O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Przetrwanie w terenie, strzelanie i pomoc medyczna. Polacy trenują z wojskiem

Projekt "Trenuj z wojskiem" jest odpowiedzią na zainteresowanie cywili szkoleniami m.in. z udzielania pierwszej pomocy medycznej, obsługi broni i umiejętności przetrwania w terenie - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Szkolenie wojskowe dla cywilów, Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Szkolenie wojskowe dla cywilów, Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Minister obrony narodowej wizytował w Morągu, w powiecie ostródzkim, szkolenie wojskowe w ramach projektu "Trenuj z wojskiem". To druga edycja tego projektu, tydzień temu była pierwsza. "Dziś takie zajęcia odbywają się w Warszawie, Toruniu w Hrubieszowie i właśnie tu w Morągu" - powiedział.

"Mamy bardzo wiele zgłoszeń, z czego się bardzo cieszę i bardzo za to dziękuję. W sumie w ciągu dwóch sobót, a więc w ubiegłym tygodniu i dziś, tysiąc osób będzie miało możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem. To są bardzo podstawowe zasady" - wskazał wicepremier.

"Chcemy, żeby ci wszyscy, którzy się zgłaszają, mieli sposobność zapoznania się z obsługą broni, żeby mogli nauczyć się podstawowych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, żeby mogli także poznać te umiejętności, które stanowią o przetrwaniu w terenie, a więc na przykład uzdatnianie wody, czy rozpalanie ogniska" - wyjaśniał.

Szef MON przypominał, że przy naszej granicy toczy się wojna. "Obyśmy nie musieli w Polsce wykorzystywać tych umiejętności w praktyce, ale zawsze lepiej takie umiejętności posiadać" - wskazał.

Minister przekazał, że projekt ma być kontynuowany.

"Sądzę, że tak duże zainteresowanie jest wyrazem tego, że nasza odpowiedź na zapotrzebowanie jest właściwa. Będziemy w kolejnych jednostkach organizować tego rodzaju szkolenia. Tak, żeby w każdym garnizonie wojskowym tego rodzaju trening był zorganizowany" - zapowiedział.

Około 80 osób przejdzie w sobotę szkolenie w morąskiej jednostce. Wyposażeni w hełmy chętni w kilkuosobowych grupach przemieszczają się do kolejnych stanowisk, gdzie mogą m.in. ćwiczyć strzelanie, rzucanie granatem, udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Na koniec szkolenia otrzymają ciepły posiłek. Pogoda ćwiczącym w Morągu dopisuje, bo jest ciepło i słonecznie.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.

W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski, można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię jak się bronić i być bezpiecznym" – podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Agnieszka Libudzka

kw/

Galeria (5)

  • Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    1/5

    Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

  • Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    2/5

    Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

  • Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    3/5

    Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

  • Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    4/5

    Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

  • Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    5/5

    Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zobacz także

  • Wojskowe ćwiczenia strzeleckie z wykorzystaniem czołgów M1A2 Abrams SEPv3. Fot. PAP/	Jakub Kaczmarczyk

    Polscy czołgiści po raz pierwszy strzelali z najnowszych Abramsów. Żołnierzy uczą specjaliści z USA

  • Sprzęt wojskowy. Fot. PAP/Marcin Obara

    Umowa z USA na wsparcie dla polskich systemów Patriot

  • Gen. Bogusław Pacek Fot. PAP/Albert Zawada

    Gen. Pacek: rezerwa mobilizacyjna musi być liczniejsza niż armia zawodowa

  • Żołnierze. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Polacy chcą skorzystać z dobrowolnych szkoleń wojskowych? Najnowsze badanie

Serwisy ogólnodostępne PAP