O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zwolnienia grupowe w RASP, ale też w Agorze i Burdzie

Ponad 100 osób mogą objąć zwolnienia grupowe w Ringier Axel Springer Polska - podają WirtualneMedia.pl. Portal informuje o porozumieniu związków zawodowych z kierownictwem firmy.

Siedziba wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska w Warszawie Fot. PAP/Marcin Obara
Siedziba wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska w Warszawie Fot. PAP/Marcin Obara

Dziś ma zostać wydany komunikat w tej sprawie, po tym, jak w czwartek doszło do kolejnego spotkania zarządu Ringier Axel Springer Polska i działających w firmie związków zawodowych. Przedstawiciele związków nie chcieli zdradzić szczegółów ustaleń. "Ustaliliśmy wspólnie jako strona społeczna i zarząd, że na razie nie będziemy nic komentować publicznie" - podkreślił Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w RASP.

11 października RASP poinformował w komunikacie o "podjęciu konkretnych działań w reakcji na postępujące spowolnienie rynku i drastyczny wzrost kosztów”. Zarząd spółki zdecydował o redukcji zatrudnienia o 8 procent (mogą objąć ponad 100 osób) i ograniczeniu kosztów. Kierownictwo przystąpiło do rozmów z funkcjonującymi w firmie związkami zawodowymi. Pierwsze odbyło się tuż po ogłoszeniu decyzji, jeszcze we wtorek. Kolejne nie przyniosły jednak porozumienia w kluczowych kwestiach. Związkowcy domagali się zmniejszenia liczby zwalnianych pracowników oraz podwyższenia odpraw dla osób, które będą rozstawać się z firmą. W obu sprawach nie chcieli mówić o konkretnych liczbach.

Wydawnictwo zadecydowało także o tym, że w związku z rosnącymi cenami papieru i energii w grudniu ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat". Wydawca ma skupić się na rozwijaniu treści redakcyjnych w internetowym serwisie autoswiat.pl.

Także od stycznia 2023 roku "Przegląd Sportowy" będzie pojawiać się w sprzedaży tylko dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i w piątki.

"Po dokonaniu przeglądu rentowności poszczególnych obszarów biznesowych, podjęto również decyzję o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności serwisów Literia.pl i VOD.pl" - podano w oświadczeniu.

Zwolnienia także w Burdzie

Zwolnienia czekają także Burdę Media Polska. Grupa zdecydowała o zamknięciu kilkunastu tytułów drukowanych, m.in. dwutygodnika „Party” i miesięcznika „Sielskie życie”. W portfolio pozostanie jedynie sześć magazynów. "Powyższe decyzje wiążą się z redukcjami zatrudnienia, a obecnie zarząd spółki pozostaje w dialogu z przedstawicielami pracowników" - podano w komunikacie.

Oprócz "Party" i "Sielskiego życia" zamknięte zostaną pisma poradnikowe (m.in. “Claudia”, “Dobre Rady”,), kulinarne (m.in. “Przyślij Przepis!”, “Moje gotowanie”, "Sól i pieprz"), ogrodnicze (m.in. “Mój piękny ogród”, "Przepis na ogród"), a także magazyny z segmentu true stories (m.in. "Uczucia i tęsknoty", "Sekrety serca") i crafting ("Burda Style"). Znikną też wydania specjalne zamykanych tytułów. - Burda Media Polska zdecydowała, że w obszarze print pozostaną w jej portfolio w 2023 roku tylko magazyny wspierające rozwój produktów digitalowych, tj. 'Elle', 'Elle Decoration', 'Glamour', 'Viva!' i 'National Geographic'" - podała firma. WirtualneMedia.pl podają nieoficjalnie, że z firmą rozstać się może kilkadziesiąt osób.

6 procent pracowników Agory ma stracić pracę

To nie koniec zapowiedzianych w piątek zmian. Agora w ramach zwolnień grupowych planuje pożegnać się z 84 pracownikami, czyli 5,9 procent swojego zespołu. Celem zwolnień ma być obniżenie kosztów i poprawa efektywności procesów w firmie. "Z uwagi na czynniki ekonomiczno-finansowe tj. kryzys gospodarczy wywołany przez konflikt w Ukrainie, skutkujący m.in. wzrostem cen papieru oraz z uwagi na niekorzystne prognozy dotyczące rozwoju gospodarki w najbliższych kwartałach wymagane są zmiany struktury organizacyjnej spółki - wyjaśniono w komunikacie. Mają zostać przeprowadzone od 21 listopada do 20 grudnia. 

(WirtualneMedia.pl, PAP)

js/

Zobacz także

  • Mężczyźni pracujący w hucie Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bezrobocie w Polsce. BIEC wskazał na stabilizację na rynku pracy

  • Pracownicy w biurze. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Pokolenie Z marzy o pracy na stabilnym etacie

  • Logotyp Chatu GPT Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Generatywna SI zmienia zasady gry. Może zabierać pracę freelancerom

  • Zakład karny Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Wziął urlop w pracy, żeby odsiedzieć wyrok

Serwisy ogólnodostępne PAP