„Portret damy” Petera Paula Rubensa, „Madonna z Dzieciątkiem” Anthony’ego van Dycka, „Rozmawiający wieśniacy na tle pejzażu z kościołem” Davida Teniersa Młodszego, „Sąd Parysa” Adriaena van der Werffa i „Żołnierze grający w kości” Salvatora Rosy można oglądać od 9 września do 1 grudnia 2022 r. Obrazy te prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.
"Muzeum Łazienki Królewskie, w partnerstwie z Dulwich Picture Gallery, przygotowało wystawę pięciu arcydzieł XVII- i XVIII-wiecznego malarstwa europejskiego z londyńskich zbiorów. Po raz pierwszy w Polsce prezentowane będą dzieła wybitnych malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich, nabywane przed trzecim rozbiorem Polski przez londyńskiego kolekcjonera i marszanda, Noela Desenfansa, z myślą o królu Stanisławie Auguście” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystego otwarcia wystawy „Arcydzieła dla Króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery” w Muzeum Łazienki Królewskie.
Szef resortu kultury przypomniał, że "gromadzenie dzieł zlecił w 1790 r. w czasie pobytu w Londynie prymas Michał Poniatowski, brat Stanisława Augusta. Jednak obrazy, które miały wzbogacić królewską kolekcję w stolicy naszego kraju, z powodu historycznych perturbacji nigdy tutaj nie dotarły".
"Wszystkie prezentowane w Podchorążówce arcydzieła, m.in. +Portret damy+ Petera Paula Rubensa czy +Madonna z Dzieciątkiem+ Anthony'ego van Dycka, zostały dobrane tak, by z jednej strony połączyć wątek warszawski i londyński, a z drugiej porównać dzieła mające znaleźć się w kolekcji polskiego monarchy z tymi, które istotnie posiadał w swoich zbiorach" – wskazał prof. Piotr Gliński.
Wicepremier podkreślił, że "Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest doskonalą placówką do zaprezentowania polskiej publiczności wyboru arcydzieł z kolekcji Dulwich Picture Gallery z dwóch powodów – po pierwsze jako miejsce, w którym król zdecydował się umieścić najcenniejszą część swojej kolekcji, a po drugie – jako ośrodek badań nad Galerią Obrazów Stanisława Augusta".
"Na otwieranej dzisiaj ekspozycji publiczność będzie miała okazję poznać bliżej między innymi warsztat Rubensa - jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku, wybitnego portrecisty, wirtuoza malarstwa, który pracował na zlecenie największych europejskich władców i dworów we Włoszech, Paryżu, Brukseli, Madrycie i Londynie, i którego wielkoformatowe dzieła odznaczają się barokowym rozmachem oraz bogatą i soczystą kolorystyką. Ale na wystawie zaprezentowane będą też arcydzieła Davida Teniersa Młodszego, Anthony'ego van Dycka, Adriaena van der Werffa czy Salvatora Rosy. Dzięki temu wystawa prezentuje się więc niezwykle interesująco" – podkreślił szef resortu kultury.
Autor: Olga Łozińska
kw/