21:00 Blisko 800 dzieci z polskich rodzin wzięło udział w cyklu Świątecznych Spotkań Teatralnych, zorganizowanych przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lwowskim Obwodowym Akademickim Teatrze Lalek – przekazała PAP konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.20:00 Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Chersonia wzrosła do dziesięciu; 58 osób jest rannych - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Wcześniej informowano, że w przeprowadzonym w sobotę rano ataku zginęło osiem osób.
"Obecnie wiemy o 68 ofiarach dzisiejszego ataku rosyjskich okupantów na Chersoń. Wojska rosyjskie zabiły 10 osób" - napisał Januszewycz w Telegramie.
Wypowiadając się na antenie telewizji publicznej dodał, że 18 rannych jest w ciężkim stanie. Wśród poszkodowanych nie ma dzieci - uzupełnił.Januszewycz dodał, że w piątek w rosyjskich atakach na obwód chersoński zginęło pięć osób, a 17 - w tym sześcioletnia dziewczynka - zostało rannych.
Szef władz obwodowych wezwał do oddawania krwi dla rannych. Ponowił też apel, by mieszkańcy regionu, zwłaszcza terenów nad Dnieprem, ewakuowali się na bezpieczne tereny Ukrainy. Chersoń i jego okolice są narażone na ostrzały znajdujących się po drugiej stronie Dniepru sił rosyjskich. Z powodu nieustannych ataków nie można więc zapewnić tam stałych dostaw prądu i ciepła - zaznaczył Januszewycz.
W sobotę rano siły rosyjskie ostrzelały centrum położonego na południu Ukrainy Chersonia pociskami z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad. Agresor skierował rakiety na centrum miasta, w miejsca, gdzie są największe skupiska mieszkańców - podkreśliła ukraińska prokuratura.
18:00 Wierzymy, że łzy zostaną zastąpione radością, po rozpaczy przyjdzie nadzieja, a życie pokona śmierć; w tym roku obchodzimy święta Bożego Narodzenia inaczej, ale jak zawsze jesteśmy razem, wraz z tymi, którzy walczą w okopach, schronili się za granicą czy zostali pojmani w rosyjską niewolę - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
16:47 Wdzięczność Ukraińców dla narodu polskiego jest bezgraniczna – napisała wicepremier Ukrainy ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk w życzeniach, przekazanych za pośrednictwem PAP Polakom i Ukraińcom mieszkającym w Polsce.
16:07 Dziękujemy wam drodzy polscy przyjaciele za wsparcie i prawdziwą przyjaźń; życzymy wam rodzinnego ciepła, radości i wszelkiej pomyślności, a co najważniejsze, życzymy wam pokoju. Bądźcie zawsze bezpieczni i szczęśliwi - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz w życzeniach bożonarodzeniowych.
15:07 Polacy mieszkający w Ukrainie obchodzą Boże Narodzenie zgodnie z tradycjami, jednak radosnym świętowaniu przeszkadza wojna, którą ich kraj toczy z Rosją – wynika z rozmów, przeprowadzonych przez PAP z członkami polskiej mniejszości w Kijowie i Lwowie.14:08 W akwenie Morza Czarnego znajdują się trzy rosyjskie okręty, mogące przenosić rakiety Kalibr – powiadomiła w sobotę marynarka wojenna Ukrainy.
"Na dyżurze bojowym na Morzu Czarnym znajduje się 11 wrogich okrętów, trzy z nich mogą przenosić rakiety Kalibr, ogółem 20 rakiet" – powiadomiono w komunikacie.
13:03 Ośmioro cywilów zginęło, a 58 osób odniosło obrażenia w wyniku ostrzału z wyrzutni Grad centrum Chersonia – powiadomiły ukraińskie władze.
Wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko podał informację o siedmiu zabitych i 58 rannych. Urzędnik zaznaczył, że ciężko rannych jest 18 osób.
