Wicepremier Henryk Kowalczyk nagrodzony "Bursztynem Polskiej Gospodarki"

2022-10-10 15:22 aktualizacja: 2022-10-10, 15:23
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/	Darek Delmanowicz
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Fot. PAP/ Darek Delmanowicz
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk został w poniedziałek nagrodzony "Bursztynem Polskiej Gospodarki 2022" podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Nagrodzeni zostali także: marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Chełma Jakub Banaszek, a także firmy Polregio i Poczta Polska.

Prezes Europejskiego Centrum Biznesu Krzysztof Karaś podczas gali wręczenia statuetek "Bursztyn Polskiej Gospodarki 2022" zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie wyjaśnił, że nagrody przyznawane są osobom, instytucjom, firmom, które w mijającym roku osiągnęły spektakularny sukces, dokonały czegoś ważnego z perspektywy całej polskiej gospodarki.

W imieniu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy nagrodę "Bursztyn Polskiej Energetyki 2022" przyznaną podczas czerwcowego Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku za "konsekwentne i skuteczne działania umożliwiające zawarcie optymalnego porozumienia z rządem Republiki Czech w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie" odebrał wiceminister Piotr Dziadzio. Dziadzio powiedział, że polski rząd prowadzi konsekwentne działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. "Dziś w obliczu agresji rosyjskiej widzimy jak jest ono ważne" - dodał.

Nagrodę "Bursztyn Polskiej Gospodarki 2022" otrzymał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk za "konsekwentne i skuteczne realizowanie procesu konsolidacji sektora rolno-spożywczego w celu stabilizacji i umocnienia pozycji polskich podmiotów na rynku rolno-spożywczym, a także zapewnienia efektywniejszej produkcji, promocji i sprzedaży towarów oraz zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce poprzez powołanie Krajowej Grupy Spożywczej". Odbierając nagrodę w imieniu wicepremiera wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski powiedział, że powołanie grupy ma duże znaczenie jeśli chodzi o przełamanie oligopoli zagranicznych koncernów.

"Na bazie takich spółek, całej grupy, budowany jest silny podmiot, który jest i będzie partnerem dla rolników indywidualnych" - zaznaczył Kowalski.

Nagrodę za "konsekwentne i skuteczne działania w zakresie poprawy dynamiki wzrostu gospodarczego i sytuacji finansowej województwa, a tym samym do zwiększenia potencjału gospodarczego i rozwojowego województwa" otrzymał marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek został nagrodzony za "konsekwentne i skuteczne działania inwestycyjne zmierzające do zwiększenia potencjału i znaczenia gospodarczego miasta Chełm".

Prezes Polregio Artur Martyniuk odebrał nagrodę za "skuteczne przeprowadzenie procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz konsekwentne budowanie potencjału innowacyjnego i rozwojowego Polregio.

Natomiast Poczta Polska otrzymała nagrodę za "konsekwentne i skuteczne realizowanie najważniejszych inicjatyw strategicznych spółki poprzez wdrażanie projektów rozwojowych takich jak Architektura Sieci Logistycznej zwiększających długoterminowo potencjał i efektywność sieci logistycznej w kraju i za granicą".

Podczas gali wręczono także nagrodę "Bursztynowe Serce" za szczególne działania w zakresie CSR i filantropii. Laureatem "Bursztynowego Serca" została Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu w uznaniu za niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, podejmowanie działań na rzecz dobra publicznego, a także aktywizowanie i wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych w kraju.

Dwudniowy VIII Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2022 odbywa się pod hasłem "Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań". W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki. Podczas szczytu na wielu panelach zaplanowano dyskusje na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Będą też debaty poświęcone zabezpieczeniu polskiej gospodarki w dobie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwu narodowemu, gospodarczemu, energetycznemu i finansowemu oraz rozwojowi potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

gn/