O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zielona Góra. Lekarze usunęli kobiecie guza ważącego 42 kg

Kilka dni temu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze usunęli kobiecie guza, który ważył 42 kg. Wszystko wskazuje na to, że to największy guz, jaki został usunięty w polskim szpitalu – poinformował portal newslubuski.pl. W artykule czytamy, że dotychczasowy rekordzista miał ważyć 35 kg.

Operacja. Fot. PAP/Artur Reszko
Operacja. Fot. PAP/Artur Reszko

Pacjentka zdecydowała się na operację po 10 latach, gdy guz uniemożliwił jej chodzenie. Operację przeprowadził zespół pod kierownictwem szefa Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr hab. n. med. Dawida Murawy.

Jak powiedział portalowi kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dr n. med. Bartosz Kudliński, ogromny guz uciskał całe jelita, całą jamę brzuszną i wypychał przeponę do góry. Pacjentka nie była w stanie utrzymać pozycji innej, niż na boku. Miała duszności i była osłabiona.

Operacja trwała siedem godzin i było w nią zaangażowanych kilkunastu specjalistów

Operacja trwała siedem godzin i było w nią zaangażowanych kilkunastu specjalistów. Chirurdzy musieli m.in. przeprowadzić rekonstrukcję obustronną żył biodrowych zewnętrznych. Jak przekazał dr Kudliński, to był konkretny przypadek wolno rosnącego, niezłośliwego nowotworu.

Po kilku dniach od zabiegu, pacjentka została przekazana z OIOM-u na Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, gdzie zjadła pierwszy, lekki posiłek. Obecnie kobieta ma się dobrze - donosi portal. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

dsk/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Michał Meissner

    Przeprowadzono skomplikowaną operację mikrochirurgiczną u 7-miesięcznej pacjentki

  • Operacja w szpitalu/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Piotr Kowala

    "Łaty" na sercu pomagają pacjentom z niewydolnością krążenia

  • Filip Marchwiński podczas meczu reprezentacji Polski U21, fot. PAP/Leszek Szymański

    Duża strata reprezentacji Polski U21. Marchwiński opuści turniej. Czeka go operacja i długa przerwa

  • Zabieg leczenia miażdżycy nóg - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Osierdzie wołowe pomocne w leczeniu miażdżycy. "Zwiększa szansę zachowania kończyny"

Serwisy ogólnodostępne PAP