12:44 Wojska ukraińskie mogą wrócić na Krym przed końcem grudnia, a cała wojna z Rosją zapewne zakończy się do wiosny - powiedział ukraiński wiceminister obrony Wołodymyr Hawryłow w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.
Hawryłow, generał dywizji w stanie spoczynku, zapewnił, że Ukraina będzie walczyć aż do zwycięstwa i nie powstrzyma jej nawet taktyczny atak jądrowy Rosji, choć uważa on prawdopodobieństwo takiego scenariusza za niewielkie.
Odnosząc się do perspektywy rozmów pokojowych z Rosją, Hawryłow powiedział, że nastąpią one dopiero wtedy, gdy rosyjskie wojska będą gotowe opuścić każdy centymetr kwadratowy Ukrainy, w tym okupowany od 2014 r. Krym oraz kontrolowane od tego czasu przez prorosyjskich separatystów tereny na wschodzie kraju.
11:40 W związku z prowadzoną na Ukrainie wojną wzrastają rosyjskie wydatki zbrojeniowe, które w 2023 roku mają być o ponad 40 proc. wyższe, niż pierwotnie planowano; te wydatki są w coraz większym stopniu finansowane poprzez emisję długu - powiadomiło brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 16 listopada Rosja przeprowadziła największą w historii emisję długu w ciągu jednego dnia, pozyskując 820 mld rubli (13,6 mld dolarów).
"Jest to ważne dla Rosji, ponieważ emisja długu stanowi kluczowy mechanizm podtrzymywania wydatków na obronę, które znacznie wzrosły od czasu inwazji na Ukrainę. Deklarowane przez Rosję wydatki na 'obronę narodową' na 2023 rok planowane są na około 5 bln rubli (84 mld USD), co stanowi wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do wstępnego budżetu na 2023 rok, ogłoszonego w 2021 roku. Emisja długu jest kosztowna w okresach niepewności" - czytamy komunikacie resortu.
09:29 Rosyjskie szturmy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, trwają przez całą dobę, wróg nieustannie atakuje w dzień i w nocy. Sytuacja jest trudna, ale skutecznie się bronimy. Cały teren walk został dosłownie usłany ciałami martwych żołnierzy agresora - relacjonował ukraiński oficer Andrij Illienko na antenie telewizji Espreso.
"Działania zbrojne na kierunku bachmuckim toczą się właściwie bez przerwy. Może się zdarzyć sytuacja, że walki są przerywane na godzinę czy dwie, po czym znowu dochodzi do ataków rosyjskiej piechoty. Dowództwo (wroga) wysyła przeciwko ukraińskim pozycjom niedawno zmobilizowanych żołnierzy i więźniów" - relacjonował Illienko, służący w batalionie Swoboda.
Wojskowy podkreślił, że Bachmut to "ukraińska twierdza", a walki o miasto mogą trwać jeszcze przez długi czas. "Trzymaliśmy się (pod Bachmutem), gdy wyzwalano obwód charkowski, a potem chersoński. Teraz też się trzymamy. Jest to miejsce o ogromnym znaczeniu podczas tej wojny" - ocenił oficer.
09:00 Rosja przerzuca spod Chersonia do obwodu ługańskiego resztki swoich najlepszych wojsk, szczególnie jednostki powietrznodesantowe; są to dobrze przygotowani żołnierze, lecz te działania wroga nie wpłyną znacząco na sytuację na froncie - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.
Oddziały rosyjskich spadochroniarzy wyróżniają się tym, że są zaprawione w boju i wciąż zdolne do walki. Te formacje mogą na jakiś czas wyhamować postępy ukraińskich wojsk w obwodzie ługańskim, lecz nie będą w stanie przeprowadzać operacji kontrofensywnych - poinformował Hajdaj na antenie telewizji 1+1.
