O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Chciał ukraść graffiti Banksy'ego w Hostomelu. Teraz może spędzić w więzieniu długie lata

Nie pomogły tłumaczenia, że to była kradzież w szczytnym celu, bo pieniądze ze sprzedaży dzieła Banksy'ego wyciętego z jednego z budynków w Hostomelumiały być przekazane na pomoc ukraińskiej armii i na wsparcie cywilów. Śledczy nie dali wiary tym wyjaśnieniom i właśnie postawili Siergiejowi Dowgijowi zarzuty. Jak poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku policja obwodu kijowskiego, jeśli aktywista zostanie za winnego, może trafić za kratki na 12 lat.

Skradziona grafika Banksy'ego, Fot. Twitter
Skradziona grafika Banksy'ego, Fot. Twitter

Graffiti przedstawiające kobietę w szlafroku, w masce gazowej z gaśnicą w ręku zostało wycięte ze ściany budynku w Hostomelu 2 grudnia. Był to jeden z siedmiu obrazów, które Banksy stworzył w Ukrainie. Dzięki czujności mieszkańców sprawców tej zuchwałej kradzieży szybko udało się schwytać, a dzieło zabezpieczyć. Obecnie znajduje się pod ochroną Ministerstwa Kultury.

Więcej

Skradziona grafika Banksy'ego, Fot. Twitter

Ukradli graffiti Banksy'ego. Tłumaczyli, że chcieli wspomóc ukraińską armię

Organizatorem kradzieży okazał się 32-letni matematyk i aktywista Siergiej Dowgij. Pytany o motywację zapewniał, także w wywiadach, że budynek, na którym znajdowało się dzieło artysty, był przeznaczony do rozbiórki. Ponadto wyjaśnił, że fundusze pozyskane ze sprzedaży skradzionego dzieła chciał przeznaczyć na pomoc humanitarną i wsparcie ukraińskiej armii.

„Sztuka uliczna, w przeciwieństwie do dzieł sztuki w Luwrze, nie należy do nikogo. Potrzeby ukraińskiej armii podyktowały ten krok. Chciałem jak najwięcej spieniężyć, a wszystkie fundusze przekazać na cele humanitarne i wojskowe” – powiedział w rozmowie z „The New York Times”.

Być może rzeczywiście mężczyzna miał dobre intencje. Jednak na ukraińskich śledczych te zapewnienia nie zrobiły wrażenia. W toku przeprowadzonego dochodzenia wartość dzieła wyceniono na ponad 9 mln hrywien, dlatego Dowgijowi postawiono zarzuty usiłowania kradzieży cudzego mienia o szczególnie dużej wartości w stanie wojennym. Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała w oświadczeniu, że mężczyzna „zdawał sobie sprawę z wartości dzieła, planował sprzedać graffiti i wykorzystać wpływy według własnego uznania. Zaangażował w to ludzi nieświadomych jego zamiarów, których zapewniał, że ma wszystkie stosowne pozwolenia na demontaż muralu”. Dowgijowi grozi kara nawet 12 lat więzienia. (PAP Life)

kw/

Tematy

Zobacz także

  • Kamizelka kuloodporna projektu Banksy'ego wystawiona na aukcji w brytyjskim domu aukcyjnym  Sotheby. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Policyjna kamizelka kuloodporna sprzedana na aukcji za prawie 4 mln zł. Zaprojektował ją Banksy

  • Ludzie obserwujący nowy mural Banksy'ego. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

    Nowy mural Banksy'ego z wieloznaczną symboliką [WIDEO]

  • Dzieło Banksy'ego, „The Migrant Child”. Fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

    Praca Banksy'ego w Wenecji podświetlona w dniach inauguracji Biennale Sztuki

  • Prace Banksy'ego. Fot. PAP/Art Service

    Prace Banksy'ego i innych ulicznych artystów upiększą Katowice

Serwisy ogólnodostępne PAP