O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

10 września'44: sowieckie oddziały zaatakowały prawobrzeżną część Warszawy

10 września 1944 r. armia sowiecka rozpoczęła atak na Pragę i wschodnie przedmieścia Warszawy. Powstańcze radio ogłosiło nazwiska 28 niemieckich zbrodniarzy wojennych. W szpitalu zmarł ranny Józef Szczepański "Ziutek" - żołnierz AK i poeta, autor słów piosenki "Pałacyk Michla".

Powstanie Warszawskie, Fot. PAP/DPA
Powstanie Warszawskie, Fot. PAP/DPA

10 września 1944 r. oddziały Frontu Białoruskiego zaatakowały wschodnie i północne przedmieścia Warszawy, w rejonie Jabłonnej i Wołomina.

Oddziały 1. Dywizji im. Tadeusza Kościuszki dotarły w okolice Anina. W walkach uczestniczyły też inne polskie jednostki z 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz 13. pułku Artylerii Pancernej. Sowieckie samoloty wykonały nalot na niemieckie lotniska wojskowe na Okęciu i Bielanach.

Powstańcy bronili pozycji przy Nowym Świecie, na Wareckiej, Świętokrzyskiej, w Alejach Jerozolimskich i na Brackiej oraz w rejonie placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy).

W tym dniu powstańcza rozgłośnia radiowa ogłosiła nazwiska 28 dowódców SS, policji i Wehrmachtu, odpowiedzialnych za zniszczenie Warszawy i masowe morderstwa na jej mieszkańcach. Na liście znaleźli się m.in. generałowie SS i policji Erich von dem Bach i Heinz Reinefarth. Nazwiska zbrodniarzy podało także brytyjskie radio BBC.

W szpitalu polowym przy ul. Marszałkowskiej 75 zmarł w wyniku odniesionych ran żołnierz Batalionu AK "Parasol" Józef Szczepański „Ziutek”, poeta i autor słów piosenki „Pałacyk Michla”. Uczestniczył w licznych akcjach bojowych, m.in. w zamachu na SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego w Krakowie. Przeszedł szlak bojowy "Parasola" od Woli, przez Starówkę i Śródmieście. Na początku września 1944 r. został ciężko ranny na skutek przypadkowego postrzału. W czasie Powstania dwukrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych, pośmiertnie otrzymał Order Virtuti Militari. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

Zobacz także

  • Warszawscy Robinsonowie w okolicach mostu Poniatowskiego, 1945 rok. Fot. PAP/ArchiwumPAP/

    Ukrywali się, by przetrwać w zrujnowanym mieście. Kim byli warszawscy Robinsonowie? [WYWIAD, NASZE WIDEO]

  • Warszawa, 08.1944 r. Powstanie warszawskie. Żołnierze niemieccy. Fot. PAP/CAF

    Strzelali do pacjentów szpitala dla umysłowo chorych jak do kaczek. Dramatyczna relacja fotografa z powstania [NASZE WIDEO]

  • Ludność cywilna opuszcza gruzy Warszawy po ustaniu walk powstańczych. Fot. PAP/CAF

    Miejsce masowych mordów i okrutnych gwałtów. Historie kobiet z Zieleniaka

  • Wiosna 1946 r. Tadeusz Bernfeld (po prawej) z przyjaciółmi (w środku Kazimierz Stanisławski) w Miejskim Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Nowogrodzkiej 75 (dawny zakład ks. Boduena) w Warszawie
    Specjalnie dla PAP

    "To są takie przeżycia, których się nie da wykreślić z pamięci. Ciągle mam je przed oczyma". Poruszająca relacja z Powstania [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP