"Kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski". MON podpisał umowę na leasing bezzałogowego MQ-9A Reaper

2022-10-20 12:54 aktualizacja: 2022-10-20, 16:58
Fot. Twitter Mariusz Błaszczak @mblaszczak
Fot. Twitter Mariusz Błaszczak @mblaszczak
O podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że to kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski.

Wicepremier Błaszczak podał w czwartek na Twitterze informację o podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper.

"Kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Podpisaliśmy umowę na leasing dla Wojska Polskiego bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A REAPER. To rozwiązanie pomostowe. Będziemy z niego korzystać do czasu pozyskania własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego" – napisał szef MON.

Umowa, jak podała Agencja Uzbrojenia, została zawarta w czwartek pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a General Atomics – Aeronautical Systems Inc. Jej wartość to 70,6 mln dol. netto.

MQ-9A Reaper to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający napędzany silnikiem turbośmigłowym Honeywell TPE331-10. Długotrwałość lotu wynosi do 27 godzin, zasięg do 1800 km. Dotychczasowymi użytkownikami eksportowymi tych samolotów są Francja, Wielka Brytania, Niderlandy, Hiszpania i Włochy. Amerykańskie egzemplarze były rozmieszczane w Polsce.

Szef MON: szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane

"Szukamy optymalnych rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane. Priorytetem jest bojowy wóz piechoty Borsuk, który niebawem będzie testowany w 16. Dywizji Zmechanizowanej. Rozważany jako uzupełnienie koreański BWP AS-21 rozpoczął właśnie testy w 'Żelaznej Dywizji' (18. Dywizji Zmechanizowanej - PAP)" - napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

W lipcu rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, mówiąc o koncepcji MON w sprawie bojowych wozów piechoty, podkreślał, że "dominującym typem będzie Borsuk, który będzie współdziałał z K2, ponieważ jest też dynamiczny, zdolny do pokonywania cieków wodnych". "Z Abramsami będziemy chcieli wprowadzić cięższy, gąsienicowy bojowy wóz piechoty" – mówił wówczas Płatek.

Borsuk to pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załoga składa się trzech żołnierzy: dowódcy, działonowego-operatora oraz kierowcy, a przedział desantu umożliwia transport sześciu żołnierzy. Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych, może pokonywać szerokie przeszkody wodne.

BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej - oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW i WB Electronics. W takim układzie pojazd, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych może zwalczać piechotę, pojazdy opancerzone, cele powietrzne i inne zagrożenia.(PAP)

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Inga Domurat

mj/