O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

UE ostatecznie zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Od kiedy zmiany wchodzą w życie?

UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Oznacza to, że w 2024 r. obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek) stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem.

UE ostatecznie zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce Fot. JULIEN WARNAND/PAP/EPA
UE ostatecznie zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce Fot. JULIEN WARNAND/PAP/EPA

Uniwersalna ładowarka da konsumentom większy komfort i znacznie zmniejszy ilość odpadów elektronicznych.

Nowe przepisy wprowadzą obowiązkowy port ładowania typu USB-C dla wielu urządzeń elektronicznych. Większość urządzeń będzie więc można naładować tą samą ładowarką. Aby konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują, dyrektywa wprowadza piktogram wskazujący, czy nowe urządzenie ma ładowarkę, i etykietę wskazującą wydajność ładowania.

Więcej

Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Szybsze wydawanie decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Ustawa deregulacyjna podpisana

Dyrektywa pozwoli też konsumentom zdecydować, czy kupić nowe urządzenie z ładowarką czy bez. Pomoże to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także zmniejszyć ilość elektroodpadów związanych z produkcją, transportem i utylizacją ładowarek. Cztery lata po wejściu w życie dyrektywy Komisja oceni, czy taka oddzielna sprzedaż powinna być obowiązkowa.

Więcej

Skład węgla Fot. PAP/Adam Warżawa

Miał węglowy dla rolników z PGG. Pula nie została jeszcze wyczerpana

Zyskujące na popularności ładowanie bezprzewodowe nie zostało jeszcze zharmonizowane. Aby technologia ta mogła objąć większą liczbę urządzeń, Komisja będzie pracować nad jej harmonizacją i interoperacyjnością, uwzględniając postęp technologiczny.

Nowe przepisy dla większości urządzeń przenośnych

Nowe przepisy dotyczą licznych urządzeń przenośnych: telefonów komórkowych, tabletów i czytników, cyfrowych aparatów fotograficznych i konsol do gier wideo, słuchawek (w tym dousznych) i głośników, myszek i klawiatur bezprzewodowych, nawigacji.

40 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy nowymi przepisami zostaną objęte też wszystkie laptopy.

W 2020 r. unijni konsumenci kupili ok. 420 mln urządzeń elektronicznych. Każdy konsument ma do ich ładowania średnio trzy ładowarki, z których regularnie używa tylko dwóch. Mimo to 38 proc. konsumentów zgłasza, że ma problemy z naładowaniem urządzenia z powodu braku odpowiedniej ładowarki. Aby temu zaradzić, 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała uniwersalną ładowarkę.

26 stycznia 2022 r., czyli mniej niż pół roku po rozpoczęciu negocjacji w Radzie, państwa członkowskie jednomyślnie zatwierdziły stanowisko Rady w sprawie dyrektywy o uniwersalnej ładowarce.

7 czerwca 2022 r. Rada i Parlament Europejski wypracowały wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy. Zostało ono zatwierdzone przez przedstawicieli państw członkowskich UE 29 czerwca 2022 r.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • USB-C. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

    W Unii zaczęła obowiązywać wspólna ładowarka do sprzętów elektronicznych

Serwisy ogólnodostępne PAP