Szef regionalnych władz zwrócił uwagę na fatalne przygotowanie niedawno zmobilizowanych żołnierzy przeciwnika. "To nawet nie są wojskowi, lecz mięso armatnie rzucone na front. Ci ludzie giną setkami i oddają się dziesiątkami do ukraińskiej niewoli. Nawet w ciągu kilku miesięcy nie da się przygotować cywila do udziału w tak intensywnych walkach, jak ma to miejsce na Ukrainie" - ocenił Hajdaj.
08:30 "Wsparcie wojskowe Polski dla Ukrainy jest bardzo konkretne. Sukcesy na froncie to także zasługa tej pomocy" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.
Sybiha Pytany o polski sprzęt dostarczany Ukrainie powiedział, że "są to i słynne (armatohaubice) Kraby, które znane są na całym świecie, gdyż bardzo dobrze pokazały swoje możliwości na polu walki, są to również Pioruny oraz wiele innych rodzajów uzbrojenia".
Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego wyraził przekonanie, że ukraińska armia nadal będzie posuwała się do przodu w wojnie z Rosją.
08:29 Pomimo zapewnień o zakończeniu mobilizacji, Rosja wciąż potajemnie rekrutuje nowych żołnierzy i planuje drugą falę mobilizacji, co prawdopodobnie jeszcze bardziej osłabi poziom wyszkolenia kolejnych poborowych - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Na rosyjskich kanałach na Telegramie dyskutowano w piątek m.in. o wezwaniu otrzymanym przez mieszkańca Petersburga, któremu kazano stawić się do poboru w styczniu 2023 roku, mimo ogłoszenia przez Władimira Putina formalnego zakończenia częściowej mobilizacji 31 października - podkreślił think tank.
07:56 Najeźdźcy ponoszą straty w obwodzie chersońskim, na południu kraju. W wyniku skutecznego ataku na pozycje wroga w miejscowości Mychajliwka, położonej pomiędzy wyzwolonym miastem Chersoń a okupowanym przez Rosję Krymem, zginęło do 40 żołnierzy okupanta, a około 70 zostało rannych - poinformował ukraiński sztab.
Tylko w okresie od 10 do 16 listopada do szpitali w okupowanym przez rosyjskie wojska mieście Gorłówka w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, trafiło około 500 rannych żołnierzy wroga. Znaczna część spośród nich to osoby, które zostały niedawno zmobilizowane w Rosji - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie ukraiński sztab generalny.
Dowództwo wojskowe w Kijowie potwierdziło, że najbardziej intensywne działania bojowe trwają obecnie w obwodzie donieckim, szczególnie w okolicach Bachmutu i Awdijiwki. W ocenie sztabu ataki przeciwnika nie przynoszą powodzenia i są odpierane przez siły ukraińskie.
07:00 Dynamika wojny powoduje, że musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców wojennych z Ukrainy - powiedział PAP wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Wiceminister spotkał się w tej sprawie z samorządowcami z gmin przygranicznych.
Szefernaker zaznaczył, że pomimo rosyjskich ataków na cele cywilne i infrastrukturę energetyczną oraz wynikających z tego problemów energetycznych na Ukrainie liczba osób przekraczających granicę ukraińsko-polską nie wzrasta.
Jak podkreślił, ukraiński rząd jest zdeterminowany, aby mieszkańcy pozostawali w kraju. "Jesteśmy w kontakcie ze stroną ukraińską. Wiemy, że wiele osób migruje z dużych miast do małych miejscowości na Ukrainie. W dalszym ciągu nie jest tak, żeby do nas docierała nowa fala uchodźców" - powiedział.
00:05 W ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie odparły ponad 100 rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
"W obwodzie donieckim trwają bardzo zacięte walki. Nieprzerwanie" – powiedział Zełenski. "Nie ustąpimy jednak wrogowi nawet na krok (...) Wszędzie utrzymamy nasze pozycje" - dodał.
22:07 Jakość sieci telefonii komórkowej na Ukrainie zależy od stanu sieci energetycznej; istnieje zagrożenie, że łączność komórkowa będzie występowała w kraju tylko fragmentarycznie - ostrzegł w piątek Ołeksandr Komarow, prezes największego ukraińskiego operatora komórkowego Kyjiwstar.
