O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Müller: Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla, teraz finalizowane będą rozmowy robocze

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. "O sprawach energetycznych premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Kijowie, w tej chwili będą finalizowane rozmowy na poziomie roboczym" - przekazał PAP Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Mateusz Marek
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Mateusz Marek

W sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal oświadczył, że Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski. "Chodzi o 100 tys. ton we wrześniu, które teraz są krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom" - napisał premier Ukrainy w komunikatorze Telegram.

Więcej

Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal Fot. PAP/ Viacheslav Ratynskyi

Premier Ukrainy: jesteśmy gotowi wyeksportować 100 tys. ton węgla do Polski we wrześniu

Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaproponowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. "Potwierdzam, że Ukraina zaproponowała wsparcie w tym zakresie. O sprawach energetycznych premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Kijowie. W tej chwili będą finalizowane rozmowy na poziomie roboczym" - przekazał PAP Müller.

Szmyhal podkreślił, że obecnie Ukraina razem z Unią Europejską przygotowują się do przejścia najtrudniejszej zimy od wielu lat. "Wczoraj wspólny plan działań w tym kierunku omówiliśmy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim" - napisał premier Ukrainy.

Zaznaczył, że zapasy węgla w ukraińskich składach wynoszą prawie 2 mln ton - 2,5 razy więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Poinformował też o trwających pracach na linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową i Rzeszowem. "Planowaliśmy zakończyć przed 14 grudnia, ale dzięki przyspieszeniu prac możemy zakończyć (je) tydzień wcześniej. To pozwoli eksportować do Polski dodatkowo do 1000 MW" - dodał.

W piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży Polsce przez Ukrainę energii elektrycznej. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa

mar/
 

Zobacz także

  • Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki podczas zaprzysiężenia nowego rządu, fot. PAP/Paweł Supernak

    Rzecznik rządu: expose premiera Morawieckiego najpewniej 11 grudnia

  • Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Rzecznik rządu dla PAP: nie zgadzamy się na reformę UE, która w przyszłości doprowadzi do jej demontażu

  • Piotr Müller. Fot. PAP/Andrzej Lange

    Rzecznik rządu o powołaniu komisji śledczych: nie obawiamy się wyjaśnienia spraw, które są podnoszone przez opozycję

  • Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Kiedy poznamy skład nowego rządu? Padł termin

Serwisy ogólnodostępne PAP