Jan Paweł II: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry"

2022-10-16 22:00 aktualizacja: 2022-10-16, 23:07
Papież Jan Paweł II, 1995 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk
Papież Jan Paweł II, 1995 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk
W przypadający w niedzielę Dzień Papieski w najważniejszym polskim sanktuarium – na Jasnej Górze w Częstochowie – jego gospodarze, ojcowie paulini oraz odwiedzający to miejsce wierni w szczególny sposób wspominają papieża Jana Pawła II.

Obok Cudownego Obrazu Matki Bożej umieszczono portret św. Jana Pawła II, który był przez całe życie gorliwym czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej. Zanoszone są modlitwy wdzięczności oraz modlitwy za wstawiennictwem tego świętego.

"Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry" - powiedział zaraz na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II i prosił: "nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie".

"Rosarium Virginis Mariae"

W niedzielę mija też 20. rocznica ogłoszenia listu Jana Pawła II "Rosarium Virginis Mariae" (O różańcu). Na Jasną Górę papież ofiarował własnoręcznie podpisany tekst. Specjalny dar został tu przekazany 6 listopada 2002 r., podczas Jasnogórskiego Apelu. "Wolą Ojca Świętego jest, aby ten egzemplarz został przekazany do Sanktuarium Jasnogórskiego i był tam przechowywany" - napisał wówczas w liście do metropolity częstochowskiego abp Stanisława Nowaka ksiądz prałat Joseph Barbieri.

Nawiązując do niedzielnej rocznicy kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zachęcał, by stała się ona okazją do refleksji nad znaczeniem modlitwy różańcowej w naszym życiu. "Zapytajmy siebie czy odmawiam różaniec, czy znajduję czas, by poprzez kontemplację życia Chrystusa jednoczyć się wraz z Maryją w dziele zbawienia" – powiedział o. Pastusiak, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Różaniec stał się niejako symbolem pontyfikatu Jana Pawła II. Papież często nim obdarzał innych, pozostawiał go także jako wyraz szczególnego związku z danym miejscem. Na Jasnej Górze podarowanych przez niego koronek jest wiele. Najcenniejszy, wykonany ze złota różaniec znajduje się obok Cudownego Obrazu. Papieskie różańce oglądać można na wystawie w nowej części Bastionu św. Rocha. Są tam też inne dary Jana Pawła II, pamiątki po nim, jest nawet jego czarne BMW.

Jako papież nawiedził Jasną Górę sześciokrotnie. Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. dokonał tu aktu zawierzenia Maryi całego Kościoła Chrystusowego i jego misji we współczesnym świecie, a w 1999 r. zawierzył jej całą ludzką rodzinę na trzecie tysiąclecie. Św. Jan Paweł II mówił: "Jasna Góra jest sanktuarium narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w sercu matki".

Jan Paweł II pozostawił na Jasnej Górze liczne wota. Te najbardziej cenne i symboliczne umieszczone są przy obrazie Matki Bożej. Są nimi: pas sutanny przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 r., a także Złota Róża, złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak rower kolarski czy czarne BMW. Samochód wciąż można oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

Dzień Papieski organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Z tej okazji obok uroczystości religijnych w różnych miastach są koncerty, spotkania i zbiórka do puszek na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

gn/