Stoltenberg: groźby użycia broni jądrowej przez Rosję są niebezpieczne

2022-10-12 12:29 aktualizacja: 2022-10-12, 13:35
Szef NATO Jens Stoltenberg Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Szef NATO Jens Stoltenberg Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Zawoalowane groźby Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie są niebezpieczne i nieodpowiedzialne - oświadczył w środę przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony państw NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

"NATO jest sojuszem obronnym i jego zadaniem jest zapobieganie wojnom, konfliktom, dlatego wzmocniliśmy nasze zdolności odstraszania, wysyłając Rosji bardzo wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani chronić i bronić wszystkich sojuszników" - powiedział Stoltenberg.

"Oczywiście widzieliśmy spekulacje dotyczące użycia (przez Rosję) broni atomowej o +niskiej wydajności+ na Ukrainie. Przekazaliśmy Rosji dobitnie, że miałoby to dla niej dotkliwe konsekwencje. Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać i nigdy nie powinno do niej dojść. (...) Pozostaniemy czujni, ponieważ zawoalowane groźby użycia broni jądrowej ze strony Rosji są niebezpieczne i nieodpowiedzialne" - dodał.

Jak zaznaczył, ministrowie obrony Sojuszu spotykają się w kluczowym momencie dla naszego bezpieczeństwa.

"W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami największej eskalacji wojny od początku inwazji w lutym tego roku. Rosja mobilizuje dziesiątki tysięcy żołnierzy. Próbuje nielegalnie anektować ukraińskie terytoria. Atakuje ukraińskie miasta. Słyszeliśmy też zawoalowane groźby atomowe" - przypomniał Stoltenberg.

"Spotkamy się dziś z ministrem obrony Ukrainy (Ołeksijem) Reznikowem. Zapewnimy go, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest niewzruszone, jesteśmy gotowi na długotrwały wysiłek i będziemy ich wspierać tak długo, jak to będzie konieczne. (...) Będziemy też rozmawiać z ministrami o tym, jak zwiększyć wsparcie dla Ukrainy. Priorytetem jest zwiększenie wsparcia w postaci środków obrony przeciwlotniczej" - zadeklarował sekretarz generalny Sojuszu.

Poinformował, że jednym z tematów rozmów ministrów będzie kwestia uzupełnienia własnych magazynów.

"Sojusznicy dostarczyli wsparcie dla Ukrainy, zmniejszając zapasy amunicji i uzbrojenia NATO. Była to właściwa decyzja. Ale oczywiście, musimy zdecydować, jak to uzupełnić. (...) Będziemy też rozmawiać o odporności infrastruktury krytycznej. Znaczenie tej kwestii widać po sabotażu gazociągów na Morzu Bałtyckim" - powiedział Stoltenberg.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

mar/