Prezydent Zełenski: Ukraina potrzebuje 38 mld dolarów by pokryć deficyt budżetowy w 2023 roku [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-12 07:23 aktualizacja: 2022-10-13, 07:57
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska policja. W odbitych miejscowościach znaleziono 35 pochówków, w tym trzy zbiorowe. Ukraina potrzebuje 38 mld dolarów by pokryć deficyt budżetowy w 2023 roku - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:36 Prezydent Emmanuel Macron oskarżył w środę Rosję o działania destabilizacyjne w trakcie konfliktu Armenii w wywiadzie dla stacji France 2. Dodał, że Francja stoi po stronie Armenii.

22:27 Zgromadzenie Ogólne ONZ w środę przeważającą liczbą głosów przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską próbę aneksji terytorium Ukrainy. Za rezolucją opowiedziały się 143 kraje, zaś przeciwko było tylko 5, w tym Rosja.

Przeciwko potępieniu Rosji zagłosowały jedynie Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym Indie i Chiny.

 

22:20 Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, jest historyczne, ponieważ zapadają na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem; potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej - napisał w środę na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Prowadzimy stały dialog z naszymi sojusznikami. Tematem ostatnich rozmów z (doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego) Jake'm Sullivanem były najnowsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - oznajmił polityk.

 

22:01 Pomimo obecnej kryzysowej sytuacji dostawy gazu ziemnego na Węgry są bezpieczne. Gazprom potwierdził długoterminowe zaangażowanie w eksploatację gazociągu TurkStream i dostawy surowca do naszego kraju - powiedział w środę wieczorem w Moskwie minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

21:51 Pomoc w obronie ukraińskiego nieba przed rosyjskimi atakami to jedno z głównych humanitarnych zadań współczesnej Europy i dla świata staje się to coraz bardziej oczywiste - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent ocenił jako "całkiem produktywne" środowe posiedzenie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, określanej jako format Ramstein. Zełenski zaznaczył, że podczas spotkania przede wszystkim rozmawiano o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej.

 

21:42 Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze. Naszą doktryną jest odstraszanie. Taktyczny atak bronią nuklearną na Ukrainę nie powinien jednak prowokować reakcji nuklearnej Francji, mówił prezydent Emmanuel Macron w środę podczas wywiadu dla stacji France 2.

„Nie chcemy wojny światowej” – oświadczył Macron. Jednak Francja zintensyfikuje dostawy broni do Kijowa. „Dostarczyliśmy słynne armato-haubice Caesar. Ukraińcy nam dziękują. Będziemy kontynuować” – obiecał prezydent Francji.

21:29 W części Lwowa we wtorek wieczorem zabrakło prądu w związku z rosyjskimi atakami. Mimo braku światła Orkiestra Filharmonii Ługańskiej kontynuowała występ przy zapalonych latarkach telefonów. Jesteśmy niezniszczalni - skomentował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Nowa rzeczywistość i wyzwania w związku z rosyjskimi terrorystami. Ale jesteśmy niezłomni. Wspólnie będziemy kroczyć drogą do zwycięstwa" - napisał na Twitterze Jermak.

 

21:26 Aktualna sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz działania mające na celu dalsze wsparcie Ukrainy - były głównymi tematami rozmowy wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa.

21:22 Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.

21:10 Wysadzono nas na Ukrainie i powiedziano, żebyśmy zajęli pozycje w okopach i tam siedzieli; nie otrzymaliśmy od dowódców żadnych zadań, pozostawiono nas bez jedzenia i wody; w końcu po trzech dniach oddaliśmy się niewolę - zeznali w środę zmobilizowani rosyjscy żołnierze, wysłani na wojnę z sąsiednim krajem.

"Przyjechaliśmy rano na jakieś pole, gdzie znajdowały się okopy. Wysadzili nas, kazali iść i zająć pozycje. (...) Gdy wysiedliśmy, zaczął się ostrzał z moździerzy. Ostrzeliwano nas trzy razy w ciągu dnia. (...) Mieliśmy broń automatyczną, poza tym nie dostaliśmy niczego. (...) To (wszystko) trwało przez trzy dni. Spadł ulewny deszcz, zatopiło nas po pas" - relacjonował jeden z pięciu żołnierzy wziętych do niewoli. Nagranie z jego zeznaniem opublikował na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko

20:59 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę wziął udział online w spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, powiedział, że Ukraina potrzebuje 38 mld dolarów by pokryć deficyt budżetowy w 2023 roku i mieć środki na wynagrodzenia, emerytury i wypłaty socjalne.

