Jesienne Targi Książki są rozbudowaną kontynuacją Plenerów Literackich w Warszawie, organizowanych w Ogrodzie Saskim w 2020 i 2021 r. Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową. Podczas czterodniowych targów odbędą się spotkania literackie, dyskusje, spotkania edukacyjne, a także warsztaty i wydarzenia dla dzieci.
W trakcie targów będą obecni wydawcy literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, a także książki młodzieżowej i dziecięcej oraz komiksów. Stoiska wystawców usytuowane zostaną w Arkadach Kubickiego oraz w namiotach, po obu stronach centralnej części ogrodu. W samym środku zbudowana zostanie scena do spotkań autorskich. Kolejne miejsca do spotkań i innych wydarzeń programowych będą zlokalizowane wewnątrz Zamku Królewskiego.
"Będziemy obecni z książkami oraz autorami w bardzo ciekawych przestrzeniach Zamku Królewskiego" – powiedziała PAP Małgorzata Kanownik z Fundacji Historia i Kultura, organizatora wydarzenia. Jak poinformowała, "na Jesienne Targi Książki ponad stu wydawców z całej Polski przygotowało bardzo bogatą i różnorodną ofertę książek". Swoją ofertę wydawniczą przedstawią m.in.: Agora, Axis Mundi, Buchmann, Copernicus Center Press, Debit, Dom Spotkań z Historią, GRANNA, Insignis Media, Instytut Pileckiego, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Rytm Oficyna Wydawnicza, Samowydawcy – wyjątkowe książki od niezależnych autorów, Soliton Wydawnictwo Muzyczne, Sonia Draga, Vesper, WAB, Wilga, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo IPN, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo LIRA, Wydawnictwo LTW, Wydawnictwo Miejskie POSNANIA, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Wydawnictwo Replika i Wydawnictwo Sejmowe. Natomiast w Księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw: Olesiejuk, Świat Książki, Bellona, Bukowy Las, Fabryka Słów, Albatros, Powergraph, Jung-off-ska, Insignis Media, Czerwone i Czarne, Mag, Wydawnictwo Nocą, Purple Book i Wydawnictwa 44.pl.
IPN przygotował dla czytelników wiele publikacji
Na targowych scenach będą gościć m.in. Oksana Zabużko, prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Jacek Hugo-Bader, Adam Bodnar, Nina Majewska-Brown, Maja Wolny, Justyna Suchecka, Beata Pawlikowska, Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, Olga Kordys-Kozierowska, Małgorzata Oliwia Sobczak, Igor Brejdygant, Julia Łapińska, Karolina Głogowska, Magda Stachula, a także Marta Kisiel, Alek Rogoziński, Katarzyna Berenika Miszczuk, Jacek Galiński, Yvette Żółtowska-Darska i Nela Mała Reporterka. Podczas Jesiennych Targów Książki nie zabraknie również spotkań wokół książek historycznych. Wśród gości będą także prof. Antoni Dudek, dr Maria Radożycka-Paoletti, dr Tomasz Łabuszewski i Adam Hlebowicz.
Spotkania z autorami poprowadzą Jerzy Kisielewski, Marta Korycka i Justyna Dżbik-Kluge. "Doskonali autorzy i autorki, świetni prowadzący spotkania z pisarzami. Myślę, że przez te cztery dni każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie" – podkreśliła Małgorzata Kanownik.
Swoją ofertę podczas Jesiennych Targów książki zaprezentuje m.in. Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował dla czytelników wiele publikacji, również nowości, wśród nich albumy, komiksy, bestsellerowe monografie i wydawane przez warszawski Oddział IPN tytuły varsavianistyczne.
"W trakcie Jesiennych Targów Książki Wydawnictwo IPN jak co roku pojawi się ze swoją pełną ofertą. W ostatnim czasie ukazało się wiele ciekawych tytułów z naszej warszwskiej serii, co szczególnie może zainteresować mieszkańców stolicy, ale wierzę, że nie tylko. W związku z tą serią na stoisku Wydawnictwa IPN (nr 30 i 32) będzie można spotkać się i porozmawiać m.in. z autorami tychże publikacji" - powiedziała PAP dyrektorka Wydawnictwa IPN Karolina Imianowska. "W tym roku, po raz pierwszy w historii obecności Instytutu Pamięci Narodowej na wydarzeniach targowych, autorzy naszych publikacji będą również obecni na głównej kanapie literackiej, która mieści się na scenie głównej w Arkadach Kubickiego, gdzie podczas prowadoznej dyskusji nieco szerzej opowiedzą o publikacjach, które stworzyli" - poinformowała.
Imianowska wskazała też, że "nową kwestią, ale już praktykowaną w tym roku, jest obecność twórców komiksów, którzy chętnie narysują ulubione postacie z serii +Wojennej Odyseji Antka Srebrnego+ czy serii +Wilcze Tropy+". "Taki rysunek, który niejednokrotnie jest formatu A1, nasi czytelnicy otrzymują w prezencie i służy im on często jako plakat czy po prostu pamiątka ze spotkania z autorem" - dodała. Jesienne Targi Książki to niejedyne w najbliższym czasie tego typu wydarzenie, kiedy to będzie można zapoznać się z ofertą wydawniczą IPN. "W kolejne weekendy września będziemy również obecni na Gdańskich Targach Książki, Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie" - zaznaczyła Karolina Imianowska.
Jesienne Targi Książki będą też miejscem ogłoszenia i wręczenia ważnych nagród oraz wyróżnień środowiskowych. Wręczona zostanie Nagroda m.st. Warszawy "Ulubiona Księgarnia Warszawy 2022". Z kolei Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w ramach obchodów swojej setnej rocznicy – to jedno z najstarszych stowarzyszeń twórczo-zawodowych w Polsce – wręczy swoje wyróżnienia. Dodatkowo na targach ogłoszony zostanie ranking polskich drukarń dziełowych, którego organizatorami są magazyn "Wydawca", Sekcja Poligrafów SIMP i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
Podczas targów będą się także odbywać spotkania branżowe zorganizowane m.in. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Komitet Ochrony Praw Dziecka. W trakcie wydarzenia uczniowie i nauczyciele będą również mogli wziąć udział w spotkaniach przygotowanych specjalnie dla szkolnych grupach zorganizowanych.
Jesienne Targi Książki będą się odbywać w czwartek w godz. 12-18, w piątek w godz. 11-18, w sobotę 11-19 oraz w niedzielę w godz. 11-18. Wstęp jest bezpłatny.(PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
gn/