W muzeum w Sulejówku zaprezentowano przedwojenne samochody z okresu rządów Józefa Piłsudskiego

2022-11-11 19:51 aktualizacja: 2022-11-12, 11:56
Zabytkowe auta z l. 20tych i 30tych. Fot. PAP/Piotr Polak
Zabytkowe auta z l. 20tych i 30tych. Fot. PAP/Piotr Polak
Fiat Topolino, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 zaparkowały na muzealnym dziedzińcu w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji Święta Niepodległości. Te pojazdy jeździły po ulicach Warszawy za czasów rządów Józefa Piłsudskiego – powiedział PAP.PL Zbigniew Mikuciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Zaprezentowane w Sulejówku pojazdy pochodzą z okresu życia i rządów Józefa Piłsudskiego.
"Pokazujemy tutaj trzy pojazdy w bardzo dobrym stanie, stu procentowe oryginały. Są to myszka fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg i Fiat 508 Balilla" – powiedział w rozmowie z PAP.PL Zbigniew Mikuciuk z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Podkreślił, że pokaz cieszył się bardzo dużym powodzeniem zarówno dorosłych jak i dzieci odwiedzających w piątek muzeum. 
"Najczęściej od odwiedzających słyszę pytania, czy te samochody działają i czy można nimi jeździć. Wiele osób myśli, że to taka sztuka dla sztuki. A te samochody są oryginalne i w pełni sprawne" – powiedział.

Przyznał, że największą radość z oglądania mają dzieci, które koniecznie chcą wsiąść do takiego samochodu. 
"Owszem, niektórym dzieciom to się udaje. Głaszczą te autka, przytulają się do nich, sama radość i zabawa. Są zaskoczone, że te autka są takie maleńkie" – śmieje się Mikiciuk.

Dodał, że Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach ma ponad 300 pojazdów, które są sprawne, jeżdżące i bardzo dobrze wyglądają.
"Uważam, że pokazywanie takich aut, zwłaszcza przy takich okolicznościach, jest bardzo ważne. Jest bardzo mało możliwości zaprezentowania w Polsce takich kolekcji, brutalnie mówiąc ze względu na koszty" - ocenił.

Według Mikiciuka warto uświadamiać dzieci i młodzież, że "takie samochody były i faktycznie jeździły po ulicach między innymi Warszawy".

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

kgr/