Grób emerytowanego papieża, którego uroczystości pogrzebowe odbyły się na placu Świętego Piotra w czwartek, został udostępniony dla wiernych w niedzielę o godz. 9 rano. Pierwsi do grot zeszli dziennikarze akredytowani w Watykanie.
Samo miejsce spoczynku papieża jest dość skromne. Przy marmurowej płycie z napisem „Benedictus PP XVI” leżą nieliczne kwiaty, przed nią palą się dwa znicze: biały i czerwony. U grobu modli się stale kilkanaście osób: jedni stoją z tyłu, inni klęczą bliżej płyty.
„Nie mogłem być na pogrzebie papieża na placu w czwartek, dlatego przyszedłem pomodlić się przed jego grobem” – powiedział PAP starszy mężczyzna, wychodzący z grot.
Benedykt XVI został pochowany niedaleko papieży Innocentego IX i Benedykta XV, a także w sąsiedztwie królowej Szwecji Krystyny, która przeszła na katolicyzm i zmarła w Rzymie 1689 roku, oraz królowej Charlotty Cypryjskiej, żyjącej w XV wieku.
Po modlitwie przy grobie Benedykta XVI wierni zatrzymują się jeszcze przy jednym grobie, położonym kilkanaście metrów dalej: św. Pawła VI, papieża w latach 1963-1978, kanonizowanego przez Franciszka w 2018 roku. Kilkunastu wiernych modli się też stale przed grobem św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra.
Benedykt XVI sam wybrał swoje miejsce pochówku.
Z Watykanu Marcin Furdyna (PAP)
mj/