Zełenski poinformował, że Kijów potrzebuje ponadto 17 mld USD na odbudowę krytycznej infrastruktury, szkół, szpitali, sieci transportowej i energetyki; 5 mld USD w postaci kredytów na zakup gazu i węgla na kolejny sezon grzewczy; 2 mld USD na odbudowę sieci elektrycznej i wznowienie eksportu energii do Europy.

20:43 Szkołę w Warszawie, prowadzoną przez Fundację Zachód Wschód, odwiedziła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Prowadzone są w niej zajęcia wspomagające adaptację dzieci z Ukrainy i Białorusi w ramach projektu „Akademia Wsparcia”.

W środę na prezydenckiej stronie internetowej podano, że pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kadrą i uczniami integracyjno–adaptacyjnej szkoły prowadzonej w Warszawie przez Fundację Zachód Wschód.

 

20:06 Od ujawnienia, że doszło do wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i 2 ostrzegaliśmy, że Rosja wykorzysta uszkodzenia do wywierania dodatkowej presji na Zachód - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

W środę Żaryn na Twitterze ocenił, że "oferta" złożona podczas sesji plenarnej Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego przez rosyjskiego prezydenta, to element szerszego planu Kremla.

 

19:53 Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym; Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji - powiadomił w środę ukraiński portal TSN za rosyjskimi samozwańczymi władzami Krymu.

Gubernator z nadania Moskwy Siergiej Aksjonow zasugerował Rosjanom, by podróżowali na Krym przez tymczasowo zajęte terytoria na południu Ukrainy - czytamy na łamach serwisu.

19:30 Po poniedziałkowych atakach rakietowych Rosji na Ukrainę pogorszył się stan bezpieczeństwa energetycznego Mołdawii - powiedział w środę wicepremier Andrei Spinu. Dodał, że kraj stracił od 50 do 100 MWh dostarczanych przez ukraińskie elektrownie.

19:19 Wiele krajów powinno wnieść wkład, by zbudować zintegrowaną obronę powietrzną Ukrainy i wiele krajów posiada odpowiednie systemy - powiedział w środę najwyższy rangą dowódca wojskowy USA generał Mark Milley po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w Brukseli. Ocenił też, że ostatnie ataki rakietowe Rosji stanowią zbrodnię wojenną.

19:10 Obserwując defilady i licząc czołgi, prezydent Władimir Putin uwierzył we własną propagandę niezwyciężonego przywódcy; teraz jednak zrozumiał, że sytuacja wygląda inaczej, a Rosja nie jest już żadnym supermocarstwem - ocenił w środę minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w rozmowie z dziennikiem "Evening Standard".

"Ludzie (na świecie) na każdym kroku nie doceniali Ukrainy i przeceniali Rosję. (Putin) ma jednak w tylnej kieszeni miliony ludzi, których może wrzucić do maszynki do mięsa - bez żadnych zasad oraz szacunku dla ludzkiego życia i niewinnych cywilów. Jeśli to mu się uda, to wyśle na cały świat komunikat, że tak się wygrywa wojny. My jako społeczność międzynarodowa nie możemy tego zaakceptować" - zadeklarował polityk i były oficer brytyjskiej armii.

19:06 Zmobilizowani Rosjanie dostają radzieckie hełmy i słabo działającą broń automatyczną - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego rosyjska armia wykorzystuje zmobilizowanych do uzupełnienia strat w swoich jednostkach.

Według sztabu ok. 500 zmobilizowanych z 205. samodzielnej brygady zmotoryzowanej 49. armii ogólnowojskowej przybyło do strefy działań zbrojnych, by uzupełnić straty przeciwnika na tymczasowo okupowanych terytoriach ukraińskich - podaje sztab w wieczornym komunikacie.

 

18:34 „Chiny przyglądają się doświadczeniom wojny na Ukrainie, aby opracować strategie wojny hybrydowej przeciwko Tajwanowi” - powiedział w środę Chen Ming-tong, szef tajwańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezentując w Juanie Ustawodawczym (parlamencie) raport o aktualnej sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej.

18:33 Rosyjskie siły przeprowadziły kolejne naloty rakietowe - informuje Українська правда za sztabem Ukrainy.

 

18:20 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który we wtorek spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, poinformował w środę na Twitterze, że wraca na Ukrainę. Dodał, że "trwa praca nad stworzeniem strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej".

