Ze Śródmieścia znika szpital na Solcu. Wszystkie oddziały został już przeniesione do Szpitala Południowego. Budynek zostanie wyremontowany i przeznaczony na m.in. oddział długoterminowej opieki dla osób starszych, przewlekle chorych.
"Od kilku już lat, kiedy wiadomo było, że Szpital Południowy nie dostanie nowego kontraktu z NFZ, czyli nie wejdzie do tzw. sieci szpitali, planowaliśmy przeniesienie oddziałów ze szpitala Solec i informowaliśmy o tych zamierzeniach. Takie podejście miało też bezpośredni związek z tym, że budynek szpitala przy ul. Solec w znacznej części wymaga kompleksowego remontu. Dalsze prowadzenie działalności medycznej, z pełnym wykorzystaniem infrastruktury budynkowej będzie możliwe po jego przeprowadzeniu" – podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Jak podkreśliła Renata Kaznowska obecnie trwa inwentaryzacja budynku przy ul. Solec oraz szacowanie kosztów niezbędnych remontów, aby zgodnie z planami miasta, w przyszłym roku uruchomić w nim oddział długoterminowej opieki dla osób starszych, przewlekle chorych.
"Obserwujemy, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na długoterminowe usługi opiekuńczo-lecznicze dla osób starszych, przewlekle chorych, które nie wymagają hospitalizacji. Dlatego, z myślą o stołecznych seniorach, po zakończeniu inwentaryzacji i niezbędnych remontach, w pierwszym półroczu przyszłego roku w budynku na Solcu planujemy uruchomić miejsca całodobowej opieki medycznej na najwyższym poziomie" – zaznaczyła wiceprezydent.
Oddział będzie filią Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL), które zapewnia w trzech lokalizacjach na terenie Warszawy blisko 800 miejsc opieki długoterminowej. Jak zaznaczył ratusz, średnia wieku pensjonariuszy w domach opieki długoterminowej SCOL to 76 lat, a czas oczekiwania na miejsce wynosi do 6 miesięcy.
W szpitalu pozostała izba przyjęć z całodobowym dyżurem medycznym.
"W przypadku konieczności leczenia szpitalnego, pacjent zostaje przewieziony karetką do odpowiedniego szpitala. Jak pokazują szacunki od końca sierpnia, czyli od kiedy został zamknięty SOR na Solcu, średnio w ciągu doby do izby zgłasza się pięciu pacjentów" - przekazał ratusz.
W placówce, w ramach miejskiego programu "Aktywny Senior", mieszkańcy powyżej 60 r.ż. mogą również bezpłatnie korzystać z rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnousprawniających. Jak przekazał ratusz, od października w wyremontowanej części szpitala na Solcu będzie też działać w ramach kontraktu z NFZ, tomograf komputerowy.
"Wszystkie działania w zakresie Szpitala Południowego, jak i szpitala na Solcu, odbywają się w pełnym uzgodnieniu z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ" - dodał.
Ratusz wyjaśnił, że w centralnej części miasta znajduje się wiele miejskich szpitali, w tym: Szpital Czerniakowski, Warszawski Szpital dla Dzieci, Centrum Medyczne "Żelazna", szpital przy ul. Inflanckiej, Szpital Praski.
W Szpitalu Czerniakowskim aktualnie trwa modernizacja i rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego (inwestycja za ponad 13 mln zł finansowana z budżetu miasta), który zostanie powiększony o jedną kondygnację od strony ul. Stępińskiej oraz dwie kondygnacje z podpiwniczeniem od strony ul. Górskiej (w wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa oddziału ratunkowego zwiększy się o blisko 600 mkw). W tym roku na terenie Szpitala Czerniakowskiego został również wybudowany nowy pawilon medyczny o łącznej powierzchni 500 mkw.
W Szpitalu Południowym działają już wszystkie oddziały przeniesione z placówki na Solcu. Szpital Południowy dostał również w ramach NFZ dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny. Na oddziale położniczym, w nieco ponad 2 miesiące od otwarcia oddziału w placówce przyszło na świat już ponad 200 dzieci.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
kw/