Elżbieta II panowała przez ponad 70 lat, a większość żyjących nie pamięta innej osoby na brytyjskim tronie. Odkąd w 1952 roku została królową, jej wizerunek i monogram stały się częścią codziennego życia w Wielkiej Brytanii i innych państwach należących do Wspólnoty Narodów.
W Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek zmarłej królowej, lecz po jej śmierci pojawią się nowe - z obliczem nowego króla Karola III. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym. Niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich już używać.
Gotówka z wizerunkiem królowej jest również używana w takich krajach jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia. One również stopniowo będą wycofywać banknoty i monety, na których widnieje Elżbieta II.
Monogram królowej jest na mundurach wielu formacji brytyjskich, w tym na ubiorach policjantów i żołnierzy. Mundury te prawdopodobnie będą sukcesywnie zastępowane przez ubiory z monogramem Karola III.
Brytyjski paszport zawiera formułę: "Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna". Nowo wydawane paszporty będą uwzględniały zmianę zaimków osobowych związaną z odmienną płcią nowego monarchy. Stare paszporty zachowają jednak ważność do końca okresu określonego podczas ich wydania.
Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce "God Save the Queen" (Boże, chroń Królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej "God Save the King" (Boże, chroń Króla), zaimki w tekście zostaną odpowiednio zamienione. "Męska" wersja hymnu była ostatni raz używana w 1952 roku, za panowania Jerzego VI, ojca zmarłej w czwartek Elżbiety II.
Zmienią się także tytuły arystokratyczne członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Żona nowego monarchy Karola III, księżna Camilla, otrzyma tytuł królowej małżonki, natomiast najstarszy syn króla William zostanie jako następca tronu księciem Walii - pisze "Daily Mail".
William, noszący dotychczas tytuł księcia Cambridge, odziedziczył po śmierci królowej tytuł księcia Kornwalii. Syn Karola III i jego żona Kate są zatem obecnie księciem i księżną Cambridge oraz Kornwalii. Niebawem może się to jednak zmienić, ponieważ monarcha nada Williamowi tytuł księcia Walii. Ponadto William i Kate będą mogli tytułować się mianem hrabiego i hrabiny Chester - wyjaśnia brytyjski dziennik.
Dzieci drugiego z synów Karola III Harry'ego, noszącego tytuł księcia Sussex, oraz jego żony Meghan otrzymają tytuły arystokratyczne. Urodzeni odpowiednio w 2019 i 2021 roku Archie i Lilibet, czyli prawnuk i prawnuczka królowej Elżbiety II, zostają księciem i księżniczką. (PAP)
js/mmi/