Według sondaży w listopadzie udział w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 76 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 3 pkt proc. więcej niż w październiku. W porównaniu z wcześniejszym badaniem nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w głosowaniu (14 proc.), natomiast spadł odsetek wyborców z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych - 10 proc. (spadek o 3 pkt proc.).
Autorzy badania wskazują, że w sondażu nadal prowadzi Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami, na które chce głosować 34 proc. dorosłych Polaków deklarujących swój pewny udział w wyborach. To o 4 pkt proc. więcej niż w październiku. To też - jak wskazują eksperci CBOS - najlepszy wynik koalicji rządzącej od maja.
Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 20 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), którzy wzięliby udział w głosowaniu.
Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby liczyć na 10 proc. głosów, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w październiku.
Tuż za podium znalazła się Konfederacja - głos na tę formację zadeklarowało 6 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca).
Z sondaży wynika, że w parlamencie nie znalazłyby się: Lewica, na którą oddanie głosów zadeklarowało 4 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska, na którą chciałoby oddać głos 3 proc. wybierających się na wybory (wzrost o 1 pkt proc.) oraz Kukiz'15 - 1 proc. wskazań (bez zmian).
Autorzy badania zauważają, że w listopadzie spadł odsetek wyborców niezdecydowanych. Obecnie 19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałoby swój głos; w stosunku do ubiegłego miesiąca to spadek o 4 pkt proc. Dodano, że obniżył się również odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji partyjnych - 3 proc. (spadek o 2 pkt proc.).
Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada 2022 r. na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 17,5 proc. – CAWI).
Sondaż Social Changes. ZP z 38 procentowym poparciem. Dalej KO i Konfederacja
Z kolei w sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - 28 proc., a Konfederację popiera 9 proc. ankietowanych. Do Sejmu nie wchodzi Kukiz'15 - 2 proc. poparcia i Porozumienie - 1 proc.
Ankietowanym zadano pytanie, na które ugrupowanie polityczne oddaliby swój głos, gdyby wybory do parlamenty odbyły się w najbliższą niedzielę.
Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 38 proc. badanych, co - jak podaje wPolityce.pl - oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Na Koalicję Obywatelską chce oddać głos 28 proc. badanych - o 1 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Konfederacja cieszy się poparciem 9 proc. badanych, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc.
Na Polskę 2050 wskazało 8 proc. badanych, a więc o 2 pkt. proc. mniej niż tydzień wcześniej. Lewica straciła 1 pkt. proc. poparcia i może liczyć na 7 proc. wskazań. Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe zyskało 2 pkt. proc. i cieszy się poparciem 6 proc. badanych.
Poparcie dla Kukiz'15 deklaruje 2 proc. ankietowanych (bez zmian), Porozumienie może liczyć na 1-proc. poparcie (spadek o 1 pkt. proc.)
Deklarowana frekwencja wynosi 58 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt. proc. (PAP)
Autor: Rafał Białkowski
mmi/ kw/