Ambasador Brzezinski: USA są oddane sprawie wsparcia nie tylko militarnego bezpieczeństwa Polski

2022-10-05 12:18 aktualizacja: 2022-10-05, 13:55
Mark Brzezinski, Fot. PAP/Marcin Obara
Mark Brzezinski, Fot. PAP/Marcin Obara
USA są oddane sprawie wsparcia nie tylko militarnego bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa szerzej rozumianego - także energetycznego czy bezpieczeństwa demokracji w Polsce; jesteśmy gotowi na każdą sytuację - powiedział ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski.

Brzezinski wraz z prezeską Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyną Kieli wziął w środę udział w panelu pt. "Rapid mobilization of Polish society after Feb. 24th: An example of democratic resilience" podczas konferencjie Warsaw Security Forum 2022.

Jak mówił, mobilizacja polskiego społeczeństwa po pełnowymiarowej inwazji na Rosji na Ukrainę przypomina mu mobilizację społeczeństwa amerykańskiego po japońskim ataku na Pearl Harbor w 1941 r. czy wobec wyścigu kosmicznego między USA i ZSRR.

"Coś takiego zdarzało się w Polsce także wcześniej: podczas Powstania Warszawskiego oraz w epoce Solidarności. Teraz to wydarzyło się ponownie, z milionami Polaków - w szczególności młodych ludzi - organizujących się przez media społecznościowe, by udać się na jedno z przejść granicznych, by odebrać ukraińską rodzinę" - powiedział dyplomata.

Jak ocenił, osoby zaangażowane w ten ruch w przyszłości będą mogły zostać przywódcami państwa, które - jak mówił - "przez ten rok zostało o wiele lepiej przygotowane do pełnienia globalnej roli".

Pytany o trudności gospodarcze w Polsce i ich wpływ na pomoc dla uchodźców, Brzezinski przyznał, że otwarte pozostaje pytanie o możliwości kraju, ale mimo to badania pokazują, że polskie społeczeństwo wyraża coraz większą wolę do przyjmowania kolejnych uchodźców. Dodał, że działania polskiego społeczeństwa wobec uchodźców z Ukrainy to historyczny precedens i żadna podobna akcja w przyszłości nie obejdzie się bez odwołań do tych działań.

Brzezinski dodał, że jest przekonany, że niezależnie od stanu polskiej ekonomii "narodowy etos" pozwoli kontynuować mobilizację społeczeństwa w Polsce. "Jestem przekonany, że ta postawa będzie kontynuowana, także jeżeli sprawy przybiorą gorszy obrót; mam nadzieję, że nie będę musiał weryfikować tej tezy" - mówił.

Dyplomata podkreślił także zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski.

"W tej chwili mamy ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy w polskich bazach. Pomagamy Polsce zbroić się najbardziej zaawansowaną technologią na świecie. Jesteśmy gotowi na każdą sytuację, ale jesteśmy absolutnie oddani, by wesprzeć Polskę nie tylko w zakresie bezpieczeństwa militarnego, ale szeroko rozumianego - także bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa demokracji i tak dalej" - mówił.

"Obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o bardzo ważną umowę dotyczącą cywilnej energii jądrowej tutaj, w Polsce. Jeżeli dojdzie do transakcji, Departament energii USA umieści swoje regionalne centrum doskonalenia w zakresie cywilnej energii atomowej czystej energetyki w Polsce. To powiąże rozwój energetyki nuklearnej w Polsce z laboratoriami i najlepszymi uniwersytetami w USA, które zajmują się badaniami jądrowymi" - zapowiedział.

Brzezinski dodał, że także prywatne podmioty powinny angażować się we wsparcie.

"Jako ambasador USA jestem bardzo dumny, że tak wiele amerykańskich firm odegrało niesamowicie konstruktywną rolę - w tym TVN, które było ogromnie zaangażowane we wsparcie poprzez informowanie o kwestiach związanych z uchodźcami; także m.in Google, którego CEO zapowiedział przekazanie 35 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców, a także dziesiątki innych firm - mówił".

Katarzyna Kieli, zarządzająca stacją TVN, podkreśliła, że rolą mediów, w tym zwłaszcza telewizji, jest wspieranie i podtrzymywanie tej społecznej mobilizacji wobec uchodźców z Ukrainy, a także przedstawianie sprawy całemu światu, we współpracy z innymi mediami.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

kw/

TEMATY: