ RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

27 sierpnia 1922 r. w Berlinie odbył się zjazd przedstawicieli głównych organizacji skupiających polską społeczność w Niemczech. Tego dnia uchwalono statut organizacji znanej do dziś jako Związek Polaków w Niemczech. Z inicjatywy ZPwN założono w 1933 r. w Berlinie Centralny Bank Spółdzielczości Polskiej, tzw. Bank Słowiański, w którym zarządzali Franciszek Lemańczyk i Juliusz Malewski. Polacy organizowali także kooperatywy rolno-handlowe, spółdzielnie, szkoły, stowarzyszenia kulturalne, zespoły artystyczne, np. chóry oraz kluby sportowe. Członkowie ZPwN próbowali ochronić polskie dziedzictwo kulturowe w Niemczech.

Znakiem graficznym ZPwN stało się Rodło, symbolizujące bieg Wisły. Ideową podstawą działalności Związku jest "Pięć prawd Polaków" sformułowanych na pierwszym Kongresie Polaków w Niemczech w Berlinie w 1938 roku. Oto one: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska jest matką naszą, nie wolno mówić o matce źle!

Wśród najważniejszych obecnie celów ZPwN wymienia m.in. jednoznaczne uregulowanie sprawy instytucjonalnego finansowania organizacji polskich w Niemczech na tych samych zasadach, na jakich Rzeczpospolita Polska finansuje mniejszość niemiecką w Polsce, odszkodowanie za zagrabiony w 1940 roku majątek Związku Polaków w Niemczech oraz przywrócenie Polakom w Niemczech statusu mniejszości narodowej, zabranego 27 lutego 1940 roku na mocy tzw. "Dekretu Goeringa".

Do sukcesów ostatnich lat działalności ZPwN można zaliczyć oddanie stronie polskiej jednego z wielu skonfiskowanych w czasie wojny budynków - "Domu Polskiego" w Bochum. Rząd niemiecki zagwarantował na remont budynku dwa miliony euro. Prace się rozpoczęły, remont trwa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)