11:46 Co najmniej pięć osób zginęło, a 20 zostało rannych w sobotnim ostrzale centrum Chersonia przez siły rosyjskie – powiadomiły władze Ukrainy. Chersoń, miasto obwodowe na południu Ukrainy, znajduje się blisko frontu i jest stale ostrzeliwane przez wojska agresora.
"Chersoń. Rano, w sobotę, dzień przed Bożym Narodzeniem, w centrum miasta. To nie są obiekty wojskowe, to nie jest wojna według zasad. To terroryzm, to zabójstwo dla zastraszenia i dla przyjemności" – napisał w Telegramie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy opublikował także zdjęcia, na których widać ofiary ataku w centrum miasta, płonące samochody.
"Świat musi to zobaczyć, by zrozumieć, że walczymy z absolutnym złem" - zaznaczył Zełenski.
10:30 Do odejścia od "niedziałających sankcji" wobec wspierającego Rosję Iranu i sięgnięcia po bardziej destrukcyjne instrumenty, w tym zlikwidowanie fabryk broni, zaapelował w sobotę Mychajło Podolak, doradca w gabinecie prezydenta Ukrainy.
"Iran, który planuje zwiększenie dostaw broni do Rosji, ostentacyjnie poniża instytut +sankcji międzynarodowych+. Ważne jest, by zrezygnować z koncepcji 'niedziałających sankcji', 'niedziałających rezolucji ONZ' i przejść do bardziej destrukcyjnych narzędzi – likwidacji fabryk i aresztowania dostawców" – napisał Podolak na Twitterze.
10:27 W te święta będziemy sobie życzyć przede wszystkim żarliwego pokoju. Nawet na wielu rysunkach dzieci widać optymistyczne hasła, np. rok 2023 - rokiem pokoju albo rokiem zwycięstwa. Wszyscy tego pragniemy – powiedział PAP dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz.
Pochodzący z Lublina ks. Wojciech Stasiewicz posługuje we wschodniej Ukrainie od 2006 r. Jest dyrektorem Caritas-Spes-Charków, wikariuszem w parafii katedralnej w Charkowie. Zapytany o aktualną sytuację w mieście przekazał, że cotygodniowe ataki rakietowe wymierzone są przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną, ale pojedyncze pociski spadają również na budynki cywilne. "Ataki koncentrują się na tym, aby zabrakło energii, żeby cały naród, społeczeństwo cierpiało" – zauważył.
10:11 Pięć osób zginęło w Chersoniu w wyniku rosyjskich ostrzałów, a w całym obwodzie chersońskim rannych jest 17 osób – poinformowały w porannym podsumowaniu władze przyfrontowego regionu na południu Ukrainy.
Wśród rannych jest dziewczynka w wieku sześciu lat – powiadomił szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Dziecko jest w szpitalu w ciężkim stanie, ma liczne rany odłamkowe.
09:09 Nie mieliśmy nastroju świątecznego, ale każdy dzień traktuję jak dar od Boga - powiedziała PAP Ania, mieszkanka Charkowa. Ludzie żyją tam w takich okolicznościach, że święta Bożego Narodzenia mogą być ostatnimi. Nie oznacza to, że nie będzie wigilijnej kolacji.
"Moja rodzina jest teraz w Berdyczowie. Tam jest spokojniej niż tutaj. Mama oraz siostra pracują, a bracia mają możliwość kontynuowania studiów. Ja nadal jestem w Charkowie. Tu został mój ojciec z dziećmi i narzeczony Paweł z rodzicami. Jego matka jest niepełnosprawna i chora. Kiedy było pytanie, czy wyjechać, czy też nie, postanowili zostać. Ja zostałam z nimi" - podkreśliła w rozmowie z PAP Ania (nazwisko do wiadomości PAP).
Z jej relacji wynika, że sytuacja w Charkowie nieco się uspokoiła — w porównaniu do listopada, ale cały czas są ogromne problemy z energią.
