O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.

Transport węgla, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Transport węgla, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

"Na zlecenie polskiego państwowego importera węgla ładunki będą przewożone z portu w Kłajpedzie do Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska przetransportuje je do Białegostoku, a następnie partnerzy dostarczą węgiel do Braniewa w północno-zachodniej Polsce" – czytamy w komunikacie LTG.

Egle Szime, dyrektor generalny LTG Cargo wskazuje w komunikacie, że "zarówno firma, jak i rynek w regionie aktywnie dywersyfikują trasy logistyczne i szukają alternatywnych dróg, aby ominąć Rosję i Białoruś".

"Polska importuje obecnie węgiel przez swoje porty. Jednak zwiększony popyt zachęca do poszukiwania nowych kierunków przeznaczenia, w tym do wysyłania ładunków z portu w Kłajpedzie przez Litwę" – zaznacza w komunikacie Szime podkreślając, że "przygotowaliśmy się do tego projektu bardzo szybko, zaledwie w ciągu kilku miesięcy".

Zakłada się, że nową trasą do Polski będzie przewożone około 5 tys. ton węgla miesięcznie, a w przyszłości wolumeny te mają wzrosnąć; poszukiwane są również rozwiązania umożliwiające transport węgla z Kłajpedy przez terminal intermodalny w Kownie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

kw/

Zobacz także

  • Węgiel. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    "Bild": w 2022 roku najwięcej węgla trafiło do Niemiec z Rosji

  • Rozładunek węgla w Porcie Szczecińskim Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Ekspert: do sprawnej dystrybucji importowanego węgla potrzebny jest krajowy system wsparcia logistycznego

Serwisy ogólnodostępne PAP