"Ta wojna to napaść z dwóch stron. To straty i ofiary spowodowane przez najeźdźcę niemieckiego i najeźdźcę sowieckiego" - przypomniał wicepremier Gliński.
"Naszym obowiązkiem jest oddać hołd ofiarom i tym, którzy potrafili wybierać - jak te małe dzieci w Grodnie w 39 roku. Bo dzięki nim trwamy i żyjemy” - mówił. "Ale naszym obowiązkiem jest także edukować dla przyszłych pokoleń - dlatego budujemy instytucje pamięci, dlatego spotykamy się tu dzisiaj, od rana wspominamy tamten czas" - dodał.
Przed @Kordegarda @NCK_PL wicepremier @PiotrGlinski obejrzał wystawę „#Orlęta. #Grodno ‘39”. Przypomina ona dramatyczną sowiecką inwazję wrześniową i obronę polskiego Grodna przez nieliczne oddziały wojskowe, wspomagane przede wszystkim przez młodzież.#bezprzedawNIEnia @TVP pic.twitter.com/YdSi4D31jn
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) September 1, 2022
"I mówimy także o przyszłości. Dzisiaj będzie bardzo ważny element debaty o przyszłości naszej polskiej wspólnoty - związanej z tym, że nie ma przedawnienia dla win i dla nierozliczonych cierpień i nieludzkich wprost wydarzeń, które ktoś sprowokował" - podkreślił prof. Piotr Gliński. "I ktoś innym zgotował los, za który dziś musi zapłacić" - dodał.
Wicepremier @PiotrGlinski obejrzał także wystawę „Pożoga” w @Kordegarda @NCK_PL. Zaprezentowano na niej prace autorów, dla których wojenne przeżycia stały się matrycą myślenia o ich twórczości: Jonasza Sterna, Aliny Szapocznikow i Władysława Hasiora.#bezprzedawNIEnia pic.twitter.com/OKjgVsWTcM
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) September 1, 2022
W czwartek w Warszawie, w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały zaprezentowane trzy artystyczne świadectwa, doświadczenia okrucieństwa dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych – hitlerowskiego i sowieckiego - "Pożoga", "Wojna" i "Orlęta. Grodno '39".
W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Wystawy powstały dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
kw/