Czeka nas intensywny sezon infekcyjny. To najważniejsze zadanie przed zbliżającym się czasem zachorowań

2022-09-26 11:07 aktualizacja: 2022-09-27, 07:25
 PAP/Marek Zakrzewski
PAP/Marek Zakrzewski
W tym roku sezon grypowy na półkuli południowej był bardzo intensywny. To może prognozować podobny przebieg u nas –wskazał prof. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dlatego, jak podkreślił, "szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań".

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz lekarze, epidemiolodzy, farmaceuci i przedstawiciele NFZ zachęcali do kontynuacji szczepień przeciwko covid-19 oraz grypie.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podkreślił, że szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań.

„Wiele zakażeń wróciło ze zdwojoną siłą”

Naukowiec zwrócił przy tym uwagę, że covid-19 jest łagodniejszy w przebiegu niż wcześniej. „Coraz bardziej upodabnia się do innych chorób grypopodobnych; współczynnik śmiertelności dla covid-19 zbliża się do współczynnika śmiertelności z powodu ciężkiej grypy” – mówił profesor. Wskazał przy tym, że w tym roku sezon grypowy na półkuli południowej był bardzo intensywny. „To może prognozować podobny przebieg u nas” – podkreślił.

Prof. Szenborn podkreślił też, że szczepienia są najlepsza metodą profilaktyki. „Wszyscy znamy osoby, które zmarły z powodu covid-19, a nie znam nikogo, kto zmarłby z powody szczepienia. Bardzo się cieszę, że aż 60 proc. Polaków zdecydowała się zaszczepić, choć to wciąż za mało. W tej chwili bardzo ważne jest opanowanie pandemii przez stosowanie dawek przypominających” – mówił prof. Szenborn.

Naukowiec przypomniał, że w Polsce dostępne są zmodyfikowane szczepionki przeciwko Covid-19. „Obejmują one nowe warianty wirusa; zachęcamy też do kontynuacji szczepień przeciwko innym chorobą zakaźnym - w tym przeciwko grypie” – powiedział prof. Szenborn. Dodał, że dane z całego świat pokazują, że po odejściu od obostrzeń pandemiczny, „wiele zakażeń wróciło ze zdwojoną siłą”.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski przypomniał przebieg epidemii na Dolnym Śląsku wskazując na skalę hospitalizacji chorych na covid-19 w poszczególnych falach zakażeń. „Pierwsza fala – wiosna 2021 r. – była na niskim poziomu zachorowalności z ciężkim przebiegiem, który wymagał hospitalizacji; druga fala była już bardzo trudna, mieliśmy około 1,8 tys. hospitalizacji w szczytowym okresie; później trzecia fala, gdzie liczba hospitalizacji osiągnęła 2,8 tys. pacjentów; czwarta fala na wysokości 1,9 tys. i piąta – 1,2 tys.” – mówił wojewoda. Dodał, że minionego lata również obserwowany był wzrost zachorowań na covid-19, ale bez znacznego wzrostu liczby hospitalizowanych pacjentów.

Obremski podkreślił przy tym, że nadal notowane są zakażenie powodujące Covid-19. „Warto zatem się szczepić na Covid, warto się szczepić na grypę” – podsumował wojewoda.

NFZ: prawie cztery tysiące punktów, w których można się zaszczepić przeciwko grypie

W poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że od początku września w placówkach medycznych i aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Poinformował, że w Polsce jest już blisko 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić. 

Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach. "Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie, a szczegółowe informacje, w tym zasady kwalifikacji, są opublikowane na stronie internetowej NFZ" - przekazał dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek.

Szczepionki przeciwko grypie. Dla kogo są bezpłatne?

Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dostaną kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić między innymi pacjenci w wieku 18 – 65 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65+. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.

"Szczepić przeciw grypie mogą lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta i diagnosta laboratoryjny, pod warunkiem, że posiadają dokument, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub mają minimum 6-miesięczną praktykę w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19" - dodał Florek.

Jak poinformował NFZ za każde podanie szczepionki przeciwko grypie Fundusz zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia i podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.

Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, jednak dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Gorczyca, Piotr Doczekalski

mmi/