21:30 Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zapowiedział w piątek, że będzie produkować uzbrojenie i sprzęt wojskowy z "co najmniej" sześcioma krajami NATO, w tym z Polską.
20:30 Wraz z przyjściem mrozów rosyjska armia mierzy się z kolejnymi problemami: poszukując sposobu na ogrzanie się, żołnierze zbudowali improwizowane "namioty" z folii spożywczej - pisze w piątek ukraiński portal NW, powołując się na krążące w internecie nagranie.
19:53 Administracja USA nałożyła sankcję na obywateli Rosji i Białorusi, oskarżanych o korumpowanie polityków, urzędników i sędziów w Gwatemali, by sprzyjali rosyjskiej spółce Solway, eksploatującej tamtejsze złoża niklu.
19:30 Punkt widzenia państw Afryki w odniesieniu do wojny na Ukrainie zaczął się zmieniać na korzyść Kijowa, gdy Rosja zablokowała możliwość eksportu zboża przez Morze Czarne - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania online ze studentami z Irlandii. Słowa polityka przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
19:00 Rosyjskie ostrzały obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie doprowadziły do tego, że niemal połowa systemu energetycznego naszego kraju jest obecnie wyłączona z użytkowania - oznajmił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.
18:30 Ministrowie spraw wewnętrznych krajów G7 wezwali do wstrzymania rosyjskich ataków na Ukrainę.
Nancy Faeser, szefowa niemieckiego MSW powiedziała, że "nadal docierają do nas obrazy najbardziej okrutnych zbrodni na ludności cywilnej" w Ukrainie. W piątek Ministrowie spraw wewnętrznych krajów G7 wezwali do wstrzymania rosyjskich ataków na Ukrainę i potwierdzili wolę ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.
Ministrowie odpowiedzialni za sprawy wewnętrzne krajów G7 wezwali do natychmiastowego wstrzymania rosyjskich ataków na Ukrainę i podtrzymali swoje poparcie dla ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie. "Nadal docierają do nas codziennie obrazy najbardziej okrutnych zbrodni na ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury cywilnej na Ukrainie" - powiedziała federalna minister spraw wewnętrznych w piątek na zakończenie konsultacji w Kloster Eberbach w Hesji. "To musi się skończyć, Putin musi zakończyć tę brutalną wojnę".
Według Faeser ministrowie spraw wewnętrznych odbyli "intensywną" wymianę zdań na temat tego, "jak możemy kontynuować dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - tak, aby zbrodniarze wojenni musieli pewnego dnia odpowiedzieć przed sądem" - informuje telewizja ARD.
Grupa G7 zgodziła się również na dalsze wsparcie dla sił policyjnych i organów ścigania na Ukrainie. Faeser zwróciła uwagę, że uchodźcy przybywający do Niemiec z Ukrainy są proszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich doświadczeń z potencjalnymi zbrodniami wojennymi. Służy to "zachowaniu dowodów" dla późniejszego postępowania karnego, powiedział Faeser.
18:00 Minister ds. UE: zmasowany atak rakietowy na Ukrainę może skutkować zwiększoną migracją
Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę może mieć pewien odłożony skutek w postaci zwiększonej migracji, z którą być może będziemy musieli się mierzyć w najbliższych dniach i tygodniach; Polska jest na to przygotowana - mówił w piątek w Brukseli minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
17:30 Były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk został nowym ukraińskim wiceministrem spraw zagranicznych - poinformował w piątek przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej (parlamencie) Taras Melnyczuk.
17:00 Portugalski prezydent: nasz kraj zyskał na wojnie na Ukrainie, podobnie jak podczas II wojny światowej.
Portugalia zyskała w związku z wojną na Ukrainie, podobnie jak skorzystała podczas II wojny światowej, powiedział w piątek portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa w trakcie ceremonii zamknięcia kongresu turystycznego w Fatimie.
16:30 Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie; środki dla Kijowa mogą przekazać na podstawie umowy dwustronnej - powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban podczas spotkania Stałej Konferencji Węgierskiej.
