O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MEiN: w poniedziałek będzie wydana zgoda dla podręcznika do HiT przygotowanego przez WSiP

W poniedziałek zostanie wydana zgoda na dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do historii i teraźniejszości przygotowanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Będzie to drugi dopuszczony podręcznik do HiT.

Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Minister edukacji i nauki w niedzielę w Polskim Radiu 24 pytany był m.in. o podręczniki do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość.

Do tej pory resort dopuścił tylko jeden podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość - autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego "Historia i teraźniejszość. 1945-1979", który ukazał się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

"Wszyscy co chcą mogą napisać podręcznik do historii i teraźniejszości" - wskazał Czarnek. "Ja przyjmuję wszystkie wnioski o dopuszczenie do użytkowania podręczników. W poniedziałek wyjdzie zgoda na podręcznik Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako drugi, bo został zgłoszony jako drugi pod koniec czerwca. Procedura trwa od półtora do dwóch miesięcy. Za chwilkę będzie zgoda na podręcznik Oświatowca. Czekam na kolejne wydawnictwa" - poinformował minister.

Wniosek o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego wpłynął do MEiN 12 maja 2022 r. Podręcznik został dopuszczony do użytku szkolnego 1 lipca i wpisany do wykazu podręczników pod nr 1145/1/2022.

22 czerwca 2022 r. wniosek do MEiN o dopuszczenie podręcznika do HiT złożyły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.". Autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.

5 lipca 2022 r. wniosek o dopuszczenie podręcznika do HiT założyło Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia".

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. będzie wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony będzie w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

kgr/

Zobacz także

  • Warszawa, 14.09.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na prezentacji raportu Gov-Tech nt. planowanego wprowadzenia do szkół przedmiotu Biznes i Zarządzanie, 14 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (aldg) PAP/Radek Pietruszka

    Czarnek o przedmiocie biznes i zarządzanie: będzie to bardziej praktyczne nauczanie przedsiębiorczości

  • Warszawa, 23.08.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na konferencji prasowej w siedzibie MEiN w Warszawie, 23 bm. po obradach Zespółu ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty, w skład którego wchodzą: przedstawiciele kierownictwa resortu, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele organizacji samorządowych. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Minister Czarnek: spłynęła ostatnia opinia pozytywna o drugim podręczniku do HiT

  • Siedlce, 24.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2L) podczas uroczystości zakończenia zajęć w roku szkolnym 2021/2022, 24 bm. w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Czarnek o publikacji "Super Expressu": obrzydliwa manipulacja, nie mówiłem tego do Polaków, tylko mówiłem o sobie

  • Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Czarnek o posłankach KO krytykujących podręcznik HiT: panie się kompromitują

Serwisy ogólnodostępne PAP