10 września'44: sowieckie oddziały zaatakowały prawobrzeżną część Warszawy

2022-09-10 10:00 aktualizacja: 2022-09-10, 10:07
Powstanie Warszawskie, Fot. PAP/DPA
Powstanie Warszawskie, Fot. PAP/DPA
10 września 1944 r. armia sowiecka rozpoczęła atak na Pragę i wschodnie przedmieścia Warszawy. Powstańcze radio ogłosiło nazwiska 28 niemieckich zbrodniarzy wojennych. W szpitalu zmarł ranny Józef Szczepański "Ziutek" - żołnierz AK i poeta, autor słów piosenki "Pałacyk Michla".

10 września 1944 r. oddziały Frontu Białoruskiego zaatakowały wschodnie i północne przedmieścia Warszawy, w rejonie Jabłonnej i Wołomina.

Oddziały 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki dotarły w okolice Anina. W walkach uczestniczyły też inne polskie jednostki z 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz 13. pułku Artylerii Pancernej. Sowieckie samoloty wykonały nalot na niemieckie lotniska wojskowe na Okęciu i Bielanach.

Powstańcy bronili pozycji przy Nowym Świecie, na Wareckiej, Świętokrzyskiej, w Alejach Jerozolimskich i na Brackiej oraz w rejonie placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy).

W tym dniu powstańcza rozgłośnia radiowa ogłosiła nazwiska 28 dowódców SS, policji i Wehrmachtu, odpowiedzialnych za zniszczenie Warszawy i masowe morderstwa na jej mieszkańcach. Na liście znaleźli się m.in. generałowie SS i policji Erich von dem Bach i Heinz Reinefarth. Nazwiska zbrodniarzy podało także brytyjskie radio BBC.

W szpitalu polowym przy ul. Marszałkowskiej 75 zmarł w wyniku odniesionych ran żołnierz Batalionu AK "Parasol" Józef Szczepański „Ziutek”, poeta i autor słów piosenki „Pałacyk Michla”. Uczestniczył w licznych akcjach bojowych, m.in. w zamachu na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego w Krakowie. Przeszedł szlak bojowy "Parasola" od Woli, przez Starówkę i Śródmieście. Na początku września 1944 r. został ciężko ranny na skutek przypadkowego postrzału. W czasie Powstania dwukrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych, pośmiertnie otrzymał Order Virtuti Militari. (PAP)

autor: Maciej Replewicz