Prezydent Ukrainy: Europa nie może być "moralnie głucha" [RELACJA NA ŻYWO]

2022-08-31 06:41 aktualizacja: 2022-09-01, 07:42
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT PAP/EPA
Europa nie może być "moralnie głucha" - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę wieczorem odezwie do narodu. W imieniu wywiadu wojskowego podziękował też mieszkańcom okupowanych terytoriów za przekazywane informacje.

07:22 Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ostatniej doby uderzenia na pozycje, punkty dowodzenia i trasy logistyczne wroga na południu Ukrainy; zniszczono 12 rosyjskich czołgów – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

06:30 Od początku wojny do Polski przez granicę zewnętrzną wjechało 74 tys. obywateli Rosji; w tym samym czasie wyjechało 97,7 tys. - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w takim samym okresie 2019 roku, czyli przed pandemią do Polski wjechało 807 tys. Rosjan.

05:47 Prezydent Zełenski przyznał nagrody państwowe kolejnym 149 pracownikom wojskowym - podaje Українська правда.

22:47 "Uważam, że jest to poniżające dla Europy, kiedy jest postrzegana tylko jako jeden wielki butik czy restauracja. Europa to przede wszystkim obszar wartości, a nie prymitywnej konsumpcji" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. odnosząc się do kwestii europejskich wiz dla obywateli Rosji.

"Kiedy obywatele państwa, które chce zniszczyć europejskie wartości, wykorzystują Europę w celach rozrywkowych, by zrobić zakupy czy dla urlopu, a sami pracują na wojnę albo po prostu milczą, (...) to jest to całkowicie sprzeczne z tym, w jakim celu Europa w ogóle się zjednoczyła" - dodał.

"Europejskie zjednoczenie miało na celu utrzymanie pokoju na kontynencie, pracę na rzecz spokojnego i demokratycznego rozwoju krajów europejskich. Europa nie może być +moralnie głucha+" - kontynuował szef państwa.

Podziękował też w imieniu ukraińskiego wywiadu wojskowego mieszkańcom anektowanego Krymu i okupowanego południa Ukrainy za przekazywane przez nich informacje.
 

22:30 W przeprowadzenie "referendów" w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy zaangażowane będą centralne komisje wyborcze Białorusi i Rosji - pisze w środę niezależny rosyjski portal Insider.

22:00 Nadanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla przyszłości tego kraju; państwa unijne powinny dążyć do utrzymania wysokiej dynamiki procesu akcesyjnego - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau podczas Forum 2000, które rozpoczęło się w środę w Pradze.

21:19 Pod koniec roku Rosja zostanie prawie bez amunicji, artylerii i opancerzonych pojazdów bojowych - pisze niezależny rosyjski portal Insider. Jak zaznacza, stan lotnictwa nie pozwala rosyjskiej armii na prowadzenie pełnowymiarowej kampanii powietrznej. Jak dodaje, "w związku z sankcjami Rosja nie może kontynuować pełnowymiarowej przemysłowej produkcji uzbrojenia i uzupełniać zapasów broni, które szybko się kończą".

"Pół roku wojny przyniosło Rosji nie tylko kolosalne, nieodwracalne straty w żywej sile, ale też ogromne zużycie uzbrojenia i sprzętu wojskowego: rakiet kierowanych jest już bardzo mało, pociski artyleryjskie i opancerzone pojazdy bojowe skończą się jeszcze w tym roku, a stan wojskowego lotnictwa nie pozwala na prowadzenie pełnowymiarowej kampanii powietrznej"  - pisze portal Insider. 

Jak dodaje, "w związku z sankcjami Rosja nie może kontynuować pełnowymiarowej przemysłowej produkcji uzbrojenia i uzupełniać zapasów broni, które szybko się kończą".

Serwis szacuje, że w ciągu sześciu miesięcy inwazji Rosja wykorzystała co najmniej 7 mln pocisków. Zaznacza, że liczba ta nie obejmuje amunicji, która znajdowała się w przyfrontowych składach zniszczonych wskutek ukraińskich uderzeń.

