Z okazji Dnia Służby Zagranicznej Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało w sobotę w Warszawie dzień otwarty dla zwiedzających.
"To okazja do poznania kulis pracy polskiej służby zagranicznej, historii dyplomacji oraz samego budynku, który jest bardzo ciekawy architektonicznie" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.PL szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki.
Podczas dnia otwartego zaprezentowano wystawy tematyczne poświęcone tajnikom protokołu dyplomatycznego i historii dyplomacji polskiej.
Dla zwiedzających udostępniono sale reprezentacyjne, w których odbywają się rozmowy dyplomatyczne najwyższego szczebla, gabinet ministra Zbigniewa Raua i centrum prasowe, w którym odbywają się konferencje prasowe i spotkania z dziennikarzami.
Przedstawiciele resortu opowiedzieli o codziennej pracy dyplomatów na forach wielostronnych oraz o aktywności konsularnej i polonijnej.
"Staramy się co roku, aby choć jeden dzień w Ministerstwie Spraw Zagranicznych był dniem otwartym dla publiczności. Jest to związane z 16 listopada, z Dniem Służby Zagranicznej, kiedy to przedstawiamy polską dyplomację i pokazujemy jej kulisy" - wyjaśnił Rzegocki.
Rzegocki: siłą rzeczy budynek resortu nie może być do końca dostępny dla obywateli
Dodał, że dzień, kiedy gmach MSZ jest otwarty, to wyjątkowy moment.
"Siłą rzeczy budynek resortu nie może być do końca dostępny dla obywateli. Ale tym bardziej cieszymy się, że bardzo wiele osób może zobaczyć najważniejsze miejsca spotkań, sale reprezentacyjne i dowiedzą się o kulisach pracy współczesnej dyplomacji. Jestem przekonany, że nikt nie wyjdzie zawiedziony ze zwiedzania gmachu resortu" - dodał.
Pomiędzy budynkami resortu zorganizowano wystawę zatytułowaną "Mamo, ja nie chcę więcej wojny!", przedstawiającą rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie i w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną w Ukrainie.
Według Rzegockiego cały budynek resortu jest bardzo ciekawy architektonicznie. "Przetrwał on drugą wojnę światową i to jest przykład polskiego modernizmu, o czym zwiedzający mogą sami się przekonać" - powiedział.
Jak podkreślił, polska dyplomacja należy do jednej z najbardziej aktywnych w świecie.
"Ciekawy jest sposób działania współczesnej dyplomacji, która jest bardzo otwarta i stara się współpracować z wieloma instytucjami czy organizacjami. Polska dyplomacja jest jedną z tych wyróżniających się jeżeli chodzi o zastosowanie instrumentów cyfrowych" - podsumował.
Dzień Służby Zagranicznej obchodzony jest 16 listopada na pamiątkę depeszy, którą w 1918 roku marszałek Józef Piłsudski rozesłał do przywódców państw świata informując o powstaniu państwa polskiego. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
dsk/