O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA. Porażki kandydatów podważających uczciwość wyborów w kluczowych stanach

Niemal wszyscy wspierani przez Donalda Trumpa kandydaci w listopadowych wyborach do Kongresu USA, którzy podważali uczciwość ostatnich wyborów prezydenckich, przegrali w wyścigach o stanowiska sekretarzy stanu, czyli urzędników odpowiedzialnych za administrację wyborów - podał dziennik "New York Times". Podobny los spotkał też część innych kandydatów lansujących narrację o rzekomych fałszerstwach.

Fot. MICHAEL REYNOLDS PAP/EPA
Fot. MICHAEL REYNOLDS PAP/EPA

Więcej

Demokratka Catherine Cortez Masto obroniła swój mandat senatora z Nevady. Fot. PAP/EPA/	CAROLINE BREHMAN

Wybory w USA. Demokraci zachowają kontrolę nad Senatem

Jak podaje "NYT", w pięciu wyścigach o pozycję sekretarza stanu, w których startowali kandydaci startujący pod szyldem "America First" - w Nevadzie, Arizonie, Michigan, Nowym Meksyku i Indianie - wygrali oni tylko w tym ostatnim. Indiana jest jednak bastionem konserwatystów, podczas gdy Nevada, Arizona i Michigan należą do najważniejszych wyborczo stanów, gdzie zwykle decydują się losy wyborów prezydenckich.

W sobotę w Nevadzie rozstrzygnął się pojedynek między Republikaninem Jimem Marchantem a Demokratą Cisco Aguilarem. Marchant był jednym z najgłośniejszych promotorów kłamstw o wyborach i przegrał pojedynek. Tymczasem w wyborach na gubernatora stanu wygrał Republikanin Joe Lombardo, który nie podważał legalności wyboru Joe Bidena na prezydenta.

Marchant wielokrotnie utrzymywał - wbrew dowodom - że prawowitym zwycięzcą wyborów prezydenckich w 2020 r. był Trump, i obiecywał, że jeśli on i jego sojusznicy z "America First" zostaną wybrani na sekretarzy stanu, Trump znów zostanie prezydentem w 2024 r.

Podobny los wyborczy spotkał też innych kandydatów podważających uczciwość poprzednich wyborów w kluczowych wyborczo stanach. W Pensylwanii w wyborach na gubernatora aż o 15 punktów proc. przegrał Doug Mastriano, który brał udział w demonstracjach pod Kapitolem 6 stycznia 2021 r. W Wisconsin gubernatorem nie został Tim Michels, który obiecywał, że jeśli zostanie wybrany, to żaden Republikanin "nie przegra więcej wyborów" w tym stanie. W wyścigach o miejsce w Senacie przegrali podważający legalność wyborów Blake Masters w Arizonie i Don Bolduc w New Hampshire. Wciąż nierozstrzygnięty pozostaje wyścig o stanowisko gubernatora Arizony, gdzie kwestionująca uczciwość wyborów Kari Lake przegrywa z Demokratką Katie Hobbs, ale wciąż ma szansę na zwycięstwo.

Z kolei w innym z kluczowych stanów, Georgii, wyborcy ponownie wybrali Republikanów, którzy przeciwstawiali się próbom odwrócenia wyników wyborów. Gubernatorem znów zostanie tam Brian Kemp, a sekretarzem stanu Brad Raffensperger, który w 2020 r. odrzucił naciski Trumpa, by "znalazł" mu potrzebne 11,7 tys. głosów do odwrócenia wyników wyborów prezydenckich w tym stanie.

Jak pisze "NYT", start wielu kandydatów kwestionujących wybory sprawił, że wyścigi wyborcze, które dotąd nie cieszyły się zainteresowaniem, tym razem były jednymi z najuważniej śledzonych. Tylko w czterech kluczowych stanach na telewizyjne reklamy wyborcze wydano 50 mln dolarów, a zdecydowana większość z nich była na korzyść Demokratów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Donald Trump i Joe Biden. EPA/Al Drago

    Pierwsze spotkanie Trumpa z Bidenem po wyborach [WIDEO]

  • Jens Stoltenberg. Fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

    Były szef NATO: Europa musi pokazać Trumpowi, że nie jest dla niego ciężarem

  •  Donald J. Trump. Fot. EPA/Shawn Thew

    11 doradców Trumpa, którzy kształtują jego politykę zagraniczną

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/	Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Politolog: wygrana Trumpa działa na korzyść Sikorskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP