O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szybsze wydawanie decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Ustawa deregulacyjna podpisana

Przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych zawiera ustawa deregulacyjna podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - podała Kancelaria Prezydenta RP. Celem ustawy jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania m.in. obywateli

Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Chodzi o ustawę z 7 października br. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jak podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent ustawę podpisał w piątek.

"Deklarowanym celem ustawy (...) jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej" - poinformowała w poniedziałek KPRP.

Więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona. Jest decyzja prezydenta

Jak wskazała, ustawa jest odpowiedzią na procesy tzw. inflacji prawa oraz systematycznej identyfikacji nadmiarowych procedur, które stanowią obciążenie dla uczestników obrotu.

"Dzięki rozwiązaniom prawnym przyjętym w ustawie ma nastąpić przede wszystkim przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych, co będzie możliwe m.in. poprzez upowszechnienie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy, elektronizację oraz zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala" - podkreślono.

Ponadto ustawa ma upowszechnić stosowanie prostych formularzy urzędowych, składania wniosków on-line i ograniczenia liczby składanych wniosków.

Realizacja założeń Krajowego Planu Odbudowy

Jak wskazała KPRP, celem zmian ustawy jest także realizacja założeń Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w zakresie wyeliminowanie barier prawnych wpływających na klimat inwestycyjny, w szczególności przez m.in. wprowadzenie uproszczeń procedur administracyjnych i procedur milczącej zgody w procedurach m.in. związanych z zawodami marynarzy oraz handlem i dystrybucją napojów alkoholowych. Ustawa zakłada także odstąpienie od procedury dwuinstancyjnej w procedurach związanych m.in. z zasobami geologicznymi i zawodową służbą wojskową; cyfryzację sposobu załatwiania wniosków w procedurach administracyjnych, związanych np. ze składaniem przez organizatorów turystyki i przedsiębiorców deklaracji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz składaniem wniosków o przyznanie świadczeń socjalnych przez studentów, a także dotyczących postępowania geodezyjnego.

Jak podała KPRP, większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis. Niektóre przepisy wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, inne m.in. z dniem 1 stycznia 2023 r. lub z dniem 1 stycznia 2024 r. Dłuższe – 3-miesięczne vacatio legis przewidziano w przypadkach, w których zajdzie konieczność udostępnienia odpowiednich narzędzi w związku z elektronizacją procedur. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

mar/
 

Zobacz także

  • Spotkanie premiera z przedstawicielami społecznego zespołu ds. deregulacji. Fot. mat. prasowe

    Premier: w maju możliwe pierwsze rozwiązania deregulacyjne

  • Prezes InPost Rafał Brzoska. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Brzoska: Europa jest w najgorszej kondycji od 30 lat

  • Andrzej Duda, Fot. PAP/Leszek Szymański

    Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną. Wyższe przychody dla działalności nieewidencjonowanej

Serwisy ogólnodostępne PAP