Warszawa na 1 listopada. Bez darmowych przejazdów, wyjedzie 25 dodatkowych linii cmentarnych

2022-10-31 08:11 aktualizacja: 2022-10-31, 12:21
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
W przeciwieństwie do wielu miast w Polsce, w stolicy komunikacja miejska 1 listopada nie jest darmowa. Ratusz uzasadnia taką decyzję ciężką sytuacją finansową w budżecie miasta. Jak podało ZTM, we wtorek na warszawskie ulicy wyjadą autobusy i tramwaje 25 dodatkowych linii – niektóre z nich będą kursowały z częstotliwością nawet co 1-2 minuty. Uruchomione zostaną także dodatkowe przystanki autobusowe w pobliżu cmentarzy.

1 listopada podróżni będą mogli bezpłatnie korzystać z autobusów, tramwajów i trolejbusów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Za darmo na cmentarze dojadą też mieszkańcy m.in Torunia, Radomia, Tarnowa czy Białegostoku. Natomiast w stolicy odwiedzający groby bliskich muszą płacić za przejazd komunikacją miejską.

Stołeczny ratusz konsekwentnie namawia warszawiaków aby przesiedli do miejskiego transportu zbiorowego. Również 1 listopada, choć nie proponuje żadnych zniżek.

"Jak co roku zachęcamy, aby odstawić samochody indywidulane i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej" - powiedziała dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska.

Stołeczny ratusz tłumaczy swoją decyzję problemami finansowymi. "Rząd tak dalece ingeruje w budżet Warszawy poprzez swoją politykę fiskalną, że dochód stolicy zmniejszył się w latach 19-23 o ponad 6 mld. zł. Jeśli do tego dodać drożyznę oraz kryzys na rynku ciepła i energii, to obrazuje w jak trudnej sytuacji jesteśmy" - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. "Nie stać nas po prostu na takie gesty, które na pewno byłyby przydatne" - dodała.

Zaznaczyła, że w dodatku transport publiczny stoi w obliczu niedoboru w swoim budżecie na ok 1 miliard zł. w 2023 roku. "Od 9 lat nie było podwyżek cen biletów i nie są planowane, a zatem w poczuciu odpowiedzialności za funkcjonowanie komunikacji miejskiej nie możemy sobie pozwolić na darmowe przejazdy" - powiedziała.

1 listopada na ulice wyjedzie 25 dodatkowych linii cmentarnych

"We wtorek 1 listopada na warszawskie ulicy wyjadą autobusy i tramwaje 25 dodatkowych linii – niektóre z nich będą kursowały z częstotliwością nawet co 1-2 minuty. Komunikacja miejska będzie miała priorytet w rejonie cmentarzy, dlatego miasto zachęca do pozostawienia samochodu w domu i skorzystania z komunikacji miejskiej" - przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

Linie cmentarne 1 listopada kursować będą między godziną 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy. Dlatego we wtorek, 1 listopada, autobusy te będą jeździły w godz. 7 - 21.

Poza liniami specjalnymi dojazd na cmentarze będzie możliwy także autobusami i tramwajami regularnych linii – wiele z nich będzie kursowało częściej, a wybrane linie obsłużą pojazdy o większej pojemności. "Uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe w pobliżu cmentarzy. Przystanki 'na żądanie', które są w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy, w tych dniach będą obowiązywały jako stałe – autobusy będą się na nich zatrzymywały bez konieczności sygnalizacji takiej potrzeby przez pasażerów" - poinformował ZTM.

W dzień Wszystkich Świętych będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu w rejonie wszystkich większych, warszawskich cmentarzy. 

Częściej będzie kursowało metro 

1 listopada częściej kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2. W sumie, razem z normalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, na stołeczne ulice wyjedzie niemal 1400 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy.

Tramwaje i metro będą kursowały podstawowo według sobotniego rozkładu jazdy, a autobusy według rozkładów dnia świątecznego, przy czym zwiększona zostanie częstotliwość kursowania niektórych linii.

W okolicach cmentarzy komunikacja miejska będzie miała priorytet

Część ulic w rejonie nekropolii zostanie zamknięta, inne zmienią się w parkingi. "Na niektórych ulicach ograniczony zostanie przejazd samochodów indywidualnych. Poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów "H" (dla prowadzących działalność handlową), "T" (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i "M" (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała policja" - poinformował ZTM. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mmi/