Insider pisze, że jeśli wojna pozostanie na obecnym poziomie intensywności, "Moskwa już przed końcem 2022 roku zmierzy się z prawdziwym +głodem+ pocisków i w celu ich oszczędzania będzie musiała zmniejszyć wykorzystanie artylerii".

21:10 Umowa o ułatwieniach wizowych dla obywateli Rosji zostanie definitywnie zawieszona; przywileje się skończyły; wizy turystyczne nie będą wydawane w poprzedniej formule; praktycznie ich nie będzie - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze.

20:30 Jeden z ukraińskich żołnierzy nagrał film, jak podczas wojny wygląda praca pilotów bojowych myśliwców MiG-29. Autor nagrania zadedykował je poległemu w walce z Rosjanami majorowi Jewhenowi Łysence.


20:00 Wizytą w Kaliningradzie prezydent Rosji Władimir Putin chce pokazać, że będzie blisko Europy; chce, żebyśmy się go bali, ale nie możemy się go bać - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Jak stwierdził, strach Europy jest największym sprzymierzeńcem Putina.

19:30 Zachód nie może lekceważyć siły militarnej Rosji, która ma możliwość otwarcia drugiego frontu - powiedział dowódca sił zbrojnych Niemiec gen. Eberhard Zorn w środę w wywiadzie dla agencji Reutera.

 19:00 Biały Dom: Wkrótce ogłosimy kolejny pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

W ciągu najbliższych dni ogłosimy kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, będzie on skrojony pod potrzeby ukraińskich sił podczas trwającej kontrofensywy na południu kraju.

18:38 Pod koniec roku Rosja zostanie prawie bez amunicji, artylerii i opancerzonych pojazdów bojowych - pisze niezależny rosyjski portal Insider. Jak zaznacza, stan lotnictwa nie pozwala rosyjskiej armii na prowadzenie pełnowymiarowej kampanii powietrznej.

18:08 Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy militarnej od Szwecji, obejmujący amunicję artyleryjską - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wartość wsparcia to prawie 50 mln USD.

"Wspaniałe wiadomości ze Szwecji: siódmy pakiet wojskowy z amunicją artyleryjską wzmocni ukraińską armię. Razem przywrócimy pokój i bezpieczeństwo w Europie" - napisał minister na Twitterze. Szwedzki rząd w środę poinformował, że przekaże Ukrainie amunicję artyleryjską wartą ok. 500 mln koron (46,8 mln USD).

17:34  Baykar zaprezentował prototyp naddźwiękowego drona uderzeniowego Bayraktar „Kizilelma”, który również będzie produkowany w zakładach, które mają powstać w Ukrainie. Jest on wyposażony w silnik odrzutowy i zaawansowany system sztucznej inteligencji do identyfikacji i uderzania w cele.

16:29 W poniedziałek proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne Mariupola chcą jak najszybciej odbudować zniszczony Teatr Dramatyczny, aby ukryć popełnioną tam zbrodnię wojenną.

19 maja Andriuszczenko mówił, że okupacyjne władze Mariupola, starając się ukryć zbrodnię, wywiozły ciała osób zamordowanych z budynku teatru i pochowały je w masowych grobach w miejscowości Stary Krym.

Według agencji Associated Press w wyniku rosyjskiego ataku na teatr mogło zginąć około 600 osób; wcześniejsze szacunki podawane przez stronę ukraińską mówiły o około 300 ofiarach. 24 sierpnia wolontariusz Mychajło Puryszew, który pomagał ratować mieszkańców Mariupola podczas walk, powiadomił, że w teatrze zabito najpewniej około 800 cywilów.

15:29 Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, ma charakter "techniczny", a jej cel to zapobieżenie wypadkowi jądrowemu - powiedział Rafael Grossi, szef MAEA i kierownik misji.

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że misja już przybyła do Zaporoża, miasta oddalonego 55 km od kontrolowanej przez siły rosyjskie elektrowni na południu Ukrainy.

Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki, powiedział w Zaporożu agencji Reutera, że misja MAEA to krok ku "deokupacji i demilitaryzacji" elektrowni. Zaznaczył, że to ważne, by członkowie misji mogli porozmawiać z personelem obiektu, "by otrzymać prawdziwe informacje, a nie rosyjskie informacje o tym co jest w środku".

14:30 Nauczyciele z obszarów okupowanych przez wroga, którzy zgodzą się na prowadzenie lekcji w rosyjskich szkołach, będą traktowani jak kolaboranci i sądzeni zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym - oświadczył przewodniczący komisji ds. oświaty, nauki i innowacji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Serhij Babak.

"Nie dotyczy to dzieci, ponieważ są one zbyt małe, by wiedzieć, co się dzieje. Jestem też w stanie zrozumieć, że rodzice mogą być zastraszani, dlatego (wyślą) dzieci do (rosyjskich) szkół pod presją" - zaznaczył Babak, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak dodał, na okupowanych terytoriach znajduje się około 1300 szkół, a większość nauczycieli konsekwentnie odmawia współpracy z najeźdźcą.

13:39 Do 81 godzin skrócił się w środę czas oczekiwania kierowców ciężarówek na wjazd z Ukrainy do Polski przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce po ukraińskiej stronie znajduje się 1,9 tys. pojazdów – poinformował PAP rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Rzecznik IAŚ w Lublinie przekazał, że w ciągu nocnej zmiany na wjeździe z Ukrainy do Polski przez przejście w Dorohusku odprawiono 284 ciężarówek. „Obecnie w kolejce znajduje się 1,9 tys. pojazdów, a szacunkowy czas oczekiwania wynosi 81 godzin” – poinformował Deruś. Dodał, że na wyjeździe z Polski w Dorohusku odprawiono 308 pojazdów, a ruch odbywa się na bieżąco. We wtorek po ukraińskiej stronie trzeba było czekać na odprawę 89 godzin, a w kolejce stało ponad 2,1 tys. ciężarówek.

13:33 Ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą trwa już nawet w największych rosyjskich miastach, takich jak Moskwa i Petersburg; osoby powołane do armii trafią do oddziałów na okupowanym Krymie - poinformował na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Komisariaty wojskowe (komendy uzupełnień - PAP) w obwodach moskiewskim i leningradzkim, w tym w Moskwie i Petersburgu, otrzymały zalecenia w sprawie masowego powoływania miejscowej ludności do służby. Osoby z (największych miast w Rosji) będą (miały za zadanie) uzupełnić personel jednostek wojskowych na Krymie" - czytamy w komunikacie HUR.

Ukraińska służba powiadomiła również, że na okupowany półwysep trafi około 1200 żołnierzy z poboru. "Jako że na Krymie nie trwają obecnie działania wojenne, poborowym nie proponuje się podpisywania kontraktów, co może świadczyć o (dążeniu do) oszczędzania i niechęci do płacenia wszystkich dodatków określonych w rosyjskim ustawodawstwie. 1200 żołnierzy będzie służyć i umierać (...) za wypłatę (zwykłego) poborowego, czyli około 5 tys. rubli (niecałe 400 zł - PAP). Oszczędzenie państwowych środków nastąpi również w przypadku niewypłacenia (rodzinie) odszkodowania za śmierć żołnierza, ponieważ Rosja zaprzecza, że poborowi biorą udział w działaniach wojennych" - wyjaśnił HUR.

 

#ГУРінформує ‼️Окупанти планують укріпити оборону Криму “москвичами”, “пітерцями” та строковиками ▪️Як стало відомо,...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Wednesday, August 31, 2022

12:51 Rosyjskie wojska ostrzelały w środę Enerhodar, niszcząc m.in. budynek rady miasta. Te ataki to celowe prowokacje przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiadomili lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow i szef władz rejonu (powiatu) nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko.

