O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat. Pochodzi z Bałtyku

Największy kwiat zatopiony w bursztynie z lasu bałtyckiego może mieć od 34-38 milionów lat i nie należy do rodziny herbacianych, jak do tej pory sądzono - ustalili Naukowcy z i Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Bursztyn z zatopionym kwiatem, Fot. nature.com
Bursztyn z zatopionym kwiatem, Fot. nature.com

Wyniki badań przeprowadzonych pod mikroskopem elektronowym oraz zdjęcia bursztynu, zostały opublikowane na łamach Scientific Reports https://www.nature.com/articles/s41598-022-24549-z. Skamielina znajduje się obecnie w Federalnym Instytucie Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych w Berlinie, a pochodzi z największego na świecie złoża bursztynu w Kaliningradzie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Zatopiony w bursztynie okaz kwiatowy (inkluzja kwiatowa) o średnicy prawie 3 cm. uznawany jest przez naukowców za niepowtarzalny, bo zazwyczaj rozmiar badanych okazów nie przekracza 1 cm.

Dr Eva-Maria Sadowski z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie oraz dr Christa-Charlotte Hofmann z Uniwersytetu Wiedeńskiego zrewidowały skamielinę, która po raz pierwszy została opisana 150 lat temu. Okazało się, że roślina została błędnie sklasyfikowana jako Stewarcja (należy do rodziny herbatowatych).

Dzięki zastosowaniu mikroskopu elektronowego odkryły, że w bursztynie został utrwalony proces uwalniania z pręcików kwiatu – licznych ziaren pyłku kwiatowego.

„To bardzo wyjątkowe znaleźć w bursztynie tak duży kwiat z pręcikami, w idealnym momencie – gdy są otwarte, aby uwolnić pyłek” – powiedziała Eva-Maria Sadowski, cytowana w tekście na stronie internetowej Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Pyłek został starannie wydrapany z inkluzji za pomocą skalpela, a następnie jego ziarna zostały zbadane pod mikroskopem elektronowym.

„Tylko bardzo duże powiększenie pozwala nam zobaczyć szczegóły morfologiczne ziaren pyłku, które mają zaledwie kilka mikrometrów” – dodaje Christa Hofmann.

To właśnie cechy zbadanego pyłku kwiatowego pozwoliły przypisać tę skamielinę azjatyckiemu gatunkowi Symplocos, który obejmuje drzewa i krzewy z rodziny wrzosowców (występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej). Jest to pierwszy zapis kopalny tego gatunku zatopionego w bursztynie bałtyckim.

„Nasze nowe odkrycia dotyczące tej niezwykłej i pięknej inkluzji kwiatowej to dodatkowe elementy układanki, które pozwalają nam rozszyfrować florę bałtyckiego lasu bursztynowego i zrozumieć klimat przeszłości. Ta nowa wiedza pomaga nam uzyskać głębszy wgląd w lasy w historii Ziemi i zrozumieć ich ewolucję w czasie i przestrzeni” - powiedziała Ewa-Maria Sadowski.

Autorka: Urszula Kaczorowska

kw/

Zobacz także

  • Pozyskane dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Muzeów XVII-wieczne bursztynowe sztućce, prezentowane na wystawie stałej Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Trzonek noża to mężczyzna, widelec ozdabia sylwetka kobiety. Niezwykłe sztućce na wystawie w Gdańsku [NASZE WIDEO]

  • Bursztyn Fot. PAP/Adam Warżawa

    Chcieli przemycić pociągiem z Odessy ok. 30 kg bursztynu. Zostali zatrzymani

  • Bursztynowa Komnata w Carskim Siole k. Petersburga. Fot. PAP/ PAP Jacek Bednarczyk

    Co z Bursztynową Komnatą? Kolejny raz nie odnaleziono cennego zabytku. Tunel był pusty

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Wystawa bursztynu w Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach

Serwisy ogólnodostępne PAP