15:56 Rosyjscy żołnierze opublikowali nagranie, na którym znajduje się szop ukradziony z chersońskiego zoo.
15:29 Polska powinna mieć pierwszeństwo przy wzmacnianiu wschodniej flanki NATO – oświadczył w wywiadzie dla telewizji CNN szef dyplomacji Litwy Gabrielius Landsbergis, odnoszą się do incydentu, gdy we wtorek na polską miejscowość przy granicy z Ukrainą spadła rakieta, zabijając dwie osoby.
15:18 W kwietniu rosyjskie wojska rozstrzelały siedmiu cywilów w jednym z domów w pobliżu okupowanego Chersonia na południu Ukrainy. Wśród zamordowanych była m.in. niepełnoletnia dziewczyna - poinformowała w piątek ukraińska Prokuratura Generalna.
14:26 Jeśli Putinowi uda się doprowadzić Ukrainę do upadku, zachwieje się także europejski porządek - około 70 ekspertów ds. Europy Wschodniej, polityków i ludzi kultury wezwało rząd niemiecki i Unię Europejską do wsparcia Kijowa. Teraz jest ten moment - pomóżmy Ukrainie przetrwać wojenną zimę! - napisali w swoim apelu.
14:16 Agresja na Ukrainę to przestępcza wojna Rosji - oznajmił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" Nikita Czybrin, były żołnierz rosyjskiej 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która w lutym i marcu dopuściła się zbrodni wojennych w podkijowskiej Buczy. W listopadzie Czybrin poprosił o azyl polityczny w Hiszpanii.
13:32 Ukraińscy eksperci pracują już na miejscu tragedii w Przewodowie spowodowanej rosyjskim terrorem rakietowym wobec Ukrainy - napisał w piątek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
12:27 Odpowiedzialność za incydenty związane z działaniami wojennymi na Ukrainie w sposób oczywisty ponosi agresor, czyli Rosja. Żądanie wyjaśnień w takiej sytuacji to standardowe procedury - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
12:08 Władze anektowanego Krymu poinformowały o rozpoczęciu prac fortyfikacyjnych "w celu obrony półwyspu" - podała w piątek rosyjska redakcja BBC, powołując się na wypowiedzi szefa rosyjskiej, okupacyjnej administracji półwyspu Siergieja Aksjonowa.
11:59 Rozmawiamy o odbudowie Ukrainy, będziemy mieli w tym udział - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Skala zniszczeń dokonywanych przez Rosjan każdego dnia staje się tak ogromna, że proces odbudowy będzie długotrwały i angażujący wszystkich, niezależnie od konkurencji - podkreślił.
11:54 Pierwszy odcinek planowanego ogrodzenia na granicy Finlandii z Rosją będzie miał 3 km długości, a jego budowa rozpocznie się w marcu przyszłego roku – ogłosiła w fińska piątek Straża Graniczna. Docelowo w okresie 3-4 lat zabezpieczone ma być ok. 200 km granicy.
09:31 Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował w piątek na Twitterze, że przebywa z wizytą w Kijowie. Spotka się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i będzie rozmawiał o wsparciu finansowym dla Ukrainy.
09:25 Wojna na Ukrainie to także wasz problem, ponieważ powoduje dużą destabilizację na świecie; wzywam, byście opowiedzieli się przeciwko niej - powiedział w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron do przywódców zgromadzonych na szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku.
09:03 Wyrok sądu w Hadze w sprawie tragicznego lotu MH17 daje poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość; w tym przeświadczeniu, pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane na Ukrainie powinno być wspólnym celem społeczności międzynarodowej - oświadczyło w piątek polskie MSZ.
07:48 Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia, analizując sytuację na lewym, wschodnim, brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, że siły ukraińskie mogą tam przeszkodzić wojskom rosyjskim w tworzeniu i utrzymaniu nowych linii obrony.