"31 sierpnia, poranek. Budynek rady miasta w Enerhodarze" - napisał Orłow na Telegramie i zamieścił zdjęcia poważnie zniszczonego obiektu. W ocenie Jewtuszenki okupacyjne rosyjskie władze będą starały się przekonać członków delegacji MAEA, że ostrzałów dokonują Ukraińcy, przeprowadzający ataki z przeciwległego brzegu Zbiornika Kachowskiego na Dnieprze. "Celem tych działań jest stworzenie odpowiedniego (propagandowego) obrazka dla misji MAEA. Chodzi o (zorganizowanie) grupy lokalnych mieszkańców, którzy przed kamerami oświadczą (podczas rozmowy) z delegacją, że miasto było atakowane z naszego brzegu (kontrolowanego przez Ukrainę - PAP)" - wyjaśnił Jewtuszenko na Telegramie 

12:45 Władze Ukrainy informowały o ciężkich walkach toczących się w obwodzie chersońskim, który siły ukraińskie starają się odbić z rąk rosyjskich okupantów; jednak zdaniem ekspertów ds. wojskowych „nie nastąpi to szybko” – podała stacja BBC.

Ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” ogłosiło w poniedziałek, że siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę w obwodzie chersońskim i przełamały pierwszą linię okupujących ten obszar wojsk rosyjskich. Chersoń był pierwszy ważnym miastem Ukrainy, które Rosjanie zajęli w toku trwającej od 24 lutego inwazji.

Najwyższej rangi urzędnicy wojskowi Ukrainy nie zdradzali szczegółów kontrofensywy i apelowali o cierpliwość. Dowództwo „Południe” poinformowało w środę o ponownych uderzeniach na szereg mostów przez Dniepr. Z systemów rakietowych HIMARS ostrzelano również rosyjskie przeprawy pontonowe.

Niszczenie mostów i przepraw przez Dniepr ma na celu odcięcie rosyjskich wojsk na zachodnim brzegu tej rzeki od zaopatrzenia i uniemożliwienie Rosji ich wzmacniania.

11:18 Linia frontu znalazła się dosyć blisko okupowanego przez wroga Chersonia na południu Ukrainy, dlatego nasze grupy dywersyjne mogą przedzierać się do tego miasta i realizować tam różne zadania. Takie przypadki prawdopodobne już mają miejsce - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan, cytowany w środę przez agencję UNIAN.

Dywersanci i zwiadowcy są nawet w stanie zorganizować w Chersoniu swoje bazy, ponieważ miasto jest dosyć duże (przed rosyjską inwazją liczyło około 280 tys. mieszkańców - PAP). Kolaboranci i okupanci nie będą się tam czuli dobrze, i to jeszcze zanim do Chersonia przybliży się front - powiedział Switan.

W opinii eksperta ukraińskie wojska mogą dotrzeć do Chersonia "w ciągu kilku najbliższych tygodni", lecz zależy to od utrzymania tempa dostaw zachodniego uzbrojenia. Jeśli uzbrojenie nadal będzie napływać na Ukrainę na taką skalę, jak dotychczas, "w perspektywie miesiąca możliwe stanie się zniszczenie rosyjskiego zgrupowania wojsk na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim" - przewiduje pułkownik.

09:59 W zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wybuchł pierwszy prawdziwy bunt z powodu braku dostaw żywności; najeźdźcy doprowadzają mieszkańców do granic przetrwania - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Okupanci nie dostarczają (już) pomocy humanitarnej, dlatego jedynym źródłem pożywienia dla wielu osób stało się wsparcie z Czerwonego Krzyża. Próbowano jednak odstąpić od przekazywania tej pomocy ze względu na zbyt dużą liczbę (oczekujących) ludzi. Doszło (wówczas) do prawdziwego buntu, ale to dopiero początek" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. Samorządowiec dołączył do komunikatu nagrania ukazujące cywilów domagających się wydania żywności. "To dobrze, że mają miejsce bunty. Konsekwencje demokracji (pod rządami Ukrainy - PAP) dają o sobie znać" - ocenił doradca mera.

