O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Franciszek Pieczka nie żyje. Rodzina przekazała informacje dotyczące pogrzebu. Weźmie w nim udział prezydent

Uroczystości pogrzebowe jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów Franciszka Pieczki odbędą się we czwartek. Msza święta za zmarłego odprawiona zostanie o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po niej trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Franciszek Pieczka. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

Jak poinformowała rodzina zmarłego aktora, msza święta za jego duszę zostanie odprawiona we czwartek, 29 września o godz. 12 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy św. nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem zmarłego na cmentarz w Aleksandrowie. 

W pogrzebie weźmie udział prezydent

Jak przekazała PAP w środę KPRP, w uroczystościach pogrzebowych będzie uczestniczył prezydent Andrzej Duda, będzie miał on charakter państwowy.

Franciszek Pieczka był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza” i „Austeria” i niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”.

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971), „Wesele” Andrzeja Wajdy (1972), „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w „Potopie” Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W 2021 roku Franciszek Pieczka wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie "Moralność Pani Dulskiej" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna.

Autorzy: Anna Kruszyńska, Bartłomiej Figaj, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kgr/

Zobacz także

  • Fot. PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

    W 97. rocznicę urodzin Franciszka Pieczki wspominamy postać wybitnego aktora [WIDEO]

  • Franciszek Pieczka. Fot. PAP/Jakub Kamiński

    Przez dekady gościł na naszych ekranach. Więcej o Franciszku Pieczce zdradzi najnowsza biografia

  • Franciszek Pieczka. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Specjalnie dla PAP

    Wzruszające wspomnienie o Franciszku Pieczce: w sercu był cały czas Ślązakiem

  • Franciszek Pieczka, fot. PAP/Jakub Kamiński
    Specjalnie dla PAP

    Reżyser serialu "Ranczo": praca z Franciszkiem Pieczką to była rozkosz

Serwisy ogólnodostępne PAP