"Siłom ukraińskim trudniej będzie zapewne osiągnąć tak przełomowe efekty", jak w zachodniej części obwodu chersońskiego, gdzie kontrofensywa doprowadziła do wycofania wojsk rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru - prognozują analitycy. Niemniej, oddziały ukraińskie mogą "zakłócić próby Rosjan umocnienia i utrzymania nowych linii obronnych" - prognozuje ISW w najnowszej analizie.
07:33 Mówimy o jednorazowym uderzeniu ukraińskiej rakiety obrony przeciwrakietowej - taki pocisk nie osiągając celu powinien ulec samozniszczeniu; tu najprawdopodobniej coś nie zadziałało; sprawę muszą wyjaśnić śledczy - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
07:22 Finlandia w relacjach z Rosją „łączyła idealizm z realizmem”. Należało jednak postępować „realistycznie”, tak jak Polska i kraje bałtyckie. „Miały rację, ja byłem w błędzie” – ocenia były szef fińskiego rządu oraz MSZ, Alexander Stubb, który przyznał się do popełnionych błędów w prowadzonej wobec Rosji polityce. Jak dodał, wiele europejskich mocarstw, jak Niemcy, Francja czy Włochy podchodziło do Rosji „o wiele bardziej naiwnie niż Finlandia”.
06:50 Linia frontu w obwodzie chersońskim oparła się o rzekę Dniepr, a dalej biegnie przez Zaporoże, obwody doniecki i ługański oraz niewielką część charkowskiego. Najintensywniejsze działania toczą się obecnie w obwodzie donieckim i na pograniczu obwodów ługańskiego i charkowskiego, Zaporoże jest jednym z możliwych kierunków nowej ukraińskiej kontrofensywy.
06:36 Rosjanie ostrzeliwują miejscowości na prawym brzegu Dniepru, utrzymują pod kontrolą ogniową Czornobajiwkę, Antoniwkę i Chersoń - poinformowało w piątek dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych.
"Okupanci ostrzeliwują prawy brzeg Dniepru z systemów rakietowych, moździerzy i ciężkiej artylerii. Trzymają pod kontrolą ogniową Czornobajiwkę, Antoniwkę i sam Chersoń" - głosi komunikat opublikowany na Facebooku.
Poinformowano w nim, że w wyniku ostrzałów zmarł mieszkaniec Chersonia, raniony odłamkami pocisku. Na tych terenach obwodu chersońskiego, które nadal są okupowane przez Rosjan, trwa przymusowa ewakuacja ludności cywilnej - dodaje dowództwo Południe.
06:30 Ukraina pilnie potrzebuje zagranicznego wsparcia, głównie w postaci sprzętu i urządzeń energetycznych, po ostatniej fali rosyjskich ataków na sieci przesyłowe - mówi PAP ekspert ds. Ukrainy think tanku Forum Energii Maciej Zaniewicz.
"Skala potrzeb jest olbrzymia. Tylko 15 listopada ukraińskie ministerstwo energetyki rozdysponowało po kraju 100 ton sprzętu otrzymanego z zagranicy. Niestety dziewięć miesięcy wojny poważnie uszczupliło sprzętowe możliwości Ukrainy i pilnie potrzebuje ona zagranicznego wsparcia. Problemem są nie tyle pieniądze, co szybkie pozyskanie sprzętu, zwłaszcza transformatorów" - podkreślił Zaniewicz, przypominając, że pomaga w tym m.in. specjalna grupa robocza w ramach Wspólnoty Energetycznej.
06:30 Podczas przerw w dostawach prądu w Kijowie lekarze przyjmują pacjentów przy świecach i latarkach, w szkołach przeprowadza się zajęcia nie wymagające koncentracji wzrokowej, a w przedszkolach organizowane są teatry cieni. Czasami do tych spektakli dołączają też rodzice - powiadomiła w rozmowie z PAP Marharyta, przedszkolanka ze stolicy Ukrainy.
Wspólne zabawy mają miejsce wówczas, gdy rodzice przychodzą odebrać swe pociechy w czasie alarmu lotniczego. Wtedy, zgodnie z instrukcją, nie możemy oddać dzieci. Na szczęście mama lub tata może zejść do schronu i zaczekać na zakończenie alarmu wraz ze swoim dzieckiem – opowiadała kobieta.