08:14 Co najmniej dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w obwodzie donieckim na Ukrainie w ciągu minionej doby – powiadomiły lokalne władze. W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na przedmieścia Zaporoża, a także masowo ostrzeliwali powiat nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim.
"23 grudnia Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu – w miejscowości Kurachowe. Jeszcze pięć osób zostało rannych” – powiadomił Pawło Kyryłenko, szef administracji wojskowej obwodu. Tradycyjnie urzędnik zaznaczył, że nie są to pełne dane, ponieważ władze ukraińskie nie posiadają możliwości zweryfikowania sytuacji w okupowanej części obwodu, w tym w Mariupolu i Wołnowasze.
07:45 Część działań armii rosyjskiej, prowadzonych na terytorium Białorusi "ma więcej sensu jako część przygotowań do nowej ofensywy niż jako część trwających manewrów i ćwiczeń" – ocenia Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.
ISW w dalszym ciągu uważa, że wznowiona ofensywa na dużą skalę z terytorium Białorusi jest mało prawdopodobna tej zimy, ale "jest to możliwość, która musi poważnie być brana pod uwagę".
"Moskwa przygotowuje warunki do najbardziej niebezpiecznego scenariusza wydarzeń (NNSW)- wznowionej inwazji na północną Ukrainę, z możliwym atakiem na Kijów – co najmniej od października 2022 r. Ten scenariusz może być operacją informacyjną, jednak może również świadczyć o rzeczywistych zamiarach Władimira Putina" – pisze amerykański ośrodek analityczny ISW w najnowszym raporcie.
07:14 Wprawdzie Europa płaci wysoką cenę za wspieranie Ukrainy, to jednak Władimir Putin nieświadomie ponownie ją zjednoczył, ocenia dziennik „Financieele Dagblad”.
„Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo wizerunek rosyjskiego prezydenta osłabł w Europie, spójrz na ulicę Kralja Milutina w stolicy prorosyjskiej Serbii, Belgradzie. Tam mural przedstawiający Putina przeszedł w ostatnich miesiącach niezwykłą przemianę. Na początku obok jego wizerunku, na tle rosyjskiej i serbskiej flagi, widniał napis 'brat', a obecnie jest 'szczur'” – opisuje „FD”.
Zdaniem gazety jest to ilustracja tego, jak jest traktowany rosyjski przywódca również w innych częściach Europy, po wybuchu „największego od zakończenia II wojny światowej konfliktu zbrojnego w Europie”.
00:57 Rosja wysyła nowe wojska i sprzęt dla wzmocnienia swoich oddziałów na frontach w południowej i wschodniej Ukrainie - poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Z raportów ukraińskiego zwiadu wynika, że "wróg zwiększył transporty kolejowe z wojskiem, sprzętem i amunicją na tereny działań wojennych" - podał sztab generalny.
Chodzi głównie o tereny frontowego miasta Bachmut na wschodzie kraju.
Rosyjskie wojska próbują zająć Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne na Ukrainie.
22:00 Resort sprawiedliwości Rosji wpisał na listę zagranicznych agentów znaną działaczkę na rzecz praw człowieka Swietłanę Gannuszkinę, politologa Andrieja Kolesnikowa oraz organizacje Roskomswoboda i Feministyczny Ruch Oporu Antywojennego (FAS) - podał w piątek portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa.
20:00 Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w piątek projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.
19:17 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Kijów zamierza zacieśnić relacje z państwami afrykańskimi i w 2023 roku otworzy w Afryce dziesięć nowych ambasad oraz przedstawicielstwa handlowe.
"Nasze interesy nie są tam wystarczająco reprezentowane" - dodał szef państwa.Reuters przypomina, że Kijów już teraz zacieśnia stosunki z państwami Afryki dzięki akcji „Ziarno z Ukrainy”, w ramach której do połowy przyszłego roku planuje wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do najbiedniejszych krajów tego kontynentu.