18:09 Rosyjskie wojska bezpowrotnie straciły na Ukrainie już ponad 90 tys. żołnierzy; tego rodzaju straty oznaczają ludzi zmarłych na froncie i w szpitalach polowych, zaginionych, a także ciężko rannych i w konsekwencji pozbawionych możliwości dalszego udziału w walkach - poinformował w środę niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

18:04 Misja Unii Europejskiej zajmująca się szkoleniem Ukraińców pojawi się również w Polsce - poinformował w środę wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w przerwie spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

W środę w Brukseli rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw NATO, które potrwa do piątku. Rozmowy dotyczą m.in. agresji Rosji na Ukrainę, nuklearnej retoryki Kremla i zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej państw Sojuszu. Ministrowie spotkali się, by rozmawiać o zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy oraz dalszym wzmacnianiu obronności NATO, w kontekście największej eskalacji ze strony Rosji od początku wojny w Ukrainie.

18:01 Rywalizacja z Chinami o kształtowanie porządku międzynarodowego i ogólnoświatowe problemy takie jak zmiana klimatu to główne wyzwania przedstawione w opublikowanej w środę przez Biały Dom nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Administracja USA liczy też na przejmowanie przez Europę większej odpowiedzialności za własną obronę.

"Jesteśmy obecnie w początkowych latach decydującej dekady dla Ameryki i świata. Zostaną ustanowione warunki geopolitycznej rywalizacji między wielkimi mocarstwami. Okno możliwości, by stawić czoła wspólnym zagrożeniom, takim jak zmiana klimatu, drastycznie się zawęzi" - stwierdza 48-stronicowy dokument, nakreślający strategiczną wizję Białego Domu.

17:49 Rząd w Pradze zdecydował w środę, że od wtorku 25 października nie zostaną wpuszczeni do Czech obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający ważną wizę Schengen wydaną przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wcześniej przestano wydawać Rosjanom wizy w czeskich placówkach.

17:45 Rozmowę dotyczącą projektów edukacyjnych i działań na rzecz obywateli Ukrainy przeprowadziła w środę pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda z prezes PGNiG Iwoną Waksmundzką–Olejniczak oraz członkiem zarządu fundacji PGNiG Marcinem Gargasem.

Jak podała kancelaria prezydenta, spotkanie odbyło się w Belwederze. Tematem rozmowy pierwszej damy Agaty Kornhauser–Dudy z prezes PGNiG Iwoną Waksmundzką–Olejniczak oraz członkiem zarządu fundacji PGNiG Marcinem Gargasem były projekty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z Ukrainy. Rozmawiano też o propagowaniu nauki i edukacji, wspieraniu dzieci i młodzieży w rozwoju pasji i budzeniu ich wielkich możliwości.

"Mówiono o dobrych wzorcach, praktykach i skutecznej motywacji, jak również o otwieraniu możliwości przed dziećmi od najmłodszych lat. Dlatego niektóre z inicjatyw fundacji skierowane są już do dzieci w wieku przedszkolnym" - podała prezydencka kancelaria. Rozmowa dotyczyła też pomocy gościom z Ukrainy realizowanej przez fundację, jak i w kontekście zaangażowania pary prezydenckiej w akcję Pomocy Polakom na Wschodzie.

17:21 Siły rosyjskie zaatakowały obwód winnicki w środkowej Ukrainie dwoma dronami kamikadze, oba bezzałogowce strąciła ukraińska obrona powietrzna - poinformował Serhij Borzow, szef władz tego regionu w środkowej Ukrainie.

"Wróg zaatakował obwód winnicki dwoma dronami kamikadze. Siły obrony powietrznej zniszczyły oba bojowe bezzałogowce" - napisał Borzow w Telegramie. W regionie po południu ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

16:55 Bezprawna aneksja czterech ukraińskich regionów przez Rosję to nowe wyzwanie rzucone ładowi międzynarodowemu - powiedziała podczas spotkania z unijnymi ambasadorami w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Bezprawna aneksja czterech ukraińskich regionów przez Rosję przenosi wyzwanie rzucone systemowi międzynarodowemu na nowy poziom. Putin zagarnął suwerenną ukraińską ziemię niesprowokowanym aktem agresji. Zmusił ludzi do głosowania pod lufami karabinów. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej, jeśli Ukraińcy odzyskają należącą do nich ziemię. Niepokoi to nie tylko sąsiadów Rosji. To atak na całą Kartę Narodów Zjednoczonych" - oświadczyła szefowa KE. 

