26. Jazz Camping Kalatówki

2022-09-26 11:18 aktualizacja: 2022-09-26, 11:45
Jazz Camping Kalatówki, 2021. Fot. PAP/ Grzegorz Momot
Jazz Camping Kalatówki, 2021. Fot. PAP/ Grzegorz Momot
Inauguracyjnym jam session z udziałem blisko trzydziestu muzyków rozpocznie się w poniedziałek wieczorem 26. Jazz Camping Kalatówki w Hotelu Górskim na hali Kalatówki nieopodal Zakopanego. Wydarzenie trwać będzie do 2 października.

Tegoroczny Jazz Camping Kalatówki poświęcony jest pamięci jednego z najważniejszych polskich i europejskich muzyków jazzowych, wybitnemu saksofoniście i kompozytorowi Zbigniewowi Namysłowskiemu, który zmarł 7 lutego 2022 r.

„W nostalgicznej atmosferze spotykamy się w tym roku na Campingu. Po raz pierwszy bowiem odbywać się on będzie bez swego lidera Zbigniewa Namysłowskiego. Tym większe ma dla nas i dla wielbicieli jazzu znaczenie, że wybitny muzyk i nasz przyjaciel uhonorowany zostanie niezwykłą imprezą muzyczną, której nadawał +ton+ od początku wznowienia tego wydarzenia w roku, 1997 jako dyrektor muzyczny. Warto też przypomnieć, że Zbyszek Namysłowski, jako młody muzyk brał udział w dwóch pierwszych Campingach w roku 1959 i 1960” - powiedziała PAP Marta Łukaszczyk, dyrektor Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki.

Na program Jazz Campingu Kalatówki 2022 złożą się koncerty, wieczorne i nocne jam sessions, tradycyjny i bardzo lubiany przez kalatówkową publiczność wieczór muzykowania jazzmanów z góralami.

„Będzie miał miejsce także osobny wieczór – zaznacza Marta Łukaszczyk - poświęcony Zbigniewowi Namysłowskiemu, podczas którego Camping uhonoruje i upamiętni swego wieloletniego Dyrektora Muzycznego. Zaplanowany jest też koncert – spotkanie z twórczością Agnieszki Osieckiej. I tradycyjnie w finale Campingu odbędzie się gala z udziałem wszystkich muzyków. Nad sceną na Kalatówkach znajdzie się portret Zbigniewa Namysłowskiego, narysowany przez jego córkę, Marysię” – zapowiada Łukaszczyk.

W gronie muzyków tegorocznego Campingu znaleźli się: saksofoniści: - Tomasz Pruchnicki, Marcin Ślusarczyk, Tomasz Wendt, Szymon Łukowski, Łukasz Poprawski. Na trąbkach zagrają - Dominik Gawroński, Ignacy Wendt, Robert Majewski, Artur Jargiło, Roman Marczyński, Dominik Mietła. Na bębnach - Jacek Kochan, Przemek Jarosz, Patryk Dobosz, Kacper Majewski, Jerzy Bartz. Przy pianinie zasiądą - Tomasz Sołtys, Aga Gruczek. Na gitarze zagra - Konrad Zemler. Wystąpią kontrabasiści, Michał Aftyka, Marian Pawlik, Michał Rutkowski. Puzoniści - Jacek Namysłowski, Bartek Halicki, Grzegorz Pałka, Piotr Wróbel. Na Hammondzie zagra Kajetan Galas.

Znakomity zestaw muzyków dopełnią Maria, Dobrosława i Marcin Rumińscy.

„Wśród wieczorów tematycznych, które zostały na Camping przygotowane jest i ten, nad którym pracowaliśmy z bratem Jackiem, poświęcony Osieckiej - powiedziała PAP Maria Namysłowska-Rumińska. - Znajdą się w nim naturalnie i te piosenki do których muzykę napisał tata, m.in. utwór 'Tak mało chcę', który stał się tak szalenie popularny za sprawą interpretacji Ewy Bem, czy 'Kamień z serca' - który jest już samą esencją poezji: 'Ten, co mi kamień wsączył/ jak wino do krwi pustej/niczemu nie jest winien/ Jest niebem i lustrem” – dodała wokalistka.

„Mieliśmy z Jackiem taką ideę, aby inaugurować kalatówkowe wieczory wokalnie – aby za sprawą tekstów więcej pojawiło się poezji - a potem to już następował będzie żywioł instrumentalny” – zaznaczyła Maria Namysłowska-Rumińska. "Cieszę się, że śpiewać też będzie Dobrosia Namysłowska" - dodała.

Jazz Camping Kalatówki to wydarzenie, które - jak niejednokrotnie podkreślała Łukaszczyk - wpisało się w zakopiański kalendarz imprez i cieszy się dużym powodzeniem. Piękna lokalizacja i towarzysząca spotkaniom atmosfera sprawiają, że co roku na Kalatówki ściąga liczna publiczność, aby posłuchać najlepszych polskich muzyków i ich grania w różnych konstelacjach.

Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-1960. Wśród uczestników dwóch pierwszych Campingów byli wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański, Barbara Kwiatkowska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu - Jan Zylber i Jan Borkowski.

W 1997 r. impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich. Mecenat honorowy nad imprezą sprawował kompozytor muzyki filmowej i saksofonista - Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

mj/