O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Badania. Grupa krwi może wpływać na ryzyko udaru

Grupa krwi A może mieć związek z podwyższonym ryzykiem wczesnego udaru niedokrwiennego mózgu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”.

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Naukowcy z University of Maryland School of Medicine przeprowadzili metaanalizę 48 dotychczasowych badań dotyczących udarów niedokrwiennych mózgu u osób przed 60. rokiem życia. Łącznie dane pochodziły od 17 tys. pacjentów po udarze oraz 600 tys. zdrowych osób, u których nie wystąpił epizod sercowo-naczyniowy.

Do wczesnego udaru (przed 60. rokiem życia) najczęściej dochodziło u osób z grupą krwi A (o 16 proc. większe ryzyko niż w przypadku innych grup krwi), a najrzadziej u osób z grupą krwi 0 (o 12 proc. mniejsze ryzyko niż w przypadku innych grup krwi).

Więcej

Małpia ospa. Fot. PAP
Małpia ospa. Fot. PAP

Małpia ospa. Prof. Zajkowska wyjaśnia dla kogo wirus stanowi największe zagrożenie

„Liczba osób, u których wcześnie występuje udar wciąż rośnie. Wczesny udar wiąże się także z większym ryzykiem zgonu lub latami niepełnosprawności. Mimo to, wciąż dysponujemy niewielką liczbą badań dotyczących potencjalnych czynników ryzyka” – mówi dr Steven J. Kittner, autor analizy.

Naukowcy podkreślają, że zaobserwowany wzrost ryzyka u osób z grupą krwi A jest wciąż niewielki i nie powinien być powodem do obaw.

„Nie wiemy, dlaczego grupa krwi A ma związek z większym prawdopodobieństwem udaru, jednak może wynikać to z większej tendencji do tworzenia się zakrzepów. Wcześniejsze badania wskazywały, że osoby z grupą krwi A mają nieco większe ryzyko zakrzepicy” – komentuje dr Kittner.(PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Choroba krwi (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
    Choroba krwi (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Mykola Kalyeniak

    Eksperci: jest nadzieja dla chorych na jedną z najrzadszych chorób krwi

  • Badanie krwi w ramach profilaktyki zakażeń wirusem HIV Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Badanie krwi w ramach profilaktyki zakażeń wirusem HIV Fot. PAP/Radek Pietruszka

    W Polsce co trzeci zakażony wirusem HIV o tym nie wie

  • Światowy Dzień Krwiodawcy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Fot.  PAP/Marcin Bielecki
    Światowy Dzień Krwiodawcy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Dni Honorowego Krwiodawstwa. Szlachetna inicjatywa ratuje życie chorych już od 1972 roku [NASZE WIDEO]

  • Oddawanie krwi Fot. PAP/Maciej Kulczyński
    Oddawanie krwi Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Kropla na wagę życia. Wakacje to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi

Serwisy ogólnodostępne PAP