16:39 Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka uczestniczył w środę w uroczystości przekazania 11 samochodów terenowych oraz bezzałogowych statków powietrznych od Lasów Państwowych dla Ukrainy. Od lutego br. Lasy Państwowe ofiarowały ok. 50 samochodów.

Wiceminister klimatu i środowiska podczas uroczystego przekazania 11 samochodów terenowych oraz bezzałogowych statków powietrznych w Nadleśnictwie Tomaszów w Tomaszowie Lubelskim uzasadnił, że w interesie Polski jest, aby Ukraina ten trudny czas przetrwała.

16:35 Tegoroczna zima będzie trudna, dlatego wszyscy powinni się do niej dobrze przygotować; proszę każdą rodzinę o zgromadzenie zapasu niezbędnych rzeczy, takich jak ciepła odzież, świece i latarki - zaapelował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Nie będziemy pudrować rzeczywistości. (...) Musimy być gotowi na tymczasowe przerwy w dostawach energii. To są realia czasu wojny. W razie potrzeby, aby uniknąć przeciążenia sieci energetycznej, światło jest wyłączane zgodnie z ustalonym grafikiem" - powiadomił Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, wcześniejsze przygotowanie m.in. ciepłej odzieży i świec to konieczność na wypadek "braku prądu lub ogrzewania w wyniku zmasowanych ostrzałów rakietowych".

Premier zapewnił, że ukraińskie władze dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby obywateli w sezonie grzewczym. Według Szmyhala zakupiono wystarczającą ilość surowców energetycznych, przygotowano sieci przesyłowe, a uszkodzona infrastruktura jest na bieżąco remontowana.

16:30 Rosja w takcie inwazji na Ukrainę wyczerpała znaczną część swojej precyzyjnie kierowanej amunicji – poinformował wysoki urzędnik NATO, cytowany przez agencję Reutera. Podkreślił jednocześnie, że przemysł rosyjski nie może produkować wszystkich rodzajów amunicji i systemów broni, co jest wynikiem sankcji nałożonych przez Zachód. Nie wie też, ile czasu zajmie Rosji zmobilizowanie 300 tys. żołnierzy, do czego dąży Kreml, ale w jego przekonaniu może to potrwać nawet kilka miesięcy. 

16:10 Ukraińskie siły prowadzą na granicy z Białorusią działania obronne, by w razie próby wkroczenia na Ukrainę wrogich wojsk dać im odpór od razu na początku ataku - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Ihor Bondarenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wiceminister powiedział, że strona ukraińska prowadzi działania na granicy w takim formacie, by siły przeciwnika zdawały sobie sprawę, iż będzie im dany odpór i nie będzie takiej sytuacji jak w lutym. Zaznaczył, że siły ukraińskie są gotowe do stawienia czoła wrogowi bezpośrednio na granicy. "I tę gotowość będziemy zwiększać" - zapewnił.

16:08 Dostarczymy Ukrainie pociski przeciwlotnicze o wartości 15 mln euro - ogłosiła minister obrony Holandii Kasja Ollongren. Dodała, że to odpowiedź na ostatnie ostrzały rakietowe Ukrainy przez siły rosyjskie.

"Te ataki (...) można na nie odpowiedzieć tylko niezłomnym wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców" - zaznaczyła Ollongren w skierowanym do parlamentu komunikacie niderlandzkiego rządu. W poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na wiele miast w większości regionów Ukrainy. Według najnowszych danych zginęło co najmniej 20 osób, a 108 zostało rannych. Władze Ukrainy ponowiły apele o dostarczenie krajowi nowoczesnych środków obrony powietrznej.

"Rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej na Ukrainie. IRIS-T SLM z Niemiec już dotarły. Nadchodzą amerykańskie NASAMS. A to jedynie początek. I potrzebujemy więcej. Nie ma wątpliwości, że Rosja to państwo terrorystyczne. Istnieje moralny nakaz, by chronić niebo nad Ukrainą, by ocalić jej mieszkańców" - napisał w środę na Twitterze minister obrony Ołeksij Reznikow.

15:58 Rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich – poinformowała minister obrony Anita Anand. To zarówno amunicja, drony, jak i zimowe ubrania dla żołnierzy.