09:37 Czterech cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Jak powiadomił, dwie osoby zginęły w miejscowości Kliszczijiwka, a po jednej w Bachmucie i Korsuniwce.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło 781 mieszkańców Donbasu, a 1986 zostało rannych. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.

09:08 Unia Europejska powinna zakazać wjazdu turystom z Rosji, skoro większość mieszkańców tego kraju popiera „ludobójczą, zaczepną wojnę” przeciwko Ukrainie – ocenił ukraiński minister spraw zagranicznyc Dmytro Kułeba przed środowymi rozmowami szefów dyplomacji państw UE w Pradze.

„Czas na półśrodki minął. Tylko twarda i spójna polityka może dać wyniki (…) Zakaz wiz dla rosyjskich turystów i niektórych innych kategorii (podróżnych) będzie właściwą odpowiedzią na ludobójczą, zaczepną wojnę w sercu Europy, popieraną przez ogromną większość rosyjskich obywateli” – ocenił Kułeba w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera.

Środa jest drugim dniem rozmów szefów resortów spraw zagranicznych państw UE w Pradze. Oczekuje się, że ministrowie uzgodnią zawieszenie porozumień z Moskwą dotyczących ułatwień wizowych, co oznacza, że Rosjanie będą czekać na wizy do UE dłużej i płacić za nie więcej. Unia Europejska pozostanie jednak prawdopodobnie podzielona w sprawie całkowitego zakazu wiz turystycznych dla Rosjan – ocenia Reuters.

08:16 W ramach prowadzonej na południu kraju kontrofensywy ukraińskie siły atakują rosyjskie bazy wojskowe, linie komunikacyjne i składy amunicji. Działania te zostały ostatnio zintensyfikowane - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

We wtorek ponownie ostrzelano samochodowy i kolejowy most Antonowski na Dnieprze pod Chersoniem, most Darjiwski na rzece Ingulec, a także przeprowadzono uderzenia na rosyjskie przeprawy promowe. Niszczenie przez Ukraińców takich improwizowanych przepraw ma jednak ograniczone znaczenie operacyjne, dlatego powinno stanowić element szerszej ofensywy lądowej - ocenił ISW.Eksperci z waszyngtońskiego ośrodka potwierdzili, że ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Archanhelske na północy obwodu chersońskiego, w pobliżu granic z regionami mikołajowskim i dniepropietrowskim. Jak podkreślono w analizie, wcześniej pojawiały się doniesienia o ucieczce żołnierzy ze 109. pułku sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, lecz bez dokładnej informacji, gdzie mogło dojść do tego zdarzenia. Jak powiadomił amerykański ośrodek, 109. pułk został pod koniec lipca

07:12 Siły ukraińskie przeprowadziły ostatniej doby szereg uderzeń na rosyjskie punkty dowodzenia i szlaki logistyczne na południu Ukrainy. Zniszczono ponad 30 sztuk sprzętu wroga – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

06:54 Misja ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wyruszyła w środę z Kijowa w stronę okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy, gdzie przeprowadzi inspekcję – podała agencja Ukrinform.

01:49 Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre potwierdziła we wtorek krążące wcześniej w amerykańskich mediach informacje, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - poinformował portal Ukraińska Prawda.

21:00 Po spotkaniu ukraińskiego ministra kultury i polityki informacyjnej Ołeksandra Tkaczenki z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay w siedzibie agencji w Paryżu przekazano, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat organizacji wydany po spotkaniu.

"Odessa jest obecnie w niebezpieczeństwie" - powiedział agencji AFP Tkaczenko.

20:15 Ukraina otrzymała w sierpniu rekordową pomoc finansową z zagranicy w wysokości 4,6 mld dol.; we wrześniu spodziewamy się dalszego wsparcia od USA i Unii Europejskiej – ogłosił we wtorek minister finansów Serhij Marczenko.

(PAP)