03:31 Prawdą w tym tekście jest jedynie to, że rakieta spadła i posiedzenie się odbyło. Czysta konfabulacja, tacy to są „dziennikarze” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda w reakcji na publikację Onetu, wedle której władze od razu wiedziały, że w Przewodowie spadł ukraiński pocisk.
00:12 Są dwie metody, by partnerzy zagraniczni wzięli udział w śledztwie ws. Przewodowa. Jedna to wniosek o pomoc prawną - bilateralna umowa, a drugi to stworzenie międzynarodowej grupy śledczej, którą powołać może prokurator generalny w Polsce - powiedział szef BBN Jacek Siewiera.
00:07 Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), zrzeszająca 35 krajów, przyjęła w czwartek trzecią od początku wojny na Ukrainie rezolucję, wzywając Rosję do zaprzestania wszelkich działań przeciwko ukraińskim obiektom jądrowym.
"Rada wyraża poważne zaniepokojenie faktem, że Federacja Rosyjska nie posłuchała wezwań Rady do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko i na obiektach jądrowych na Ukrainie i zwraca się do Federacji Rosyjskiej o natychmiastowe uczynienie tego" – napisano w tekście rezolucji.
22:27 "W wyniku rosyjskich ostrzałów, wymierzonych w obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie, ponad 10 mln mieszkańców tego kraju pozostaje obecnie bez dostępu do elektryczności"- poinformował w czwartek w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
21:37 Tylko w październiku władze w Mińsku dostarczyły Rosji 211 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 98 czołgów - powiadomił w czwartek Biełaruski Hajun, niezależny projekt monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi. Uzbrojenie prawdopodobnie trafiło na front na Ukrainie.
21:06 "Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył dziś rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Tematem poruszonym przez ministrów było wtorkowe zdarzenie w miejscowości Przewodów" - przekazało na Twitterze polskie MSZ.
Wcześniej w czwartek, minister Kułeba poinformował, że rozmawiał z ministrem Rauem i obaj porozumieli się, iż Ukraina i Polska "będą konstruktywnie i otwarcie współpracować" w związku z eksplozją w Przewodowie. "Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem. Ukraina i Polska będą konstruktywnie i otwarcie współpracować w związku z incydentem wywołanym rosyjskim terrorem rakietowym wobec Ukrainy" - napisał Kułeba na Twitterze.
Poinformował, że w Polsce są już specjaliści ukraińscy. "Oczekujemy, iż wkrótce otrzymają oni dostęp do miejsca zdarzenia we współpracy z polskimi organami ochrony prawa" - dodał szef MSZ.
20:42 "Po 4 godzinach negocjacji między grupami politycznymi PE osiągnięto porozumienie w sprawie tekstu. Główna linia to: Parlament Europejski (…) uznaje Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo stosujące środki terroryzmu” - poinformował były premier Litwy, europoseł Andrius Kubilius (EPL).
20:35 "Stwierdzenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że Rosja niszczy ukraińską infrastrukturę krytyczną, by skłonić Kijów do negocjacji, świadczy o tym, że Rosja zachowuje się niczym terroryści z Państwa Islamskiego" - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Od początku wojny Rosjanie stracili ponad 80 tysięcy żołnierzy. Ogromne straty również w sprzęcie [RELACJA NA ŻYWO]
2022-11-18 07:38 aktualizacja: 2022-11-19, 13:34
Wrak rosyjskiego czołgu, Fot. PAP/AA/ABACA
Według danych ukraińskiej armii od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, najeźdźcy stracili już około 83 460 żołnierzy, a także m.in. 2879 czołgów, 5808 pojazdów opancerzonych, 278 samolotów i 261 śmigłowców. najbardziej intensywne działania bojowe trwają obecnie w obwodzie donieckim, szczególnie w okolicach Bachmutu i Awdijiwki. W ocenie sztabu ataki przeciwnika nie przynoszą powodzenia i są odpierane przez siły ukraińskie.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.