Nowa pomoc, którą dostarczy Kanada, jest odpowiedzią na listę potrzeb przekazanych przez rząd Ukrainy, a Anand powiadomiła o szczegółach w Brukseli, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO – podał publiczny nadawca CBC. Ukraińska armia otrzyma z Kanady zimowe ubrania dla żołnierzy szyte w kanadyjskich firmach, od rękawiczek do butów i kurtek, o łącznej wartości 15 mln CAD. Łącznie to pół miliona sztuk wyposażenia.

„Zima nadchodzi. Kanada ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o odzież i wojnę w warunkach zimowych; będziemy przekazywać dostawy w nadchodzących tygodniach” - powiedziała Anand w rozmowie z dziennikarzami.

15:44 Rosyjskie działania na Ukrainie powinny być na oficjalnym szczeblu uznane za ludobójstwo - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

15:30 Ewentualny dialog między prezydentami USA i Rosji, Joe Bidenem i Władimirem Putinem, "wydaje mi się bardzo ważny ze względu na znaczenie, jakie mają Amerykanie we wspólnocie międzynarodowej" - oświadczył w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Tak odniósł się do możliwości ich spotkania na listopadowym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali i rozmowy na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

15:00 Od 30 września rosyjskie wojska zabiły ponad 70 cywilnych mieszkańców Zaporoża na południu Ukrainy; tych ataków dokonano z premedytacją, ponieważ rakiety uderzyły dokładnie tam, gdzie zostały skierowane - powiadomił w środę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

14:30 Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska policja. W odbitych miejscowościach znaleziono 35 pochówków, w tym trzy zbiorowe.

Łącznie w wyzwolonych miejscowościach znaleziono 35 miejsc pochówków, w tym trzy masowe: w Swiatohirsku, gdzie pochowano siedem osób, i na cmentarzu w Łymanie.

W Łymanie w ciągu tygodnia policjanci znaleźli 56 ciał: 22 cywilów i 34 wojskowych. Ustalana jest tożsamość zmarłych oraz przyczyny ich śmierci. Policjanci zaobserwowali na zwłokach zarówno oznaki śmierci naturalnej, jak i ślady po przemocy. Ciała skierowano na ekspertyzę.

Na cmentarzu w zbiorowym grobie pochowano kilkudziesięciu wojskowych ukraińskich sił zbrojnych, a w drugim miejscu spoczywa ponad 100 cywilnych. "Ludzi chowano całymi rodzinami" - twierdzi policja.

Na wyzwolonym terytorium ekshumowano ponad 120 ciał, w tym 64 cywilów. 

 

We wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o ekshumowaniu 34 ciał w Swiatohirsku i 44 zwłok w Łymanie. Jak podano, na części zwłok pochowanych w zbiorowej mogile w Swiatohirsku są ślady śmierci nienaturalnej. Znaleziono też w samochodzie dwa zwęglone ciała.

Na cmentarzu w Łymanie znaleziono ok. 110 dołów, w tym pochówki dzieci. Najmłodsze dziecko miało rok. Zostało pochowane obok innych członków swojej rodziny - przekazało biuro prokuratora generalnego. 

13:47 "Nasz zespół w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował mnie dziś rano, że siłownia straciła całe swoje zewnętrzne zasilanie po raz drugi w ciągu pięciu dni" - poinformował w środę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. 

Obecnie awaryjne generatory dostarczają energię potrzebną do działania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo siłowni. Szef MAEA ponowił również wezwanie do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, mającej na celu zapobieganie jej ostrzałowi.

We wtorek Grossi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Putin stwierdził, że strona rosyjska jest otwarta na dialog.

 

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji siłownia została zajęta przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują rosyjscy żołnierze. (PAP)

12:46 Jedynie 38 proc. uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli do Estonii, znalazło pracę w tym kraju; to niepokojące, wskaźnik ich zatrudnienia powinien wzrastać - powiedział estoński minister zdrowia i pracy Peep Peterson, cytowany w środę przez portal ERR.

12:37 Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

12:36 Wrak rosyjskiego czołgu, podbitego w wojnie w Ukrainie, może być wystawiony w pobliżu ambasady Rosji w dzielnicy Mitte w Berlinie - zdecydował sąd. Pozew złożyli  Enno Lenze i Wieland Giebel, prowadzący muzeum Berlin Story Bunker. Władze dzielnicy wcześniej nie pozwoliły im na tę instalację.

12:29 Co najmniej siedem osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim Ukrainy, gdzie w środę rano ostrzelane zostało główne targowisko - poinformował szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.

