Prezydent spotka się z Kukizem. Tematem m.in. projekt o sędziach pokoju

2022-10-10 06:45 aktualizacja: 2022-10-10, 11:50
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotka się z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem. Tematem ma być m.in. projekt o sędziach pokoju - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Paweł Kukiz przyznał w rozmowie z PAP, że będzie rozmawiał z prezydentem o przyspieszeniu prac nad projektem.

W rozmowie z PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot przekazał, że Andrzej Duda spotka się z Pawłem Kukizem w tym tygodniu. Jak dodał, do spotkania dojdzie najpewniej w drugiej połowie tygodnia. Pytany o tematykę rozmowy odparł, że będzie ona poświęcona m.in. kwestii prezydenckiego projektu dotyczącego wprowadzenia w Polsce instytucji sędziów pokoju.

Również Kukiz w rozmowie z PAP przyznał, że spotkanie z prezydentem ma dotyczyć przyspieszenia prac nad projektem dotyczącym sędziów pokoju, zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy wprowadzające tę instytucję do polskiego porządku prawnego. Według niego, w spotkaniu ma również uczestniczyć prof. Piotr Kruszyński, który kierował prezydenckim zespołem przygotowującym projekt.

Sędziowie pokoju. Prace nad projektem toczyły się od wiosny ubiegłego roku

W listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zakładający wprowadzenie w Polsce instytucji sędziów pokoju. Prace nad projektem toczyły się od wiosny ubiegłego roku w ramach prezydenckiego zespołu pod kierownictwem prof. Kruszyńskiego. Zespół rozpoczął działalność po rozmowach Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju jest jedną ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15.

Prezydencka propozycja objęła: projekt ustawy o sędziach pokoju oraz projekt przepisów wprowadzających do ustawy. Propozycja zakłada utworzenie sądów pokoju jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. Prezydent Duda, kierując inicjatywę do Sejmu, wskazywał, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela i przyspieszy procedury sądowe.

W Sejmie propozycją zajmuje się specjalnie powołana podkomisja. Pod koniec września zakończyła ona omawianie propozycji w części dotyczącej projektu o sędziach pokoju, musi jednak jeszcze omówić drugi projekt - przepisów wprowadzających tę reformę. Drugi z projektów trzeba dostosować do aktualnego stanu prawnego, więc na razie prace podkomisji odroczono.

Warunek Kukiza

1 października prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał w Koszalinie, że w kwestii sądów pokoju są ogromne kłopoty o charakterze legislacyjnym. Ja to popieram ze względu na umowę z Pawłem Kukizem, ale mam pewne wątpliwości. Przygotowywana jest potrzebna do tego zmiana spłaszczająca strukturę sądów powszechnych - powiedział wtedy Kaczyński.

Kilka dni później Paweł Kukiz poinformował, że zawiesza wspólne głosowanie z PiS w Sejmie w ramach zawartej w ubiegłym roku umowy między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego. Polityk od miesięcy deklarował, że warunkiem dalszego wspólnego głosowania jest uchwalenie projektu przez Sejm do końca września.

W lipcu tego roku ówczesny doradca prezydenta Paweł Mucha przyznał w rozmowie z PAP, że na temat projektu o sędziach pokoju toczyła się dyskusja w ramach Zjednoczonej Prawicy, także ze środowiskiem Pawła Kukiza. "Myśmy w jej toku, w ramach prac nad tymi ustawami, też podnosili, że sądy pokoju w ramach sądownictwa powszechnego to jest usprawnienie funkcjonowania sądów oraz że ta formuła jest na tyle elastyczna, że ona może się dopasować do różnych planów i zamierzeń, także jeśli chodzi o reformę struktury sądownictwa powszechnego" - mówił wówczas Mucha.

W piątek minister w KPRM, wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik wskazywał w rozmowie z PAP.PL, że SP jest gotowa na rozmowy o wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju, ale tylko "w kontekście spłaszczenia struktury sądownictwa". Dodał, że projekt dotyczący sędziów pokoju jest analizowany przez resort sprawiedliwości. "Jestem zwolennikiem sądów pokoju, ale wszystko musi być zgodne z polską konstytucją, z przepisami, w ramach, które określił ustawodawca" - zaznaczył.

Przed niemal rokiem przedstawiono założenia reformy sądów powszechnych. Zakłada ona, przede wszystkim, zastąpienie obecnych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych sądami okręgowymi i regionalnymi. Opozycja krytykuje projekt reformy sądów powszechnych jako mający ostatecznie zlikwidować niezależność polskiej władzy sądowniczej od Ministerstwa Sprawiedliwości i przypieczętować w naszym kraju koniec trójpodziału władzy, który jest główną zasadą państwa demokratycznego.(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Grzegorz Bruszewski

mmi/