O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nancy Pelosi zapowiedziała odejście z kierownictwa partii w Kongresie

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła w czwartek, że po zakończeniu obecnej kadencji Kongresu zrezygnuje z przywództwa Demokratów w Izbie. Polityk sprawowała tę funkcję od 2003 r.

Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

"Nie będę ubiegać się o reelekcję do kierownictwa Demokratów w następnym Kongresie. Nadeszła godzina, by nowe pokolenie przewodziło demokratycznemu klubowi" - oznajmiła 82-letnia polityk podczas przemówienia w Izbie Reprezentantów. Zapowiedziała, że nadal będzie sprawować mandat kongresmenki z San Francisco.

"Historia odnotuje, że jest najważniejszą spikerką Izby Reprezentantów w naszej historii" - powiedział w wydanym oświadczeniu prezydent Joe Biden.

Więcej

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken Fot. MICHAEL REYNOLDS/PAP/EPA

Sekretarz stanu USA: mam pełne zaufanie do śledztwa polskich władz

Pelosi była liderką Demokratów w Izbie Reprezentantów od 2003 r., dwukrotnie w tym czasie sprawując funkcję przewodniczącej tej Izby kongresu. Była pierwszą kobietą stojącą na czele głównych amerykańskich partii, a w 2007 r. stała się pierwszą kobietą spikerem.

Według mediów, faworytem do przejęcia schedy po Pelosi jest prezes klubu Demokratów Hakeem Jeffries. Po przeprowadzonych w zeszłym tygodniu wyborach Demokraci będą w mniejszości w Izbie Reprezentantów, nad którą kontrolę przejmą Republikanie. Partia Demokratyczna zachowała jednak większość w Senacie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Prezydent Ukrainy w Kongresie USA, Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

    "To kwestia czasu, kiedy uderzą przeciwko waszym innym sojusznikom"

  • Nancy and Paul Pelosi. Fot. Olivier Douliery PAP/EPA

    USA. Prokuratura: napastnik, który zaatakował Paula Pelosiego, zamierzał porwać spikerkę Izby Reprezentantów

  • Joe Biden i Nancy Pelosi, Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

    Joe Biden skomentował atak na męża Nancy Pelosi. Mężczyzna jest już po operacji

  • Nancy Pelosi, Paul Pelosi. Fot. PAP/EPA/RON SACHS

    Mąż Nancy Pelosi brutalnie napadnięty we własnym domu. Napastnik szukał jego żony

Serwisy ogólnodostępne PAP