O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sprawa GetBack. NIK złożyła kolejne zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa

Najwyższa Izba Kontroli, badająca sprawę GetBack, skierowała do prokuratury kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wobec prezesa i członka zarządu jednego z funduszy inwestycyjnych - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do NIK. Zawiadomienie dotyczy utrudniania przeprowadzenia kontroli.

Siedziba Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański
Siedziba Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak dowiedziała się PAP, zawiadomienie ma związek z toczącą się kontrolą "Nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad spółką GetBack S.A. oraz podmiotami współpracującymi ze spółką". Chodzi o czyn z art. 98 ustawy o NIK tj. utrudnianie przeprowadzenia kontroli.

To kolejne w ostatnim czasie zawiadomienie, jakie do prokuratury złożyła Izba w związku z utrudnianiem prowadzenia kontroli. Podobne, tydzień wcześniej, NIK złożyła wobec członków zarządu "jednej ze spółek".

Więcej

Fot. PAP/Leszek Szymański

Czwarty akt oskarżenia w sprawie GetBack. Prokuratura oskarżyła 10 byłych pracowników Idea Bank S.A.

Kontrola NIK rozpoczęła się w lutym 2024 r., a jej celem jest weryfikacja nadzoru KNF nad działalnością GetBack S.A., obecnie Capitea S.A. oraz podmiotami współpracującymi ze spółką. Wyniki kontroli - jak zapowiadano w lutym br. - mają zostać opublikowane na przełomie marca i kwietnia br.

Przedstawiciel NIK Janusz Pawelczyk informował w lutym 2025 r., że kontrolerzy natknęli się na "duże opory" w wyjaśnieniu sprawy ze strony instytucji państwowych. Sprecyzował, że opory te przejawiały się np. w opóźnieniach w przekazywaniu materiałów. Przekazał, że zespoły kontrolerów przesłuchały kilkadziesiąt osób m.in. z Urzędu KNF, które podzieliły się "ogromną i bardzo przydatną" wiedzą, a NIK zgromadziła "ogromną ilość materiałów".

Samo śledztwo ws. tzw. afery GetBack wszczęto w kwietniu 2018 r., w dzień po złożeniu zawiadomienia przez KNF. Powołano specjalny zespół śledczy. 11 maja 2018 r. dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. zatrzymano byłego prezesa GetBacku. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych.

W lutym 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie ruszył proces w tej sprawie. Poszkodowani to ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Zarzuty dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Oskarżycielami posiłkowymi w sprawie są obligatariusze GetBack, KNF, a także sama spółka.

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki.

W kwietniu 2022 r. UOKiK uznał, że spółka GetBack stosowała nieuczciwe praktyki przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych, a jej przedstawiciele wprowadzali konsumentów w błąd.

KNF sprawuje od 2006 r. nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.

Nadzór nad działalnością Urzędu KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów. (PAP)

mchom/ mick/kgr/

Zobacz także

  • KE wzmogła presję na TikToka przed II turą wyborów prezydenckich w Rumunii

    Zarzuty dla 131 osób w śledztwach w sprawie działalności GetBack

  • Leszek Czarnecki. Fot. PAP/Jakub Kamiński

    Leszek Czarnecki bez aresztu. Prokuratura nie postawi mu zarzutów w aferze Getback

  • Afera GetBack. Jest zażalenie w sprawie nieuwzględnienia wniosku o areszt Leszka Czarneckiego

  • Logo GetBack, Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

    CBA zatrzymało kolejne sześć osób w sprawie GetBack

Serwisy ogólnodostępne PAP