Zełenski nie poinformował, gdzie otworzone zostaną nowe ambasady, ale oznajmił, że chce, by Ukraina miała przedstawicielstwa w 30 krajach Afryki.
Ukraiński prezydent powiedział niedawno, podczas spotkania online ze studentami z Irlandii, że Ukraina długo nie miała żadnych relacji z państwami Afryki, a "wpływy Rosji (były tam) większe niż wpływy Ukrainy". Jak ocenił, państwa Afryki były celowo dezinformowane przez Rosję na temat toczącej się wojny.
Zapowiedzią dyplomatycznej ofensywy Kijowa była w październiku podróż ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby do Senegalu, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Była to swego rodzaju "odpowiedź" na podróż po Afryce szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa - napisał magazyn "Foreign Policy".
Ławrow odwiedził Egipt, Etiopię, Ugandę i Demokratyczną Republikę Konga, gdzie przekonywał, że to Unia Europejska i Zachód ponoszą winę za kryzys żywnościowy będący w rzeczywistości następstwem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zabiegi Rosji o wpływy w Afryce niepokoją Zachód. Znaczącego wyboru dokonał prezydent Francji Emmanuel Macron, który udał się do Afryki w pierwszą podróż zagraniczną swej drugiej kadencji i odwiedził Kamerun, Benin oraz Gwineę Bissau. Paryż oskarża Moskwę o inspirowanie w Afryce postaw antyfrancuskich i antyzachodnich.
W państwach afrykańskich, w tym w Republice Środkowoafrykańskiej i Mali, działają rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera. W październiku ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała, że eksploatują oni zasoby naturalne Afryki, aby sfinansować wojnę jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.
18:41 Mychajło Podolak, doradca w biurze (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nazwał w piątek Białoruś, Iran i Koreę Północną sojusznikami Rosji w wojnie okupacyjnej.
17:57 Dyplomatyczne starania mające utworzyć strefę bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie postępują. Celem wysiłków jest uzgodnienie i wprowadzenie tych bardzo potrzebnych środków - powiedział w piątek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
16:51 Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i długoletni ambasador tego kraju w Berlinie Andrij Melnyk nadal uważa, że argumenty niemieckiego rządu przeciwko wysyłaniu Ukrainie czołgów i uzbrojenia nie są przekonujące. Sytuacja Ukrainy z każdym rosyjskim atakiem staje się trudniejsza – stwierdził Melnyk w wywiadzie, opublikowanym w piątek na portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Mówiąc o kulisach wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, Melnyk podkreślił, że to „Amerykanie byli i pozostają najważniejszym sojusznikiem Ukraińców w odpieraniu rosyjskiej agresji, zwłaszcza w sferze militarnej”.
„To nie przypadek, że podczas wylotu prezydenta Zełenskiego ogłoszono nowy pakiet pomocowy o wartości prawie 2 mld dolarów, w tym systemy obrony powietrznej Patriot, którego Niemcy nam odmawiają” - zauważył. „Putin jeszcze długo będzie prowadził swoją perfidną wojnę. Ukraińcy mają nadzieję, że kanclerz Scholz i jego rząd także pójdą za przykładem Ameryki, aby bez żadnych zastrzeżeń i masowo zwiększyć wsparcie militarne dla mojej ojczyzny. Mam tu na myśli również niemieckie systemy Patriot” – powiedział Melnyk.
Ukraińcy: do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Chersonia [RELACJA NA ŻYWO]
2022-12-24 07:50 aktualizacja: 2022-12-25, 07:52
Fot. Państwowa Służba Ratunkowa, Prokuratura Okręgowa w Chersoniu
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Chersonia wzrosła do dziesięciu; 58 osób jest rannych - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz. Wcześniej informowano, że w przeprowadzonym w sobotę rano ataku zginęło osiem osób.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.