12:24 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz twierdzi, że przewidział szantaż gazowy ze strony Rosji, a przecież w przeszłości jako minister pracy, a potem minister finansów i wicekanclerz "popierał kurs (ówczesnej) kanclerz Angeli Merkel, która doprowadziła Niemcy do gazowego uzależnienia od Rosji" - pisze w środę dziennik "Bild".

12:13 Od długiego czasu staram się, by temat losu kobiet ukraińskich w trakcie wojny był obecny na arenie międzynarodowym; wystawa "Ukrainka" pokazuje różne oblicza kobiet wobec wojny - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas otwarcia wystawy  w Parlamencie Europejskim.

Fot.  PAP/Rafał Guz

10:58 Łotwa, Estonia i Polska prowadzą wśród państw, których pomoc udzielaną Ukrainie zmierzono jej stosunkiem do Produktu Krajowego Brutto (PKB) - wynika z analizy Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii. Za ich plecami plasują się Litwa, Norwegia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

10:39 Prokuratorzy z międzynarodowej misji tzw. mobilnych zespołów wymiaru sprawiedliwości (MJT) badają możliwość uznania za zbrodnie wojenne rosyjskich ataków rakietowych na Kijów i inne miasta Ukrainy, w których od poniedziałku zginęło co najmniej 26 osób - przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera główny prokurator zespołów MJT Nigel Povoas.

W poniedziałek w atakach rakietowych zginęło 19 osób, ponad 100 zostało rannych. Była to największa ofensywa powietrzna Moskwy od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę 24 lutego - ocenił Reuters. W kolejnej serii ataków we wtorek zginęło 7 osób w południowo-wschodniej części kraju. W wyniku uderzeń w wielu miejscach, w tym we Lwowie, zabrakło zasilania. Ostrzeliwane były obiekty infrastruktury energetycznej.

Śledczy ds. zbrodni wojennych z zespołów MJT odwiedzili wszystkie miejsca zdarzenia w stolicy i zbadali szkody wyrządzone cywilom i infrastrukturze cywilnej - powiedział Povoas.

"Wydaje się, że nawet szeroko zakrojone rzekome ataki na infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną mają minimalny wpływ na operacje wojskowe i olbrzymi wpływ na stan zdrowia, cierpienie i przerażenie wśród ludności cywilnej" - skomentował brytyjski prawnik.

10:03 Na wniosek USA w Londynie aresztowano brytyjskiego biznesmena, który pomagał omijać sankcje rosyjskiemu oligarsze Olegowi Deripasce - poinformowało w komunikacie amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

09:35 W ośrodku szkoleniowym w obwodzie swierdłowskim na Uralu zmarł mężczyzna powołany do armii w ramach trwającej w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą; wcześniej skarżył się na problemy ze zdrowiem - podał w środę niezależny portal Meduza.

09:20 Mieszkańcy Kijowa zwalili z piedestału najstarszy stojący w stolicy Ukrainy pomnik Aleksandra Puszkina. Na cokole pozostawiono napis "Za Buka". Buk to pseudonim porucznika ukraińskich sił zbrojnych Denysa Antypowa, który zginął w maju 2022 roku na wojnie z Rosją.

08:59 Otrzymaliśmy od Niemiec system obrony przeciwlotniczej IRIS-T, który pomoże nam w walce przeciwko Rosji - potwierdził w nocy z wtorku na środę na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

08:48 Społeczeństwo ukraińskie oczekuje od swoich władz kontynuowania walki, mimo trudnej sytuacji gospodarczej panuje bardzo patriotyczny nastrój - powiedział w środę ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Zaznaczył, że po ostatnich atakach Rosji mieszkańcy nie opuścili Kijowa.

07:25 Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych gen. Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:15 Swiatohirsk, miasteczko w północno-zachodniej części obwodu donieckiego, zostało wyzwolone przez wojska ukraińskie 12 września. Dziennikarze, którzy chcieli tam wjechać, mogli to zrobić dopiero po uzyskaniu zgody władz wojskowych, a po miejscowości poruszali się w asyście uzbrojonych żołnierzy.

04:49 Rosja nie tylko chce straszyć, ale chce masowych i bolesnych śmierci, chce zabijać Ukraińców zimnem i głodem - napisał we wtorek na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

04:01 Władimir Putin jest racjonalnym aktorem, który znacznie się przeliczył jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, nie sądzi, by rosyjski prezydent użył broni jądrowej, chociaż przyznał, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu.