O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Oznacza to, że niższe stawki VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej będą obowiązywać do 31 grudnia br.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wydłuża ona działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów.

Więcej

Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Szybsze wydawanie decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Ustawa deregulacyjna podpisana

Tym samym przewidziana w tarczy stawka 0 proc. VAT będzie nadal obejmować podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. 0 proc. stawka VAT będzie miała też zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Stawka 5 proc. VAT będzie mieć zastosowanie do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy.

Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym, podwyższonym poziomie 8 i 23 proc. w przyszłym roku, co - jak uzasadniono - związane jest z planowanym skokowym wzrostem wydatków na obronność. Od 2024 r. podwyższone o 1 pp stawki VAT będą stosowane w oparciu o nowy mechanizm powiązany z poziomem wydatków na obronność. Stawki będą utrzymywane, dopóki łączne wydatki na obronność będą utrzymywać się powyżej 3 proc. PKB.

Nowelizacja zmienia też przepisy o minimalnym podatku dochodowym - podwyższa wskaźnik rentowności, przy którym podatek minimalny jest stosowany z 1 do 2 proc. oraz zwalnia z obowiązku zapłaty tego podatku w latach 2022-2023.

Ponadto nowela uchyla przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie, zmienia przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, łagodzi kwestie rozliczania kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych i poprawia regulacje dotyczące opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT). (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Polakom ratującym Żydów na placu Zwycięstwa w Ciepielowie Fot. PAP/Piotr Polak

    Prezydent w dniu pamięci o Polakach ratujących Żydów. "Znaleźli się w jakimś sensie w pułapce"

  • Fot. PAP/Marcin Obara

    "Pożegnalne disco" przed Pałacem Prezydenckim [NASZE WIDEO]

  • Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek w Gorlicach. Fot. PAP/	Grzegorz Momot

    Barbara Skrzypek spocznie w Gorlicach. Pogrzeb z udziałem prezydenta i polityków PiS

  • Mark Carney i Emmanuel Macron Fot. PAP/EPA/Thomas Padilla

    Francja i Kanada żądają od Rosji jasnych zobowiązań ws. pokoju na Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP